Csaknem 3800 éves fáraósírt tárt fel a felső-egyiptomi Abüdosz ókori település nekropoliszában egy amerikai régészcsoport – jelentette be hétfőn az egyiptomi régészeti minisztérium. I. Szobekhotep sírjának megtalálása azért jelentős, mert eddig nagyon keveset tudtak a fáraóról, aki négy és fél éven át, a korszakban a leghosszabb ideig uralta az országot, írja az MTI.
A Pennsylvaniai Egyetem régészei egy több mint 60 tonnát nyomó, impozáns uralkodói szarkofágot tártak fel. Tulajdonosát azonban nem tudták azonosítani mindaddig, míg a múlt héten fel nem fedezték az uralkodó nevét tartalmazó feliratot és az őt trónon ábrázoló reliefet. Ezek alapján az üresen talált, kvarcitból készült szarkofág I. Szobekhotepé, a 13. dinasztia 12. királyáé lehetett, aki i.e. 1803 és 1799 között uralkodott.
A 13. dinasztiából csak tíz fáraót ismernek, akik főleg Kairó és Dashur környékén éltek, ezért is fontos ez a felfedezés. A lelet közvetlen közelében a fáraó aranytárgyain kívül több edény is előkerült, amelyekben az elhunyt szerveit őrizték.
Az ásatás még folyik, az egyiptomi hatóságok majd láthatóvá teszik a sírhelyet, amikor végeztek a munkával. A 13. dinasztiából csak tíz fáraót ismernek, akik főleg Kairó és Dashur környékén éltek, ezért is fontos ez a felfedezés. A mostani sír ötszáz kilométerre délre fekszik Kairótól.