A legrégebbi emberi lábnyomok
Az "ördög ösvényének" is nevezett lábnyomokat a Roccamonfina nevű olasz vulkán vulkanikus hamujában hagyták az ősemberek valamikor 345 ezer évvel ezelőtt. A nyomokat a Padovai Egyetem régésze, Paolo Mietto írta le kollégáival még 2003-ban, akkor a térség vulkanikus tevékenységéből arra következtettek, hogy a lelet 385 ezer és 325 ezer éves közötti lehet. Csak most került sor a kálium-argonos kormeghatározásra (ezt a francia Stéphane Scaillet végezte), amivel már 6000 éves pontossággal meg tudták határozni a nyomok korát. A módszerrel nemcsak azt erősítették meg, hogy valóban a hamuban hagyott nyomok a legrégebbi ismert emberi lábnyomok, hanem azt is, hogy a nyomok a neandervölgyi ember ősétől, a Homo heidelbergensistől származnak.
A nyomok mindkét irányba vezetnek és kellemes sétatempóra utalnak, ez kizárja azt a feltételezést, hogy az ősemberek egy vulkánkitörés elől menekültek volna. Mietto a következő hetekben újabb ásatást végez, mert azt gondolja, még több hasonló korú lábnyomra bukkan majd az eredeti lelőhelytől három kilométerre. Úgy véli, a vulkán oldalában egy gyakran használt ösvény húzódik.
A Homo heidelbergensis a Homo erectus, vagyis a felegyenesedett ember európai leszármazottja. Nagyjából 700-800 ezer évvel ezelőtt jelent meg a kontinensen és körülbelül 200-250 ezer évvel ezelőtt alakult át neandervölgyi emberré. Sok antropológus nem ismeri el külön fajnak, mert nem sokban különbözik a Homo erectustól.