Tévedés lehet a szenzációs T-rex-lelet
Tom Kayne, a Washington egyetem munkatársa többféle csontot hasonlított össze a T-rex szövetnek mondott lelettel. "Órákat töltöttünk a csontok elektromikroszkópos vizsgálatával", mondta a New Scientistnek Kaye. Arra jutottak, hogy az észak-karolinai állami egyetem 2005-ös leletén lévő lágy dolog nem szövet, de még csak nem is a dinoszaurusztól származik, hanem egyszerűen egy baktériumtelep, ami az egyed halála után került a csontra.
Biofilm-ügy
A baktériumok valamilyen felülethez tapadva képesek kolóniákat (biofilmet) képezni. A biofilm nem csupán a bakteriális szennyeződés lehetséges forrása, hanem a kórokozó baktériumok természetes élőhelye is, például számos, az emberben kialakuló bakteriális fertőzésért felelős. A legtöbb biofilm olyami, mint a fogkő, de amit Kaye talált, az elágazó, üreges rostokból állt, írja a New Scientist.
Mary Schweitzer, az észak-karolinai állami egyetem munkatársa vezette azt a kutatást, amely T-rex-ből származó vér- és kollagénleletről számolt be 2005-ben. Őt nem győzte meg Kaye mostani eredménye. Schweitzer immunológiai kutatásokra hivatkozik, amelyek szerint a T-rex kollagénminták a csirkék kollagénjéhez hasonlítottak legjobban, amit azzal magyaráz, hogy egyes madarak ragadozó dinoszauruszoktól származnak. Tavaly áprilisban a Harvard kutatócsoportja is elemezte a mintát és arra jutott, hogy a benne található fehérje arra utal, hogy a ragadozó dinoszaurusz a madarakkal, és a krokodilokkal mutat rokonságot. Schweitzer szerint ez ellentmond Kaye elméletének. "Kaye nem ad semmilyen magyarázatot arra, hogy ha mégsem dinoszaurusz fehérjéket találtunk, akkor hogy hasonlíthatnak a csirkéére."
Nem kompetens?
A vita nem dőlt el, mindenesetre Kaye a Reutersnek úgy fogalmazott, hogy "nem vagyunk szakértői a területnek, nem állítjuk, hogy nincs fehérje a mintában, csupán egy alternatív magyarázattal szolgálunk."