Szenzációs halál a nagykövetségen
A monarchia belgrádi nagykövetségén hirtelen meghalt az orosz követ, Szerbiában boszugyilkosságról regélnek • Berlin teljes támogatással a monarkia mögött áll, a háttérben zajlik a nagyhatalmi diplomáciai egyezkedés • A kormánypárt a választók összeírásánál próbálja megakadályozni a jogkiterjesztést. 100 éves hírek.
A belgrádi orosz követ hirtelen meghalt
Hartwig az osztrák-magyar követségen halt meg — Szívszélhűdés ölte meg
A belgrádi osztrák-magyar követség palotájában ma este tizenegy' órakor meghalt Hartwig György belgrádi orosz császári követ. Az utóbbi hetek szenzációinak sorozatában nem a legkisebb a belgrádi orosz követ halála, amely éppen e túlságosan válságos napokban érkezett hirtelenül és talán éppen eválságok okozta izgalmak közepette. Hartwig pénteken este az osztrák-magyar követségen volt, hogy sürgősen tárgyaljon báró Giessl-el, a mi követünkkel, aki utasításokkal ellátva éppen ma érkezett Becsből. E tárgyalások közepette halt meg az orosz követ. Szívszélhűdés érte, így jelképesen az ellenfél földjén halt meg.
A tragikus halál e különös körülményei máris borzalmas módon gyújtogatják a belgrádi fantáziát, a monarkia palotájában halt meg az orosz követ és a szerbek megesküsznek rá, hogy a monarkia ölte őt meg, igy boszulandó meg Ferenc Ferdinánd halálát.
Hartwig az uj orosz politikának legnagyobb emberei közül való volt. Túlságosan veszedelmes tehetségű ellenségünk volt, de hazájának és a szlávságnak olyan szolgálatokat tett, mint évtizedek óta senki más. A neoszláv politikának ő volt irányitó elméje, lelkesítő szive és nem csoda, hogy Belgrádban ma szinte nemzeti gyász van azért, mert hirtelen halállal elmúlt Hartwig, akit a szerbek joggal tarthattak az ő legnagyobb pártfogójuknak. Tovább az eredeti cikkhez (Pesti Napló)
A hármas-szövetség Szerbia ellen
Berlinben azt az álláspontot foglalják el, hogy bárminő fordulatot vegyen is ez a kérdés, Ausztria-Magyarország kormányát a legteljesebb módon támogatni kell. A monarkia kormányának dolga eldönteni, hogy micsoda érdekeik vannak ebben a kérdésben és hogyan lehet azokat leginkább megvédeni. Németország a monarkia történelmi feladatainak fontosságáról sohasem volt oly mélyen meggyőződve és sohasem volt mindenki annyira egyetértő abban a gondolatban, hogy Németországnak rendületlenül kell szövetségese mellett állania, mint ma.
Bizalmasan és a kulisszák mögött már napok óüta működik a diplomácia, mégpedig nemcsak a monarchia és Szerbia, hanem a nagyhatalmak diplomáciája is. A hármas entente már a mult hét óta iparkodik a monarchia és Szerbia viszonyát fenyegető ellentétek elsimitásán. Az orosz és angol diplomácia, amely átlátja a helyzetet és tisztában van egy ilyen konfliktus következményeivel, minden erejével azon van, hogy a konfliktus kitörését megakadályozza. Tovább... (Népszava)
A választók összeírása
Kishitűség növeli a közönyt. Az emberek úgy megszokják az elnyomatást, hogy alig hisznek a fölszabadulásban s azért fetreng kétségbeesett tétlenségben a közvélemény nagy része, mert nem bízik a harc sikerében. Csak most, a választók összeírásánál, látja mindenki, mily konfuzus a szerencsétlen választói törvény s mily nehéz ennek alapján a politikai joghoz való hozzáférkőzés. Pedig az volt a jelszó, hogy „kiterjesztik“ a választói jogot. A végrehajtásban azonban kisül, hogy a munkapárt mindenféle mesterséges akadállyal s hivatalos szekatúrával gátolta a jogkiterjesztést.
Korábban a vidéki választók összeírásánál, az írás-olvasás vizsgáinál s az iskolai bizonyítványok kiállításánál nehezítette meg a jogkiterjesztést külön rendeletéivel a kormány. Most pedig főként Budapesten tapasztalhatjuk a törvény jogfosztó tendenciájának érvényesülését. Ahová a kormány keze elér, ott mindenütt igyekszik a független elemet visszaszorítani az urnákhoz vezető úttól. Tovább... (Pesti Hírlap)
Gyógyitsd az iszákosságot!
Mi ez?
Az Index és az Arcanum Digitális Tudománytár együttműködésében ön minden nap hozzáférhet a száz évvel korábbi napi- és hetilapokhoz. Ha szeretne többet tudni az együttműködésről és érdekli, hol találhat további első világháborús dokumentumokat, olvassa el korábbi cikkünket. Az Arcanum első világháborús oldalát itt találja.
Rovataink a Facebookon