Hosszú hónapok óta először készített új képeket a Hubble űrteleszkóp, miután a NASA földi irányítószemélyzete hétvégén újraindította az eszköz egyik legfontosabb kameráját, a WFPC2-t (Wide-Field Planetary Camera 2). Az alkatrészt egy 2009 elejére tervezett űrmisszió során cserélik majd ki, addig is ha minden jól megy, még készít egy utolsó adag felvételt. Mint Rodger Doxsey, a baltimore-i Space Telescope Science Institute Hubble-t üzemeltető csapatának vezetője a New Scientistnek elmondta, nagy kő esett le a szívéről.
A Hubble szeptember végén hibásodott meg, akkor a képtovábbító rendszere állt le. A NASA szakembereinek ekkor egy 18 éve nem használt tartalék rendszert kellett beindítaniuk, de miután ez a manőver két héttel ezelőtt sikeresen lezajlott, újabb problémák jelentkeztek. Leállt az űrteleszkóp másik fő kamerája, a WFPC2-nél sokkal érzékenyebb ACS (Advanced Camera for Surveys), majd a vezérlőrendszer észlelt hibát az egyik modulban és a Hubble október 16-án csökkentett módba állt. Most, hogy a WFPC2 újra működik, a mérnökök két másik kamerát is megpróbálnak újra beüzemelni, először az ACS-t.
A NASA jövőre indít szervizküldetést az űrtávcsőhöz, egyelőre még nem tudni, hogy pontosan mikor (optimista előrejelzések szerint akár már februárban). Az űrhajósok öt űrséta során nemcsak a WFPC2-t cserélik ki, hanem új számítógépet is beszerelnek az eszközbe. Az űrhivatal szerint a missziót követően akár még tíz évig is működhet az űrteleszkóp. A Hubble egyébként már 1990 óta az űrben kering, augusztusban kerülte meg százezredszer a Földet.