Lakótér egy gyárkéményben? Meglepő terv született az Óbudai Gázgyár egyik épületének hasznosítására

2012.07.28. 11:31

Budapest tele van szebbnél szebb víztornyokkal (egyikről épp tegnap esett szó). Átépíteni viszont nagyon nehéz őket. Legtöbbjüknél köti a tervező kezét a műemlékvédelmi, a tűzvédelmi és az építésügyi előírások. Ráadásul utána el is kellene adni valahogy, de ki az, aki luxusáron akar venni egy négyszintes lakást vagy sokszintes házat, amelyikben nincs lift. És a gyárkéményeknél ennél sokkal durvább a helyzet...

Persze azért akad példa arra, hogy sikeresen hasznosították némelyiket, de nagyon kevés. Dublinban például egy whiskey-gyár-múzeum kéményéből csináltak kilátót. 

Old Jameson Distillery

Fotó: Nohemim

Hazai példáról egyáltalán nem tudok. Ha nagyon-nagyon engedékeny vagyok, akkor a (szintén tegnap emlegetett) Zsolnay-negyed Cifra-kéményét vehetném ide, mely ugyan eredetileg is ilyennek épült, de most amolyan emblémaként magasodik a kultúrnegyed fölé - további funkció nem is kell neki.

 

l.kreka: 0261

Fotó: l.kreka

Éppen ezért meglepő Szabó Lajos MOME-s diplomaterve, melyet a TrendGuide mutatott be. A százéves óbudai gázgyárépület majd harminc éve kihasználatlanul kallódik. (Tarlós a korábbi városvezetés 50 főbűne közé sorolta a helyzetét, reméljük a következő kiadásban már nem lesz benne...) Na de lássuk inkább a tervet! Van a területen egy kazánház és mellette egy kémény:

h1 3

kép © Szabó Lajos - via: trendguide.hu

 

A kazánház védett, a kémény nem. Ez egyfelől jó, mert szabad kezet kap a tervező, másfelől rossz, mert nincs az a befektető, aki megtartaná - na de ne rontsuk el ezt a klassz álmot.

Szabó Lajos ugyanis egy csigalépcsőt álmodott bele, mellé pedig négyszintes, csöpp épületet. Ahogy ő fogalmaz, egy élére állított, hagyományos falusi 'hosszúházat, ahol a „tornácról” nyílnak a különböző funkciójú helyiségek'.

9-8

kép © Szabó Lajos - via: trendguide.hu

Mégpedig a következő elosztásban:

1. lakószint: konyha. Fölfelé haladva a privát szféra erősödik.
2. szint: fürdőszoba
3. szint: hálószoba
4-5. szint: könyvtár. Az olvasó szint szinte üres, annál több teret kaphatnak a gondolatok.
5. szint: könyvgaléria. Az ötödik szinttől a lépcsőház központos csigalépcsőben folytatódik, az így nyert kifli alakú térben további könyvespolcok sokasodhatnak a kéménykürtőben.
3-20
6-10

5-16

kép © Szabó Lajos - via: trendguide.hu

Különösen kedves, ahogy mentegetőzik amiatt, hogy nem üt el a téglakéménytől az épülete:

"Az építészet mára talán túlnőtt azon, hogy egy átépítés, vagy hozzáépítés küllemre is idegen, hozzátett dolog legyen. Ma már nem tűnhet másolásnak vagy „idézgetésnek” ha egy új bővítés felveszi a száz évvel korábbi elődje tulajdonságait és értékeit. A bővítmény bár látszólag az őt tartő kéményből nő ki, mégis szolid kifordulásával és az ebből adódó vertikális megnyílásával is jelzi, hogy hozzánövésről, kapcsolódásról van szó."

kép © Szabó Lajos - via: trendguide.hu

Ajánlom mindenki figyelmébe az eredeti posztot, ahol a részletes tervek is olvashatók, na meg egy rakás további kép van az elképzelésről.