
További Tudomány cikkek
-
Árpád-házi királyokat azonosítottak a kutatók
- 36 éves korunkban eldől a sorsunk, akkor még kicselezhetjük az öregedést
- Csak a véletlenen múlt, hogy rátaláltak, de aztán a tudósok szája is tátva maradt
- Megjelentek a helikopterszülők, egy pillanatra sem pihennek
- Természetvédelmi sikertörténet, feltámad egy tengeri faj
Egy misszió egymillió dollár körüli összegből megvalósítható
Egy-egy ilyen ,,kis darab bármi" körülbelül 30.000 km/h sebességgel száguld a légkörön kívül, súrlódás hiányában. Ezért akár egy kis fémdarab is olyan károkat tud okozni, mint egy szolid kamion 100 km/h sebességgel ütközve. Az ilyen szemét már 40 éve gyűlik a Föld körül, és igazán eljött az ideje annak, hogy valaki kitakarítson.
![]() |
Egyszer a MIR-ből is űrszemét lesz |
Magát a prototípust kilenchónapnyi munkával fejlesztették ki a tudósok. Az SST elnöke szerint ezzel a géppel drasztikusan csökkenthetik az űrkutatások költségeit. Elképzelhető, hogy egy-egy misszió egymillió dollár körüli összegből megvalósítható legyen. Igaz ez csak a műholdakra áll, embereket az űrbe juttatni még mindig igen komoly összegbe kerül.
A legfontosabb kelléke a kamera
A fejlesztők igen büszkék művükre, mivel az jól sikerült. A kicsiny műhold csupán hat kilogramm tömegű, ami lényegesen megkönnyíti a fellövését is, hiszen egy-egy kilövésnél minden dekagramm-többlet súlyos összegekbe kerül. A briteknek sikerült lekörözni amerikai vetélytársaikat is, legalábbis állításuk szerint. Az USA-ban szintén folytak hasonló fejlesztések, de az SST mindenkit megelőzve rukkolt elő műholdjával, amely technikailag is fejlettebb, mint bárki más fejlesztése - állítják a mérnökök. Dr. Underwood, az SST vezetője szerint sikerült megépíteni a legkifinomultabb nano-műholdat.
A Snap-1 feladata lesz az űrben keringő szemét begyűjtése és megsemmisítése. A műholdat négy kamerával látták el, amelyeknek felbontása lehetővé teszi, hogy a legapróbb darabkákat is megtalálja. A navigációban segíti egy miniatűr GPS, egy hajtómű és egy pozicionáló. De a legfontosabb kelléke mégis a kamera marad, ami arra is alkalmas, hogy más objektumokról információt gyűjthessen, így talán például kémműholdról is kideríthet egy-két dolgot.
Az azonosítás után a műhold megközelíti, majd lelassítja olyan sebességre, amivel a szemét a légkörbe kerülve elég. Sajnos maga a szonda sem kerülheti el sorsát, és szintén elég a légkörbe kerülve, de a mérnökök szerint a 150 000 dolláros darabonkénti ár még így is nagyon megéri, hiszen töredéke a hagyományos műholdak árának.
Első kilövés június 28-án
A Snap jelenleg még befektetőre vár, de a fejlesztők optimisták, hiszen nagy szükség lesz takarítóbrigádokra az űrben. Jelenleg arra számítanak, hogy a nagyobb biztosítótársaságok érdeklődését keltik fel, olyanokét, amelyek a nagy űrbefektetéseket biztosítják, mint például a nemzetközi űrállomást.
Az első prototípust a Snap-1-et június 28-án lövik fel Oroszországból, egy kínai mikro-műhold és egy orosz katonai műhold társaságában. A tervek szerint 650 kilométerrel a felszín felett fogja megkezdeni munkáját, melynek eredményétől függ - valószínűleg - a jövője.
