Nap- vagy holdfogyatkozás okozta a sötétséget Jézus halálakor?
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Elsötétült az ég Jézus kereszthalálakor, legalábbis Máté, Márk és Lukács evangéliuma szerint. Egészen pontosan hat és kilenc óra között borult teljes sötétség a világra. Történészek és csillagászok jártak utána annak, milyen természeti jelenséget jegyezhettek fel a Bibliában, történt-e napfogyatkozás az időszámításunk utáni években.
A legrégebbi utalást Márk evangéliumában találjuk a sötétségre, de ez is jóval Jézus halála után, nagyjából 65-70-ben keletkezett. Az ennél is későbbi Máté és Lukács evangéliuma Márkét használta forrásként. Az evangéliumok így írnak erről:
Máté evangéliuma:
A hatodik órától a kilencedik óráig sötétség borult az egész földre.
Márk evangéliuma:
Hat óra tájban az egész földre sötétség borult, egészen kilenc óráig.
Lukács evangéliuma:
A hatodik óra körül sötétség támadt az egész földön, s egészen a kilencedik óráig tartott. A nap elsötétedett, a templom függönye középen kettéhasadt.
Úgy tűnhet, hogy Lukács konkrétan egy napfogyatkozást írt le azzal, hogy a „nap elsötétedett”. Az apokrif iratokban is megjelenik a jelenség, a második században keletkezett Péter evangéliumában még a bárányokról is írnak, akik azt hiszik éjszaka lett. A még később keletkezett Nikodémosz evangéliumában Pilátus és a felesége aggódott a sötétség miatt, és az eléjük vezetett júdeaiak magyarázták el nekik, hogy ez csak egy egyszerű napfogyatkozás.
A bibliai forrásokon kívül azonban nem említik a napfogyatkozást semmilyen történelmi iratban. Egészen a felvilágosodásig a keresztények úgy hivatkoznak erre az eseményre, mint bizonyítékra Jézus isteni voltára. Ezzel vágtak vissza azoknak, akik szerint Jézus nem volt isten.
A középkorban egyértelműen csodaként tekintettek a sötétségre, hiszen egy Napfogyatkozás nem is tarthat három órán keresztül, a Napot csak néhány percig takarja el teljesen a Hold.
A csillagászok persze utánajártak annak, hogy Jézus halála körüli években volt-e napfogyatkozás. És kiderült, hogy igen. Jeruzsálemtől északra megfigyelhető volt a 29. november 24-i napfogyatkozás délelőtt 11:05-kor. Ez azonban sehogy nem vág össze a bibliai történettel, hogy Jézust húsvétkor feszítették volna keresztre.
1983-ban Colin Humphreys brit fizikus felvetette, hogy akár holdfogyatkozás is okozhatta a sötétséget. Számításai szerint 33. április 3-án volt is egy holdfogyatkozás. Bradley Schaefer csillagász azonban rámutat arra, hogy ez a holdfogyatkozás valószínűleg nem volt látható a nappali órákban és nem is okozhatott olyan sötétséget, amilyet a Bibliában említenek.
Az évszázadok alatt egyszerűbb magyarázatok is születtek a sötétségre. Lehetett egy szokatlanul erős napkitörés, masszív felhőtakaró, vulkánkitörés utóhatása vagy egy óriási homokvihar.
A legelfogadottabb magyarázat szerint a szinoptikusok ki akarták emelni Jézus halálának jelentőségét, ezért írták azt, hogy még a Nap is elbújt. Valószínűleg Márk is képletesen fogalmazott, G. B. Caird és Joseph Fitzmyer híres teológusok és bibliakutatók szerint sem szó szerint értette a sötétséget.
Rovataink a Facebookon