Ultimátumot adtunk Szerbiának!
Ultimátum Szerbiának, a monarchia 48 órán belül választ követel! • Háborús lelkesedés a pesti utcán • Tisza a külpolitikai veszedelmet belpolitikai zsarolásra használja • A levegőben vívják majd a jövő háborúit? 100 éves hírek.
Ultimátum Szerbiának
Gróf Tisza István miniszterelnök csütörtökön az éjszakai órákban magához kérette a magyar sajtó képviselőit és előttük felolvasta azt a jegyzéket, amelyet ma délután hat órakor adott át belgrádi követünk, báró Giessl Vladimír altábornagy, Pasics szerb miniszterelnök távollétében Pacsu pénzügyminiszternek. A jegyzék szószerinti szövegében igy hangzik:
„...Szerbia mostantól fogva kötelezi magát az annexióval szemben mult ősz óta elfoglalt tiltakozó és ellenálló álláspontjának elhagyására s ezenfelül kötelezi magát Ausztria-Magyarországgal szemben jelenleg folytatott politikája irányának megváltoztatására, hogy jövőre jó szomszédi lábon éljen ez utóbbival.
A junius 28-iki merénylet bűnös tetteseinek vallomásából kiviláglik, hogy a sarajevói gyilkosság Belgrádban szerveztetett, a gyilkosak a náluk levő fegyvereket és robbanó szereket a Narodna Obrana kötelékébe tartozó szerb tisztektől és hivatalnokoktól kapták s végre, hogy a gonosztevőknek és fegyvereiknek Boszniába való eljuttatását a szerb határszolgálat főnökei szervezték és hajtották végre.
...Szerbia bírói vizsgálatot indít a junius 28-iki összeesküvésnek szerb területen levő részesei ellen; az erre vonatkozó nyomozásban a császári és királyi kormány által kiküldött hatósági szervek is részt fognak venni...”
Így szól a monarchia jegyzéke, amelyre Szerbiának szombaton délután hat óráig késedelem nélkül választ kell adnia. Egy pillanatra sem akarjuk áltatni a nemzetet: ultimátumról van szó s minden attól függ, hogy Szerbia minő választ ad erre. A válasz után fog eldőlni a kocka: a béke vagy háború kérdése. Tovább az eredeti cikkhez. (Pesti Hírlap)
A demarche hatása Budapesten
A demarche híre villámsebességgel röpült végig Budapesten és a nyomában — mint valami varázsütésre — talpra szökött a nyugvó főváros. A szerkesztőségek telefonjai egész éjjel berregtek; igaz . . . igaz . . . igaz . . . lihegett századszor is a kérdés és századszor is elmondtuk a nap — vagy az esztendő, a század? — eseményét. Az utcákon csoportokra verődve tárgyalták a hireket; a kávéházak hülő levegője felfült az éjszaka híreivel . . . a város szinte megtelt a demarche hírével és az emberek, az emberek szinte érezték a história szédítő szárnycsapását, szinte érezték a históriában való bennélésüket. Az Abbázia-kávéházban az asztalok tetejéről olvasták fel a táviratokat, ugyanez történt a többi nagy kávéházban is, másutt kiragasztották a demarche hírét. Tovább... (Pesti Napló)
Béke Tiszával - a haza érdekében
Az abszolutizmusnak régi fogása, hogy veszélybe dönti a hazát és azután „veszélyben a haza!” kiáltással azt kívánja, hogy minden elégedetlenség, minden keserűség, minden harcos fölháborodás elcsituljon és mindenki, akinek a rendszer megdöntésére kellene törekednie, a rendszer támogatójává alakuljon át „a haza érdekében”. Sok példát tud erre a história.
Ha a nép-ellenes rendszer vezérének sikerül a veszélyt – amelyet nagyrészt ő idézett föl – az ellentábor segítségével elhárítani, ezzel érdemet szerez „a haza megmentése” körül, ezzel pozícióját megerősíti és megerősíti azt a rendszert is, amelyet képvisel.
Tisza örülne neki, ha ezt a „veszélyben a haza”-jelszóval érhetné el, ha a külpolitikai veszedelmet belpolitikai zsarolásra használhatná föl. Tovább... (Népszava)
A jövő háborúja
Ahogy élénk fantáziájú emberek – akik közé e kép mestere is tartozik – elképzelik. Háború a levegőben, irtózatos perspektíva! Mintha a szárnyaló emberi ész csak azért birkózott volna a tudományért, csak azért oldotta volna meg a repülés problémáját, hogy annál könnyebben pusztíthassák egymást az emberek. Repülőgépek és léghajók harca rémesebb a földi háborúnál, mert akit itt megkímél is a bomba, még a zuhanásnál is fenyegeti a halál. Tovább... (Tolnai Világlapja)
Mi ez?
Az Index és az Arcanum Digitális Tudománytár együttműködésében ön minden nap hozzáférhet a száz évvel korábbi napi- és hetilapokhoz. Ha szeretne többet tudni az együttműködésről és érdekli, hol találhat további első világháborús dokumentumokat, olvassa el korábbi cikkünket. Az Arcanum első világháborús oldalát itt találja.
Rovataink a Facebookon