Az Okkult Kéz Rendjének titka
Létezik egy titkos újságíró társaság, amely bizonyos kifejezéseket próbál a cikkekbe csempészni. Az Order of the Occult Hand, vagyis az Okkult Kéz Rendjébe azok tartozhatnak, akik ki tudják játszani szerkesztőik éberségét és belecsempészik a kész cikkbe az occult hand kifejezést.
Az egész még 1865-ben kezdődött, a Charlotte News újságírói egy ivászattal töltött estén elkezdték kritizálni egyik társuk, Joseph Flanders kritikáját, amelyben szerepel az a mondat, hogy
Olyan volt, mintha egy okkult kéz nyúlt volna le föntről úgy mozgatva a játékosokat, mint gyalogokat az óriási sakktáblán.
Az okkult kéz annyira megtetszett a kollégáknak, hogy ezután küldetésnek fogták fel belecsempészni a kifejezést cikkeikbe. Ők voltak az első tagjai a rendnek. Később ezek az újságírók más lapokhoz mentek dolgozni és ott is elterjesztették a szokást. Ha valakinek a cikkében megjelent a kifejezés, a rend tagjává vált.
Az egyik leghíresebb toborzó és a rend egyik legügyesebb tagja Jay Sharbutt volt, akik a Los Angeles Times újságíróit vette rá a játékra. A Los Angeles Timesban nagyon sokszor sikerült becsempészni a kifejezést, még abban a vezércikkbe is, amely Bill Clinton elnök elleni bizalmi szavazásról (impeachment) szólt.
Az occult hand kifejezés azonban nevesebb lapokban, a New York Timesban, Boston Globe-ban és a Washington Postban is megjelent az évek alatt.
A titkos rend azonban nem titkos többé, mert több cikk is megjelent róluk, és az alapítók is felfedték a rend alakulásának történetét. Emiatt manapság már nincs sok új tagja a rendnek.
Az igazi mesterek pedig új kihívások felé néztek. Paul Greenberg Pulitzer-díjas újságíró és hatszoros rendtag azt írta, hogy egy új kifejezést találna ki. A kritérium, hogy elég feltűnőnek kell lennie ahhoz, hogy kitűnjön az olvasóknak, de át tudjon menni a szerkesztőkön. Állítólag már 2006 óta használják az új kifejezést, de azt persze nem árulják el, mit. Az új rendnek csak tizenegynéhány tagja van egyelőre.
Rovataink a Facebookon