További Űrkutatás cikkek
A csillagászok régóta tudják, hogy a spirálgalaxisok nagy részének középpontjában tekintélyes méretû fekete lyukak lappanganak. Ezek tömegének meghatározásához a galaxisok szívében található csillagok mozgásának aprólékos vizsgálata szükséges, ami csak a legközelebbi, hozzávetõleg 30-40 csillagváros esetében kivitelezhetõ. A Marc Sieger (University of Arkansas) vezette csoport talált egy olyan egyszerû módszert, amellyel távolabbi galaxisok esetén is meghatározható a központi fekete lyuk tömege: amennyiben a spirális szerkezet felismerhetõ, összefüggés teremthetõ a karok csavarodottsági foka és a fekete lyuk tömege között. A kutatók elõször 25 olyan közeli galaxist vizsgáltak meg - köztük a Tejútrendszert és az Androméda-ködöt (M31) - amelyekre vonatkozóan a központi objektum tömegét már egyéb módszerrel sikerült meghatározni.
Az M31 középpontjában egy viszonylag masszív (170 millió naptömegnyi) fekete lyuk található, ehhez szorosan feltekeredõ karok társulnak, a karok mért hajlási szöge mindössze 7 fok. A közeli M33 esetében laza, 42 fokban felcsavarodó karokat figyelhetünk meg, és a központi objektum is "pehelysúlyú": csupán 1500 naptömegnyi anyaggal bír. Tejútrendszerünk a kettõ közé esik: a központi fekete lyuk tömege közel 4 millió naptömeg, míg a karok feltekeredettségének szöge 22 fok.
A kutatók szeretnék kiterjeszteni a módszert távoli galaxisokra is: távcsöveinkkel 8 milliárd fényéves távolságban is felismerhetõ a spirális szerkezet és ezen egyszerû módszer segítségével meghatározható a központi fekete lyukak tömegének idõfüggése is, hiszen egyre nagyobb távolságokban lévõ objektumok tanulmányozása az univerzum egyre korábbi korszakaiba enged bepillantást nyerni.
Ilyen módszerekkel, még ha csak statisztikai értelemben is, de vizsgálható a nagytömegû fekete lyukak idõbeli fejlõdése: a Hubble Ûrtávcsõ már 700 távoli spirálgalaxisról készített felvételt a GOODS program (Great Observatories Origins Deep Survey, kb. Nagy Obszervatóriumok Átfogó Felmérése az Univerzum korai korszakára vonatkozóan) keretében, tehát megérett az idõ az ilyesfajta tanulmányokhoz. A kutatók cikke a május 10-i Astrophysical Journal Letters folyóiratban jelent meg.