Hol van Régi-Zéland?
Gyorsan eláruljuk a választ, aztán jöhet a mese, hogy hogyan alakult így a dolog. Zéland, eredeti írásmódján Zeeland Hollandiában van, annak is a délnyugatii csücskében. Azt jelenti tengerföld, és az elnevezés nem véletlen, javarészt szigetekből, félszigetekből és tengerszint alatt fekvő, gátakkal védett part menti területekből áll. De hogy került a neve a világ túlsó felére?
Új-Zélandot a nyugati felfedező hajósok közül először Abel Tasman (Tazmánia szigetének névadója) érte el 1642-ben. Kicsit elmérte magát, mert azt gondolta, hogy Argentína partjainál van, mindenesetre a szárazföldet Staten Landtnak nevezte el a holland parlamentről, a korabeli holland felfedezők szokása szerint. Ugyanígy kapta a nevét egyébként New York híres szigete, Staten Island is.
Három évvel később holland térképészek jöttek rá, hogy a sziget (akkor még csak a délit sikerült megtalálni Új-Zéland két nagy szigetéből) nem egészen ott van, ahol Tasman felrajzolta a térképre, és a hiba korrigálásával feljogosítva érezték magukat arra, hogy újra is kereszteljék, így lett a dél-hollandiai tartomány után a név Nieuw Zeeland. Aztán száz év múlva jött minden idők egyik legnagyobb felfedezője, a brit James Cook kapitány, aki konstatálta, hogy a sziget tényleg ott van, körbehajózta, feltérképezte, és átírta a nevét, hogy az angolok is ki tudják ejteni: így lett New Zealand.
Az meg már a mi szerencsénk, hogy a nyelvújítás idejében nem csapott le rá egy túlbuzgó magyarító az Újtengerföldje kifejezéssel.
Rovataink a Facebookon