Bolygókutatási programját korlátozhatja a NASA a következő pénzügyi évre tervezett költségvetési megszorítások hatására. A kényszerű lefaragások egyértelmű vesztesei a Mars-kutatások lesznek. Az Egyesült Államok Nemzeti Légügyi és Űrhajózási Hivatala másfélmilliárd dolláros bolygókutatási büdzséjét 300 millió dollárral csökkenti, ebből 200 millió dollárt a vörös bolygó kutatására szánt pénzből vonnak el. A Mars-kutatások jelenlegi költségvetése 581,7 millió dollár.
A NASA két, magát megnevezni nem kívánó tudósa szerint a költségvetési megszorítások ellenére némely Mars-projekt folytatódik. Ugyanakkor a NASA visszaléphet az Európai Űrügynökséggel (ESA) közösen tervezett két marsi küldetéstől, amelyek közül az első 2016-ban, a másik 2018-ban indulna a vörös bolygóra, és amelyekben az amerikai űrhivatal részesedése 1,4 milliárd dollár lenne.
Edward Weiler, a NASA korábbi tudományos igazgatóhelyettese teljesen irracionálisnak nevezte a terveket. „Az Egyesült Államok az egyetlen ország, amely képes leszállóegységet küldeni más bolygóra" – emelte ki a szakember. David Weaver, a NASA szóvivője arra mutatott rá, hogy más kormányszervhez hasonlóan a NASA is kemény döntésekre kényszerül, ugyanakkor újraértékelik a már megkezdett kutatásokat a Marson, hogy a maximumot hozzák ki ezekből a projektekből.
A NASA tudományos költségvetésének egyik legnagyobb problémája a Hubble helyettesítése. A tervezett James Webb űrteleszkóp százszor hatékonyabb lesz, mint elődje, és lényegesen távolabbra ellát a világegyetemben, mint a Hubble. A legújabb számítások szerint megépítése 8 milliárd dollárba kerül, míg az eredeti költségvetés 5,3 milliárd dollár volt.