Az ember, aki megevett 30 ezer Big Macet
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
Az egyoldalú, kiegyensúlyozatlan, mindenféle változatosságot nélkülöző étrend minden dietetikus szerint a lehető legrosszabb, amit az egészségünkkel tehetünk. A gyorséttermi kaja pedig maga a sátán, teszi hozzá a megfigyelésekre építő népi bölcsesség. A két, egymással egyébként elég ritkán találkozó táplálkozástudományi univerzum szintetizált jó tanácsa: ha az ember csak mekis hamburgeren él, rövid úton kicsinálja a saját szervezetét.
Ehhez képest ismerjék meg Don Gorske-ot, a 65 éves amerikai nyugdíjast, aki 47 éve szinte kizárólag Big Macen él, túl van a 30 ezredik burgerén, és köszöni szépen, teljesen jól érzi magát.
Mr. Gorske 19 évesen, 1972-ben ette meg élete első Big Macjét, és annyira ízlett neki, hogy helyben beburkolt még kettőt belőle. Azzal rajta is maradt a szeren: saját bevallása szerint az azóta eltelt közel fél évszázad alatt összesen nyolc nap volt, amikor nem evett Big Macet. Ez általában utazás vagy betegség miatt történt, illetve egyszer a lakóhelyén, a Wisconsin állambeli Fond du Lacben akkora hóvihar volt, hogy nem nyitott ki a McDonald's. A kínos eset óta Gorske Big Mac-vésztartalékot tart otthon.
Mióta nyugdíjba ment (előtte egyébként börtönőrként dolgozott), nemcsak a táplálkozása, de a kajabeszerzési módszere is meglehetősen monoton. Minden hétfőn elmegy a kedvenc gyorséttermébe, és vesz hat Big Macet. Kettőt megeszik ott helyben, a maradékot hazaviszi, beteszi a hűtőbe, és a mikróban felmelegítve fogyasztja el kedden-szerdán. Aztán csütörtökön jön egy újabb kör, csak most nyolc hamburgerrel, ami kitart egészen a hét végéig. A szokásos köret sült krumplit sosem kéri, ehelyett olykor egy gyümölcsös-joghurtos parfét fogyaszt desszertként. Ezenfelül tulajdonképpen semmi mást nem eszik. Az ezek után valószínűleg már senkit nem lep meg, hogy inni kizárólag kólát hajlandó.
Két Big Mac egyébként Amerikában ma kb. 7-8 dollárba kerül; Wisconsinban a hivatalos minimálórabér 7,25 dollár.
Bár eszünk ágában nem lenne azt sugallni, hogy ez az étrend bármilyen szinten követendő példa lenne, az tény, hogy amikor 2016-ban Gorske bekerült a Guinness-rekordok könyvébe (akkor 28 788-nál állt a számláló), az orvosi vizsgálat szerint makkegészséges volt, és a 188 centije mellé 86 kilót nyomott, szóval még csak túlsúlyosnak sem nevezhető. Ez persze valahol érthető, elvégre két Big Mac önmagában alig több mint 1100 kalória, zsírból, illetve fehérjéből pont a napi ajánlott mennyiséget tartalmazza, szénhidrátból pedig jóval kevesebbet. Az már más kérdés, hogy egy csomó fontos ásványi anyag és vitamin éppen csak mutatóba fordul elő benne – Mr. Gorske valószínűleg szuper genetikai adottságokkal bír, hogy ilyen étrend mellett egészséges maradt.
Az meg kész csoda, hogy ennyi idő alatt sem unt rá az ízére.
Rovataink a Facebookon