Szinte mindegyik emlős állat szereti az édességeket, de a macskaféléket teljesen hidegen hagyja a cukor, mert a nyelvükről hiányoznak az édes ízt érzékelő receptorok. Nyávogó kedvenceinket csak a hús érdekli.
A legtöbb emlős nyelvén ízérzékelő receptorok vannak. Ezek olyan proteinek, amelyek a sejtek felszínén találhatók, és amikor a hozzájuk ér a megfelelő anyag, akkor a sejt jeleket kezd küldeni az agyba. Az emberek ötféle ízt éreznek: savanyút, keserűt, sósat és édeset, valamit a húsosság ízét (ez az umami). Elképzelhető még egy hatodik íz is, lehetséges, hogy külön receptoraink vannak zsír ízére.
Az édes íz elsősorban arra utal, hogy szénhidrátok is vannak a táplálékunkban, ami fontos tápanyagforrás a növényevők számára. Ez a kevésbé válogatósak, a húst és növényt egyaránt fogyasztó élőlények, így többek közt az ember számára is fontos információ. A macskák azonban ragadozók, és azon belül is az ortodox irányvonalat képviselik, nem úgy mint a megpuhult, kövér pandák, vagy minden mást is felzabáló medvék.
A macskák azonban olyan ízeket is éreznek, amiket mi nem, például a sejtek energiaellátását biztosító adenozin trifoszfát (ATP) molekulát, amiből ugyan nincs sok a húsban, de mégiscsak húsra utaló jel.
A macskákból egyébként a cukrokat lebontó enzimek is hiányozhatnak, és ez lehet az oka annak, hogy a háziállatok diabéteszesek lesznek. Az eledelgyártók ugyanis gyakran szénhidrátokat is kevernek a macskakajába.
Rovataink a Facebookon