
További Tudomány cikkek
"Az állati modellek számtalan üres beszédet és jóslatot szültek. Ez az első alkalom, hogy azokat tényekkel helyettesíthetjük." - nyilatkozta Catherine Blackburn a San Francisco-i Kalifornia Egyetem kutatója, a telomereket előállító telomeráz enzim felfedezője a New Scientist-nek. A kutatónő ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az új kutatás eredményeiből nem lehet egyértelműen azt a következtetést levonni, hogy a rövidebb telomerek korai halált okoznak.
A telomer egy öt bázisból álló, ismétlődő sorozat, melynek legfontosabb feladata az, hogy megvédjék a géneket a sérüléstől a DNS-reprodukció során. A telomer születéskori hossza minden embernél más és más, azonban a sejtek minden egyes osztódásakor egy kicsit rövidebbek lesznek, így idővel teljesen eltűnhetnek. Ez több gondot is okozhat: megszűnhet a DNS-láncok reprodukciója, vagy ami még rosszabb, a DNS-ek összeolvadhatnak, melynek következtében rákos sejtek keletkeznek. Ez elsőre elég rémisztőnek hangzik, de az egészséges embereknek nincs miért aggódniuk, a telomeráz enzim ugyanis gondoskodik a telomerek regenerálódásáról.
Rövidebb telomer, rövidebb élet?
Richard Cawthon genetikus kutató és kollégái az Utah Egyetemen százötven véletlenszerűen kiválasztott, hatvan évesnél öregebb páciens telomereit megvizsgálva megállapították, hogy a rövidebb telomerekkel rendelkező egyéneknek nyolcszor nagyobb esélyük van meghalni egy fertőző betegségtől, illetve háromszor nagyobb esélyük van egy végzetes szívinfarktusra.A fertőzésekkel küzdő fehérvérsejtek hatékonysága nagyban függ attól, hogy a sejtek milyen gyorsan képesek szaporodni. A páciensekben a rövidebb telomerek visszafogták a fehérvérsejtek szaporodását, amely megmagyarázhatja, hogy miért van nagyobb esélyük meghalni egy fertőző betegségtől, mondta Cawthon.
A kutató elismeri: még nem egészen világos, hogy valóban a rövidebb telomerek okozzák-e az öregedéssel járó betegségeket és a korai halált, vagy ez csak egy tünete valamely másik olyan folyamatnak, amely az öregedéssel hozható összefüggésbe. Bárhogyan is van, annyi bizonyos: más erők is dolgoznak a háttérben, néhány állat ugyanis még jóval a telomerek megrövidülése előtt megöregszik.
Rákkal jár a hosszabb élet
A telomerek növekedését elméletileg segíteni lehet egy kis telomerázzal, de így nehezen lehetne kontrollálni a sejtek szaporodását, amely végül daganatok kifejlődéséhez vezethet. Titia De Lange, a Rockefeller Egyetem kutatója úgy véli, hogy a telomerek és az öregedés közötti összefüggés kifejezetten azért fejlődött ki, hogy lassítsa a sejtek szaporodását. Talán éppen ez akadályozza meg az idősebb emberekben a daganatok kialakulását.