Alkalmi választási plakáthelyek: külföldön is hasonló a helyzet - a főváros válaszol
Amikor néhány napja azon dohogtam, hogy milyen mostohán bánnak az önkormányzatok a sajtóval/blogokkal, nem véletlenül emeltem ki ellenpéldaként többek közt a fővárost. Azt viszont elfelejtettem hozzátenni, hogy nem csak a sajtósaik nagyon fürgék, de ott van Bojár Iván András, városarculati tanácsnok, akivel sok kérdésben lehet egyetérteni vagy nem, de az tagadhatatlan, hogy dicséretes módon a blogokban is jelen van: posztol, kommentel vagy - mint most is - ír egy normális hangvételű, vitatkozó levelet. Ezúttal a balesetveszélyes plakátok témájában - melyről nem is gondoltam, hogy hozzá tartozik:
Tisztelt Urbanista Blog!
Az oldalukon megjelent cikkel kapcsolatban az alábbiakat szeretném megjegyezni.
A politikai plakátolás jelenlegi helyzete mindenképpen előrelépést jelent az elmúlt évek, az elmúlt évtizedek gyakorlatához képest, hiszen mindaddig a pártok végigtapétázták Budapestet. Most ezt nem teszik. Abban igazuk van, hogy nehezen beazonosítható az az alkotmányos és társadalmi jogosság, aminek következtében a pártokkal szemben e fajta „kivételezés” történik, de az európai demokráciákban, választások idején ezt rendszerint így oldják meg. Ezzel természetesen lehet nem egyetérteni, lehet hangulatfokozó képeket beküldeni, de ez egy évek óta bevett és jól működő rendszer Európában. Annyi különbséggel, hogy ott a rendszert a pártok tartják fent és a pártok finanszírozzák. Mi is tervezünk egy következő lépést, amely ebbe az irányba hatna. Végtére is igaz, miért a választók/adófizetők finanszírozzák, ha egy párt náluk kopogtat támogatásért.
A plakáthelyek elhelyezése nem véletlen. A jelölőszervek és pártok javaslatai alapján állítottuk össze a listát, ennek megfelelően kerülte kihelyezésre mintegy 1700 tábla a Főváros részértől és hasonló arányban a kerületi önkormányzatok részéről. Szó sincs arról, hogy a negatív tapasztalatokat ne építettük volna be a rendszerbe: minden esetben, amikor jelzést, észrevételt kaptunk arra vonatkozóan, hogy egy-egy plakáthely a forgalmat vagy az autós közlekedés, kilátását zavaró helyszínen van, azonnal intézkedtünk és áthelyeztettük azt. Egyébiránt az Önök által közölt képen szereplő plakáthely a forgalmi szituációt nem befolyásolja, hiszen nem nagyméretű tábláról van szó, jobbra és balra is ki lehet látni. Ha akarom, felháborodom, ha elnézek a plakáttól jobbra, meg balra, akkor látom a közlekedési szituációt.
A plakáthelyek „külleme” szintén nem véletlen. Ne felejtsük el, hogy ezek az alkalmi plakáthelyek, amelyek 3 éve vannak a pártok „szolgálatában”, nem design termékek, pl. a Budapestnél 10-szer gazdagabb Münchenben is hasonlóan néznek ki (csatolom a képeket). A politika ellen mindenhol van indulat, vandalizmus, és nem engedhetjük meg, hogy közpénzek millióit használjuk erre, ezért törekednünk kellett a leggyorsabb és legegyszerűbb megoldásra. Gyorsan megjegyezném, építészeti és design lap főszerkesztőjeként napi szinten vagyok képben a kortárs nemzetközi formatervezési folyamatokkal kapcsolatban. Magam is áhítom, hogy Karim Rashid, Ron Arad, Patricia Urquoia vagy Marcel Wanders tervezzen ilyen a szemnek tetsző táblákat, ám most erre futja.
Az FKF Zrt. megvizsgálta a lehetséges plakáthely-verziókat és így alakította ki a legköltséghatékonyabb formát. Természetesen hosszú távú megoldásra van szükség, ezzel a legmesszemenőbbekig egyetértünk, olyan megoldásra, amelyben a plakáthelyek nem fából, hanem fémből készülnek (olyan ötvözetből, hogy a fémtolvajok számára értéktelenek és használhatatlanok legyenek) és átesnek előzetes tervezési szakaszon is, hogy a legmegfelelőbb szerkezet alakuljon ki. Erre jó példa Olaszország (csatolom a képet).
Nem elhanyagolandó tény, hogy ezzel a „ronda” megoldással 100 milliókat spórolunk, hiszen nem kell a költséges és utólagos letakarítást igénybe vennie és közpénzből finanszíroznia a Fővárosnak.
Tisztában vagyok azzal, hogy az ilyen hosszú távú rendszer a jövő, de úgy vélem, hogy a jelenlegi állapotokat is értékelni kell, hiszen összehasonlítva a korábbi választási időszakokkal, amikor a pártok teleragasztották az egész várost, sokat javult a helyzet. Nem tökéletes, de választásról választásra finomodik, alakul a rendszer.
Üdvözlettel,
Bojár Iván András
városarculati tanácsnok
Végigolvasva, olyan nagyon nem is tér el a véleményünk:
1. Ami a politikai pártok kivételes helyzetét illeti, ez szerinte is necces kicsit.
2. A költséghatékonyságot pedig ebben az esetben én is előbbre valónak tartom, azért írtam, hogy "randák a táblák, mint a BKV jegyárusbódéi (mondjuk, ha carrarai márványlapokat tennének ki valószínűleg idegesebb lennék)".
3. Egyedül a helyválasztásban nem értünk egyet - az ugyanis lehetne alaposabb. Oké, a képen látható helyzet tényleg vitatható, de több kommentelő is jelezte, hogy jelzőlámpára, jelzőlámpagombra, kerékpárútra stb. teszik ki a táblákat. Ez hiba, ami pusztán odafigyelés kérdése lenne.
Ja és a külföldi képekért külön köszönet!
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Rovataink a Facebookon