További Tudomány cikkek
- Nem várt helyről került elő Winston Churchill egyik híres levelének kézirata
- Gigantikus víztározót találtak az űrben, egy fekete lyuk mellett
- Az időszakos böjtbe belekopaszodhatunk
- Megszólalt a NASA egyik pilótája: A semmiből tűnt fel két fémgolyó, a radar sem észlelte őket
- Itt van a karácsonyfa-szindróma: évente egyszer jelentkezik, de annál irritálóbb
Elég néhány elektromágnes, pár csip meg egy kis gyurma, és kész a robot, amely képes meggyógyítani magát, és még szaporodni is tud, állítja a Cornell Egyetem mérnöke, Hod Lipson a Nature magazin legújabb számában megjelent cikkében. Bár sokan azt hiszik, hogy a reprodukció képessége csak az élőlények sajátja, Lipsonnak és csapatának sikerült bebizonyítania, hogy megfelelő eszközökkel a robotok is rávehetők a szaporodásra.
Lipson négy, robotnak csak kis jóindulattal nevezhető, tízcentis élhosszúságú kockán demonstrálta elméletét. Az idomokat felszerelte egy-egy kódot tartalmazó csippel, a többi robottal való kommunikációt szolgáló elektronikus csatlakozókkal és a kockák mozgását lehetővé tevő elektromágnessel. Az egyes kockák a kód alapján el tudják dönteni, hova tartoznak, sőt más kockákat is tudnak mozgatni, új robotokat hozva létre.
Fejvesztett robotszülő
A videóra vett kísérletek azt mutatták, hogy egy négy kockából álló robot percek alatt létre tudja hozni utódját, igaz, egy kis kezdeti áldozat révén: a robotszülő leveszi a fejét, vagyis a legfelső kockát, majd az asztalra teszi - ez lesz a robotgyerek lába. A szülő azután az elektromágnesek segítségével újabb szabad kockákból építi tovább a gyereket, aki még segít is neki, mert lehajol, ha épp olyan magas, hogy a szülő nem éri fel. Végül a szülő öt kocka magasságba tornyosul, és felteszi az i-re a pontot, vagyis a gyerekre a fejet. A végeredmény két, egyenként négy kockából álló, további szaporodásra képes robot. Lipson és kutatótársai azt tervezik, hogy kipróbálják, vajon programozás nélkül is képesek-e rájönni a kockák a szaporodás titkára - ehhez véletlenszerűen megváltoztatnák az egyes elemek elektronikus DNS-ét, hátha kiderül, hogy az evolúció alapelvei a robotikában is érvényesek.
Önfenntartó rendszer az űrben
A mérnök szerint a robotnak fejlett formájában óriási gyakorlati haszna lehet, hiszen a moduláris elven létrehozott úgynevezett molecube (molekocka) külső beavatkozás nélkül is helyre tudná hozni magát, ha lerobban, elegendő nyersanyag birtokában pedig utódokat is létrehozhatna. "Bár az általunk létrehozott gépek egyszerűek a biológiai rendszerekhez képest, az demonstrálják, hogy a mechanikus reprodukció nem kizárólag a biológiában létezik"- írta Lipson a Nature-ben. "A dizájnkoncept hasznos lehetne hosszú távra tervezett, önfenntartó robotrendszerek tervezésekor, például az űrkutatásban vagy az emberre veszélyes környezetben, ahol a hagyományos karbantartási módszerek nem praktikusak."