A rubin és a zafír csak szennyeződés az ásványon
A rubin és a zafír teljesen különbözően néz ki, bár mindkettőt értékes drágakőnek tartjuk. Míg a zafír kék színű, a legszebb rubinok galambvér vörösek. Ennek ellenére a két ásvány ugyanaz, különböző színűket csak szennyeződésnek köszönhetik.
Az ásvány neve pedig korund, amely tiszta állapotában színtelen. Szennyeződések hatására szokott elszíneződni, így keletkeznek a gyémánt utáni legértékesebb drágakövek. A szennyezőanyagok közül a vas mindkét drágakőben jelen van. A rubinban ezen kívül króm található, a zafírban pedig a titán okozza a kékséget.
A korundot tiszta formájában leukozafírnak hívják. Ez a legritkább változata és emiatt adná magát, hogy ez legyen a legdrágább. De az emberek nincsenek oda a színtelen anyagokért, így a leukozafír nem futott be olyan karriert, mint a rubin és a zafír.
Előfordul még sárga, zöld, ibolyaszínű és barna formában is. Mindegyiknek van külön neve, a kékeszöld az orientális akvamarin, a smaragdzöld az orientális smaragd, a sárga az orientális topáz, az ibolya az orientális ametiszt. A narancssárga korundot pedig padparadsának hívják.
A kövek színe gyakran nem egységes, sokszor sötétebb és világosabb foltok váltakoznak. A legértékesebbek persze az egységes színűek. Érdekes, hogy a rubin színéből következtethetünk a lelőhelyre is. A legpirosabb rubin Mianmarból származik, ez a burmai rubin. Második legfontosabb lelőhelye Sziámban van, de ezek kicsit sötétebbek és barnásabbak.
Rovataink a Facebookon