Így nézhetett ki III. Richárd
További Történelem cikkek
- 30 éves a rendszerváltó paktum, 30 éve ül Orbán a parlamentben
- A vérengzés nem egyszeri kisiklás, hanem a szovjet politika része volt
- Évekig náci megszállás alatt volt az ország, mégis megmenekült a zsidók 99 százaléka
- Mostantól bárki elolvashatja Rákosi Mátyás magánleveleit
- Megtalálták a világ legöregebb macskáját
Évszázadokig csak Shakespeare műveiből ismertük III. Richárd brit uralkodót, de amióta egy leicesteri parkoló betonja alól kiásott csontvázról bebizonyosodott, hogy az valójában a király földi maradványa, felpörögtek az események.
Az első vizsgálatok kiderítették, hogy gyilkosai rútul elbántak a királlyal, nemcsak összeverték, megcsonkolták, de még farba is szúrták valamivel. Ennél kellemesebb hír, hogy a Dundee Egyetem arcrekonstrukcióval foglalkozó szakértői a koponya alapján egy speciális számítógépes programmal elkészítették azt a modellt, ami soha nem látott pontossággal mutatja meg, hogy is nézhetett ki a csúf véget ért király. „A háromdimenziós modellt műanyagból készítettük el, műszemet helyeztünk bele, parókát raktunk rá, kiigazítottuk a bőr tónusát, és a megfelelő ruhába öltöztettük” – árult el részleteket a munkafázisokról Caroline Wilkinson, az arcrekonstrukció szakértője.
A munka során Janice Aitken, a csoport grafikusa a korabeli ábrázolások segítségével állapította meg, milyen hajviselet, hajszín és ruha illik a legjobban a királyi főhöz. „Ezek a részletek általában nem derülnek ki a csontvázból, így a legvalószínűbb összetevőket az egyéb ismereteink alapján kell kidolgoznunk” – mondta el a szakember.
A munka még azelőtt elkezdődött, hogy a DNS-vizsgálat bebizonyította volna, hogy valóban III. Richárd holttestére bukkantak Leicesterben. A szakértők szerint bár most már amúgy is teljes a bizonyosság, az arc helyreállítása akkor is fontos része az azonosítási folyamatnak, ha a királyról valójában nem maradt fent kortárs művész által jegyzett portré. A szakértők szerint a fennmaradt, de Richárd halála után készült, őt ábrázoló festményen annyira hasonlítanak az arcok, hogy valószínű: a festők sem tudták, pontosan hogy nézett ki, inkább egy korabeli, mára már elveszett alkotásról másoltak.
A III. Richárd Társaság egyik tagja, Philippa Langley a brit Channel 4 tévéadó műsorában azt mondta, hogy a király nagyon jóképű volt: „Nem egy zsarnok arca ez. Sajnálom, de nem.” A modell egyébként igazolta a hagyományos elképzelést, amelyek szerint III. Richárd arca finom, már-már nőies volt.