A Monty Python örökre megváltoztatta a brit temetéseket
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Egy temetés mindig szomorú, esetenként megrázó élmény. Ehhez képest minimum meglepő, hogy a brit statisztikák szerint Angliában melyik a legnépszerűbb temetési kísérőzene. A poszt címéből persze már lehet sejteni, de azért hallgassuk is meg a temetési toplista éllovasát, a Brian élete című film végén felcsendülő Always look on the bright side of life-ot (vagy igény szerint a magyarított változatot, A felhők felett mindig kék az ég címen.)
A Daily Telegraph beszámolója szerint a dal a film bemutatója óta népszerű a brit temetéseken, ahol tipikusan az elhunyt végrendeletébe foglalt kívánsága alapján játsszák le. A csúcsra viszont csak a 2012-es londoni olimpia után ért fel, miután a záróünnepségen Eric Idle 750 millió tévénéző előtt énekelte el a slágert, és a helyszínen több tízezren fütyülték vele a refrént.
A legnépszerűbb temetési zenék listáján ezután két tradicionális darab következik, Az Úr az én pásztorom című zsoltár, és a Maradj velem uram című vallásos himnusz. A top 20-ból egyébként kilenc ilyen hagyományos, száz évvel ezelőtti temetésen is elképzelhető zene. Mögöttük aztán egyre-másra következnek a meghökkentő bejegyzések a toplistán, mint például (a teljes listát a BBC cikkében böngészheti):
- A negyedik helyen a BBC focis magazinműsora, a Match of the day főcímzenéje;
- A hetediken Robbie Williamstől az Angels;
- A kilencediken a Liverpool FC focihimnusza, a You'll Never Walk Alone;
- 12. Celine Dion, és a Titanic által híressé vált My heart will go on;
- 17. a brit Szomszédok, a hatvanas évek óta futó Coronation street főcímzenéje;
- 19. az Over the rainbow, az Óz a csodák csodája nagy slágere.
Vannak olyan zenék is, amiket szoktak kérni, de a lejátszásukat nem engedélyezik egyházi temetésen, még akkor sem, ha az elhunyt végrendeletével kell szembemenni. Ilyen például John Lennon híres Imagine-je (úgy tűnik, a Monty Python poénjai beleférnek, de ha egy dal úgy kezdődik, hogy képzeld el hogy nincs mennyország, az nem), a nyolcvanas évek egyik legnagyobb slágere, a Relax a Frankie goes to Hollywoodtól (a szexuális témájú, szókimondó szöveg miatt), vagy a God save the Queen (nem brit himnusz, hanem a Sex Pistols-szám).
Rovataink a Facebookon