John Long, a Western Australian Museum munkatársa és kollégái először 2002-be folytattak ásatásokat ezen a területen. Ekkor elképesztően sok nagytestű élőlény maradványaira bukkantak, többek között egy óriás erszényes oroszlán teljes csontvázára és a szarvas kenguru csontvázának néhány apró darabjára. A 2003-as ásatások során végre sikerült felszínre hozniuk a különleges kengurufaj két teljes csontvázát, valamint három olyan faj csonttöredékeit, amelyek valószínűleg ismeretlenek a tudomány számára.
Bizarr szemvédők
|
John Long a barlangban |
"A kenguru valóban bizarr látványt nyújt. Egyetlen ma élő vagy régen élt fajra sem hasonlít. A szemek fölött található csontos kitüremkedések oldalirányba mutatnak, és különös gumós végük van" - mondta Long a New Scientistnek.
A kutatók szerint a csontos szarvak a kenguru szemeinek védelmét szolgálhatták. "Ezek az állatok igen száraz környezetben élhettek, ahol különböző szúrós növényekkel kellett táplálkozniuk, ezért a kinövések a szemek védelmét szolgálhatták - ám mindez egyelőre csak elmélet" - mondta Long.
A kutatócsoport a világ legnagyobb kengurujának (Procoptodon goliah), erszényes borzoknak és azonosítatlan madaraknak a maradványait is megtalálta. Méréseik szerint a leletek körülbelül 200-500 ezer évesek. Akkoriban a 750 kilométer hosszúságban elterülő Nullarbor-síkság (melynek neve latinul fátlant jelent) sokkal nedvesebb lehetett, mint manapság.
5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!