Tíz hónapos utazás után a Phoenix várhatóan 2008 májusában száll majd le a Mars északi féltekéjén. Ez lesz az első olyan szonda, amely nem az egyenlítő térségében, hanem a sarkkörön landol majd – írja a New Scientist.
Zavaró tényező
A landolásban eredetileg a Mars Descent Imager nevű eszköz segített volna azzal, hogy ereszkedés közben 20 nagy látószögű felvételt készít a leszállási hely környékéről. Kiderült azonban, hogy egy áramköri probléma miatt a kamerából érkező adatok blokkolhatnák a Phoenix giroszkópjait, így veszélybe kerülhetne a szerkezet stabilitása.
A kamera emiatt csak egy képet fog készíteni közvetlenül a felszín közelében, a többit egy másik NASA-szonda, a Mars Reconnaissance Orbiter felvételei pótolják majd.
Fantáziakép a Phoenixről (kép: NASA)
Víz nyomait keresi
A Phoenix az északi félteke hetvenedik szélességi fokánál landol majd, ahol egy két méteres robotkar segítségével talaj- és jégmintákat fog gyűjteni. A mintákban egyrészt komplex szerves molekulák, másrészt víz nyomai után fog kutatni.
A klímamodellek ugyanis azt mutatják, hogy miközben a Mars pályája változik, a forgástengely dőlésszöge is elmozdul: ötven év alatt 10 és 40 fok között. A dőlésszög változása miatt a pólusok több fényt kapnak, így a jégbe zárt víz egy része elpárolog, és az egyenlítő felé haladva hó formájában lehullik, másik része viszont a sarkkörök környékén folyékony marad a felszín alatt.