Háborúpárti vagy a jezsuiták rabszolgája
Háborúpárti vagy a jezsuiták rabszolgája?
Rejtély marad, ki is volt valójában Ferenc Ferdinánd
Nálunk a király, illetve az „ügyvezető trónörökös“ magánvéleménye valóban oly döntő kereke az államgépezetnek, melynek egyetlen fordulata dönt állami életkérdések fölött.
A meglehetősen rejtélyszerű, nyílt politikai és társadalmi állásfoglalásoktól őrizkedő főhercegről tömérdek legenda járta. Elmondták róla, hogy klerikális, hogy antiszemita, hogy magyarellenes, hogy szlávbarát, hogy olaszgyűlölő, hogy a csehek különös kedvelője, hogy a Centralparlament híve, hogy a katonai háborúspárt feje, hogy a jezsuiták rabszolgája s még egy csomó mást. Hogy mi volt mindebből igaz, az már ezután is rejtély marad. Tovább az eredeti cikkhez.
Diákok megrendszabályozása
Princip gimnázista volta a boszniai középiskolák ifjúságára terelte a figyelmet. A tanári kar legfőbb kívánsága: kötelező egyenruha a diákság számára. Ezzel az a céljuk, hogy agitációs környezetbe észrevétlenül ne keveredhessenek s politikai üzérek és agitátorok hozzájuk se férkőzhessenek. További javaslatuk az ifjúsági torna- és szokol egyletek feloszlatása. Javasolja a tanári kar a külföldi iskolai bizonyítványok érvénytelenítését is. Aki csak egyetlen iskolai esztendőt is a monarchia határán kívül töltött, annak ne legyen szabad többé Boszniában továbbtanulni.
A javaslat e része az eddigi tradícióval való teljes szakítást jelenti. Eddig az volt a jelszó, hogy Bosznia délszláv kultur-középpont legyen. Ma már erről letesznek. Nem odacsalogatni, hanem ellenkezően kiszorítani akarják az oda nem való „értelmiséget”, amely eddig is csak kárára volt Bosznia fejlődésének. Tovább...
Már nem gipszelik a tejet Nagyváradon
Nagyvárad az a boldog város, ahol egészséges, jó, hamisítatlan tejet isznak az emberek. Némrégiben még ott is ugy hamisították a tejet, akár Budapesten, de ezen hamarosan segítettek.
A szinte napról-napra tartott tejrazziák meghozták üdvös eredményüket: Alig fél évvel ezelőtt még 20-40 százalék volt a tejhamisítások aránya Nagyváradon, most meg 1-2 százalék. Ez sem gipszezés, egészségre ártalmas hamisítás, hanem vízzel való felöntés. Tovább...
Mi ez?
Az Index és az Arcanum Digitális Tudománytár együttműködésében ön minden nap hozzáférhet a száz évvel korábbi napi- és hetilapokhoz. Ha szeretne többet tudni az együttműködésről és érdekli, hol találhat további első világháborús dokumentumokat, olvassa el korábbi cikkünket. Az Arcanum első világháborús oldalát itt találja.
Rovataink a Facebookon