Tróntermet vegyenek
Oroszország viselkedése nem egészen megnyugtató: erősítik a haderőt Pétervárott • Közös miniszteri értekezlet a monarkia jövőjéről • Nem nyugdíjas állás: az uj trónörökös uj életbiztosítást kötött • Királyi licit Portugáliában.
100 éves lapszemle.
Orosz hátvéd Szerbiának
Októberig visszatartották a behívott tartalékosokat.
Szenzációs hír érkezik Pétervárról. Az orosz belügyminisztérium intézkedésére nem engedték haza a behívott tartalékosokat. Hatszázötvenezer rezervista fegyvergyakorlatát meghosszabbították október elsejéig, ami nyilvánvalóan összefüggésben lehet a sarajevoi eseményekkel és Oroszország legújabb fegyverkezésével, amelyről már szintén érkezett jelentés.
Épen úgy, amiként 1912-ben, Oroszország most is rendkívüli katonai intézkedéseket tett, hogy ha netán a monarchia meg akarná fenyíteni Szerbiát, kellően fölkészülve, hátba támadhassa Ausztria-Magyarországot. Oroszország viselkedése tehát, megint nem egészen megnyugtató. Tovább az eredeti cikkhez. (Pesti Hírlap)
Közös miniszteri értekezlet a monarkia jövőjéről
Tanácskozás Bécsben
Bécsben kedden közös minisztertanács volt, amely szokatlanul hosszú ideig tartott. A közös minisztertanácson gróf Berchtold Lipót elnöklete alatt lovag Krobatin Sándor közös hadügyminiszter, lovag Bilinski Leó közös pénzügyminiszter, gróf Stürgh Károly és gróf Tisza István miniszterelnök vettek részt. Feltűnt, hogy az értekezlet megkezdése előtt báró Conrad vezérkari főnök és Kailer altengernagy, a tengerészeti parancsnok helyettese is megjelentek a külügyi hivatalban és egy ideig a közös miniszterekkel konferáltak.
Berchtold külügyminiszter tette meg a propozicióit arra, hogy a boszniai katasztrófa a monarkia részéről milyen diplomáciai intézkedést tett szükségessé. Beavatott körökben úgy vélik, hogy igenis szükségesek diplomáciai lépések és a jelenlegi közös minisztertanácsnak a feladata az, hogy ezeknek a mértékét és formáját megállapítsa. Tovább... (Pesti Napló)
A trónörökös életbiztosítása
Károly Ferenc József, mikor megnősült, felesége javára egymillióra biztosította magát. Most, hogy effektív trónörökös lett belőle, a biztosítási összeget ötmillió koronára fölemelte. Az összeg huszonöt év múlva, vagy ha korábban talál meghalni, halálakor esedékes. Tovább... (Pesti Napló)
Tróntermet tessék venni!
Minden mulandó ezen a világon, kedves felebarátaim! A portugál királyság utolsó ingóságait most ütötték dobra Lisszabonban, ahol licitáltak egy trónt is. Az uj köztársaságnak semmi szüksége nincs erre a bútordarabra. Hiába siránkoztak a királypártiak, hogy ne licitáltassa el a kormány a trónterem berendezését a trónnal együtt, mert mi lesz, ha mégegyszer beüt a királyság, mire ül a király, állva csak nem uralkodhatik – a köztársasági kormány hajthatatlan maradt és minden ellicitáltatott.
Aki nem sajnálja érte a pénzt, megveheti és ha ugy tetszik, a délutáni szunyókálást benne végezheti. Egyébre már nemigen alkalmas, mert császári hatalmat és népet bajos licitáción venni vagy kereskedés utján beszerezni. Tovább... (Népszava)
Mágnás cipőkrém
Mi ez?
Az Index és az Arcanum Digitális Tudománytár együttműködésében ön minden nap hozzáférhet a száz évvel korábbi napi- és hetilapokhoz. Ha szeretne többet tudni az együttműködésről és érdekli, hol találhat további első világháborús dokumentumokat, olvassa el korábbi cikkünket. Az Arcanum első világháborús oldalát itt találja.
Rovataink a Facebookon