A pénznek tényleg nincsen szaga
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Van kéznél egy kis aprópénz? Vegye elő, és szagolja meg, aztán az ujját is, amivel az érmét megfogta! Mit érzett? Jellegzetes, semmivel nem összetéveszthető, fémes illatot - gondolja ön. Pedig valójában ez az illat egyáltalán nem fémes, nem a fémből jön, nincs is benne fémrészecske semmilyen formában. Na de akkor mit érzett? Legyen erős: az illat valójában az ön bőréből jött, a pénznek pedig – ahogy Vespasianus római császár híres mondása is tartja – nincsen szaga.
A szaglás a tudomány számára legnehezebben megfogható, kutatható és leírható érzékszervünk, csak nemrég sikerült a genetikai hátterét megfejteni (és ez rögtön Nobel-díjat is ért két amerikai kutatónak). Hogy mi az az illat, amit a "fémes szag" kifejezéssel írunk le, és amit fémtárgyakon, illetve fémtárgyak érintése után a kezünkön érzünk, csak 2006-ban sikerült, több éves kutatómunka árán megfejteni. Hogy magának a fémnek nincsen semmilyen illata, azt aránylag hamar bizonyították, ahogy azt is, hogy onnantól kezdve viszont van, hogy hozzáérünk. Amerikai kutatók csapdába ejtették az ominózus illatot, és kielemezték a tartalmát – kiderült, hogy egyáltalán nincs benne fémrészecske. De akkor mi van benne, és az hogy kerül oda? Erre egy német kutató jött rá 2006-ban, tanulmányát az egyik legrangosabb tudományos szaklap, a Nature is közlésre érdemesnek tartotta.
Amikor hozzáérünk egy fémtárgyhoz, a bőrünkön levő olajszerű anyag reakcióba lép a fém részecskéivel (kicsit tudományosabban: a fém oxidálja a lipideket), eközben pedig aldehidek és ketonok szabadulnak fel. Ezek jellegzetes, szúrós szagú anyagok, az aldehidek közé tartozik például a tartósításra használt formaldehid, a ketonok közül pedig az aceton (népi nevén körömlakklemosó) a legismertebb. Ugyan kis mennyiség képződik belőlük, az illatuk annyira intenzív, hogy még így is érződik. Az illatanyagok a bőrünkön jönnek létre, így a fémesnek aposztrofált illat valójában testszag. De nyilván rátapad belőlük valamennyi a fémre is az érintéssel, ezért a kezünkön és a fémpénzen (vagy kulcson, evőeszközön, szinte bármilyen fémtárgyon) egyaránt érezhető marad egy darabig.
Ugyanez a folyamat az oka annak is, hogy néha fémes ízűnek érezzük az ivóvizet: ilyenkor az történik, hogy a vízben minimális mennyiségben jelen levő fémrészecskék (tipikusan rozsda formájában, ami magából a vízvezetékből származik) lépnek reakcióba a szintén a vízbe került szerves anyagokkal, és így szabadulnak fel aldehidek és ketonok.
Rovataink a Facebookon