Vona Gábor: Attól függ, mi acél

D MTZ20160725006
2022.12.17. 09:55

Az elmúlt évek drámai módon világítottak rá arra az evidenciára, amit a rendszerváltás óta a szőnyeg alá szerettünk söpörni: nem a GDP mutatja meg egy ország valódi versenyképességét, hanem azok a stratégiai termelői kapacitások, amelyek felett egy ország rendelkezik, amelyek segítségével a törvényszerűen érkező válságok hullámait képes átvészelni. Az igazán ütésálló gazdaságok tehát a konjunktúra éveit nem csupán kiélvezik és felélik, hanem felkészülnek a szűk esztendőkre. Hogyha azok jönnek, márpedig jönnek, és ezt most éppen megtapasztalhatjuk újra, akkor ne nagyon fájjon (hogy klasszikusokat idézzek). Persze, eső után köpönyeg, mondhatják többen, a válság már itt van, beköltözött a számláinkba, a benzintankjainkba, a fűtési rendszereinkbe, a bevásárlókocsinkba és az idegeinkbe is. De talán ilyenkor sem csupán védekezni ér, talán érdemes körülnézni, hol lehet stratégiai szempontból fontos döntéseket hozni. (Akár 0 forintosakat is, de ez egy másik történet és egy másik cikk témája.)

Évek óta hallani a dunaújvárosi Vasmű nehézségeiről: tömeges elbocsátások, két részletben érkező fizetés, alacsony termelési volumen – ezek a nem túl vidám hírek szóltak az elmúlt években a Dunaferről. Az egykor szebb napokat látott gyár kálváriája azonban nem tegnap kezdődött. A rendszerváltozás után az egész magyarországi kohászat átalakult, a diósgyőri és az ózdi vasműveket privatizálták, aztán néhány éven belül meg is szűntek, vagy csak önmaguk árnyékaként működtek tovább. Dunaújvárosban a ’90-es évek végétől folyamatos téma volt a technológiaváltás, valamint az, hogy az elengedhetetlen fejlesztésekhez jelentős befektetésekre lenne szükség. Az állam erre nem akart áldozni, ezért amolyan nagykoalíciós együttműködésként

már az első Orbán-kormány alatt elindult a privatizáció előkészítése, amit a Medgyessy-kabinet fejezett be, végül Gyurcsány Ferenc miniszterelnökségének első napjaiban került a cég az új tulajdonoshoz.

2020-ban a kormány azonban olyan rendeletet hozott, amelynek köszönhetően lehetősége lenne újra állami kézbe venni a Dunaferrt. Bár előtte évekig hallani lehetett, hogy az állam visszavásárolná a céget, az elmúlt két évben semmit sem tettek ennek érdekében. Hogy ebben a válságévek beköszönte, a kormánypártok sorozatos helyi vereségei vagy valamilyen gazdaságpolitikai megfontolás állt, nem tudni. A kommunikáció eléggé zavaros, egy biztató nyilatkozatra két homályos és két nemtörődöm jut. Pedig öt ok is lenne rá, miért érné meg Magyarországnak a Dunaferr állami kézbe vétele.

Nem valami acélos az ilyen szuverenitás

A Dunaferr hazánk utolsó kohászati üzeme, az acél pedig stratégiai termék. Dunaújvárosban jelentős mennyiségű acéltermelés zajlott és ez folytatódhatna, ha az állam meghozná az ezzel kapcsolatos döntést. A termelés megszűnése nem csupán nagyon sok család számára tenné még könyörtelenebbé a következő időszakot, de már rövid távon is újabb rést ütne az ország szuverenitásán, annál az egyszerű oknál fogva, hogy azt a stratégiai terméket, amit nem tudunk itthon megtermelni, azt mástól kell megvenni. (Vigyázó szemeiteket a cukorra meg egy csomó mindenre vessétek!) Csak halkan és félve jegyzem meg, hogy most, amikor a szomszédban háború dúl, és az acél jelentősége még inkább felértékelődik, különösen fontos lenne ezeket a gyártási folyamatokat az államnak felügyelni.

Vad és acél országa

A zöldek számára valószínűleg nem a füstölgő vasmű ugrik be elsőként a festői táj szavak hallatán, de azért érdemes mindenkinek átgondolnia, életünk hány területén használunk acélt, sokszor anélkül, hogy észrevennénk. A környezetvédelem természetesen prioritás kell legyen, de éppen az állami tulajdon esetén lehetne biztosított, hogy a gyár a környezetvédelmi normákat betartva működjön. A környéken lakók azt szokták mondani, ha „él a gyár, akkor él a város”, de meg lehet találni a kompromisszumot, hogy éljen a természet is. Miért ne lehetnénk a vad és acél országa?

Az állam jó gazda (is lehet)

A ’90-es évek végén és a 2000-es évek elején Dunaújváros volt a sport fővárosa. Fedett jégcsarnok épült, ami még a jóval nagyobb városok közül is csak kevésben volt. A gyár üdülőket, szabadidőközpontokat tartott fent a dolgozói részére. Dunaújváros pedig EU-s pénzek nélkül is jelentős beruházásokat tudott megvalósítani. Egy magáncégnek a társadalmi szerepvállalás inkább csak akkor fontos – persze van néhány szép kivétel –, ha neki is előnye származik belőle, és akkor sem áldoz rá igazán sokat. Állami kézben erre is nagyobb lehetőség lenne. Szokás mondani, hogy az állam rossz gazda, de ez igazából fából vaskarika. A rossz állam a rossz gazda. Egy okos állam viszont képes kiegyensúlyozni az általa működtetett ipari kapacitásoknál a gazdasági profit, a munkavállalói jólét és a társadalmi szerepvállalás szempontjait. Egy erős vasmű ebben a magyar államnak nem tehertétele, hanem partnere és segítőtársa lehetne. Egy képzett, tisztességes és felelős menedzsment felállítása kellene csupán, ami meg nem hinném, hogy lehetetlen feladat.

A dunaújvárosi pillangó szárnycsapása

Egy magánbefektető problémái esetén az állam könnyen tárhatja szét a kezét: nem az én felelősségem. Ez azonban önáltatás. Egy stratégiai ágazat sorsa, az ott jelentkező nehézségek vagy egy negatív forgatókönyv esetén az elbocsátott tömeggel járó társadalmi tehertétel pontosan az ő felelőssége. Ezt éppen a Dunaferr esetében láthattuk világosan. A cég az 50 legtöbb embert foglalkoztató vállalat egyike. Több mint tízezer ember állása függ a cég működésétől. Dunaújvárosban és környékén tényleg nincs olyan család, ahol valaki ne dolgozna a Dunai Vasműben, de ez nem csak az ottaniak ügye. A gyár megszűnése tehát nem csupán egy pillangó szárnycsapása lenne, a hatását azonnal és az egész ország érezné rövid távon, a korábban említett stratégiai szempontok miatt pedig azután is. 

A „meleg vonal”

A Dunaferrnél jelenleg a teljes acélgyártás megoldott. Van kokszoló, nyersvasgyártás, acélgyártás, hideg- és meleghengermű. Már a privatizáció előtt felmerült, hogy az új tulajdonos nem tart igényt az úgynevezett „meleg vonalra”. Ez több ezer ember munkahelyének elvesztését jelentené, és az acélgyártás logikája szerint tulajdonképpen ugyanúgy az 1. pontban említett termelés megszűnését eredményezné. Egy állami szerepvállalás talán itt is magasabbról tekintene a helyzetre, és nem csak térkép lenne neki e táj.

Érvek és racionalitás tehát bőven van abban, hogy az állam szerepet vállaljon a Dunaferrben. Az Orbán-kormánytól amúgy sem idegen a hazai befolyás erősítésének szándéka. Kérdés, ebből tud-e akkora politikai hasznot kovácsolni a kabinet, mint a Vodafone-ból vagy a Molból. Ezekkel a cégekkel külföldi piaci szereplőkre és kormányokra is nyomást tud gyakorolni a NER. A Dunaferr esetében ilyen lehetősége nincs, a Vasmű állami kézbe vétele „csak” a magyar munkavállalók számára lenne jó és pozitív. Kérdés, hogy az Orbán-kormánynak ez elégséges ok-e. Meg számít-e egyáltalán? És legfőképp, hogy mi a cél.

A szerző a Második Reformkor Alapítvány vezetője.

A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik az Index szerkesztőségének álláspontját.

(Borítókép:  Az első csapolás a dunaújvárosi ISD Dunaferr átépített nagyolvasztójában 2016. július 25-én.  Fotó: Máthé Zoltán / MTI)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Vélemény
Konok Péter: Trump úr klímapolitikájának margójára

Konok Péter: Trump úr klímapolitikájának margójára

A világvége kiváló árucikk, eladható, és saját keresletét is gerjeszteni tudja, így minél több világvégét adunk el, annál nagyobb lesz rá a kereslet.

március 19., 12:00

  • Vélemény
Schiffer András: A gyülekezési szabadság talaján Woke Parádét és Békemenetet is lehet tartani

Schiffer András: A gyülekezési szabadság talaján Woke Parádét és Békemenetet is lehet tartani

Doktor Miniszterelnök Úr imádja a 80–20-as ügyeket.

március 25., 10:34

  • Vélemény
Mráz Ágoston Sámuel: Jogállam-e még Németország?

Mráz Ágoston Sámuel: Jogállam-e még Németország?

Ha mindez nálunk történne, hogyan vélekednének a magyar jogállamiságról?

március 18., 05:58

  • Vélemény
Latorcai Csaba: Ki és mi lesz a következő a füstgyertya után?

Latorcai Csaba: Ki és mi lesz a következő a füstgyertya után?

Gondolatok a véleménynyilvánításról és az erőszakról.

március 20., 05:39

  • Vélemény
Nagy Attila Tibor: Repedés keletkezett Magyar Péter és a fiatalok kapcsolatán

Nagy Attila Tibor: Repedés keletkezett Magyar Péter és a fiatalok kapcsolatán

Óvatoskodásával próbára teszi szavazói lojalitását.

március 20., 14:29

  • Vélemény
Nyomjunk satuféket a cinizmus és a politikai pofátlanság lejtőjén

Nyomjunk satuféket a cinizmus és a politikai pofátlanság lejtőjén

Gyúrhatjuk egymást, de nem gyilkolhatjuk meg. Ez a felfogás az igazi szuverenitás alapja.

március 24., 14:28

  • Vélemény
Nincs békés elvonulás, ezért kapcsolt a miniszterelnök uszító pániküzemmódba

Nincs békés elvonulás, ezért kapcsolt a miniszterelnök uszító pániküzemmódba

Most még távoltartható a külvilág, a magyar valóság, de ez nagyon gyorsan megszűnik majd.

március 21., 15:11

  • Vélemény
Sose volt még ennyire O1g

Sose volt még ennyire O1g

A hazai közéletnek ez a szelete amúgy folyamatos Men In Black-villantás.

március 18., 13:02

  • Vélemény
Hont András: Káosz közeleg az új világban, ahol Trumpék a punkok

Hont András: Káosz közeleg az új világban, ahol Trumpék a punkok

Az a dúvadság, ahogy a populista provokáció rárúgja az ajtót a fennálló Rendre, neuraszténiás rohamokat vált ki a technokrata középszerből.

március 24., 07:02

  • Vélemény
Akasztják a hóhért – Gulyás Márton túl messzire ment?

Akasztják a hóhért – Gulyás Márton túl messzire ment?

Gulyás Márton a marxista–feminista kultúrkritika újrakanonizáló módszereit pörgetve igyekszik egyoldalúan újraírni a történelmet.

9 órája

  • Vélemény
Szevasztok, oroszok! Visszajöttök?

Szevasztok, oroszok! Visszajöttök?

Az új NOB-elnök ellenzi a háborúban álló országok eltiltását az olimpiától. Egységes olimpia újra?

március 31., 06:58

  • Vélemény
Pax Americana II. – Európa ki, Oroszország be

Pax Americana II. – Európa ki, Oroszország be

Az új tengely könnyen jelentheti Európa vesztét és akár a NATO szétesését is.

március 5., 13:22

  • Vélemény
Fodor Gábor: Az erőpolitika kora

Fodor Gábor: Az erőpolitika kora

Tévedés és kettős mérce ünnepelni a Trump–Vance-párost, amikor nagyhatalomként leckéztetik Zelenszkijt.

március 3., 14:55

  • Vélemény
Mire készül az Orbán-kormány? Miben sántikál a Fidesz?

Mire készül az Orbán-kormány? Miben sántikál a Fidesz?

A törvénymódosítási csomag tanulmányozására már nem jutott idő.

március 15., 18:08

  • Vélemény
Fellép-e a kormány a parvenü rongyrázással szemben?

Fellép-e a kormány a parvenü rongyrázással szemben?

Patások, messiások, Matolcsy – Fodor Gábor írása.

március 31., 10:13

  • Vélemény
Mintapolgár nem kábítózik

Mintapolgár nem kábítózik

Mostantól a rendet a törvényi elrettentés és a bulvárba csomagolt szadizmus garantálja.

március 17., 07:00

  • Vélemény
Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka

Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka

Extrém luxusélet: Porschéval, új feleséggel, magánrepülővel.

március 28., 08:00

  • Vélemény
Háború a deep state ellen: valódi összeesküvés vagy téveszme Trump mélyállam-teóriája?

Háború a deep state ellen: valódi összeesküvés vagy téveszme Trump mélyállam-teóriája?

A demokratikus ellensúlyokat szándékosan egy titkos, sötét összeesküvésként láttatják.

március 28., 16:01

  • Vélemény
Szónokok, poloskák, ígéretek

Szónokok, poloskák, ígéretek

Téves irány a szabadság- és alkotmányos jogaink szűkítése. Fodor Gábor írása.

március 17., 11:01

  • Vélemény
Ki vezette Európát? Trump, a beteg állat Putyin, vagy a magyar miniszterelnök?

Ki vezette Európát? Trump, a beteg állat Putyin, vagy a magyar miniszterelnök?

A progresszív hadállások megszólalásaiból a tehetetlen düh árad, mert az a helyzet, ami.

március 4., 09:28

  • Vélemény
Az irányt vesztett óriás: merre tart Amerika Donald Trump irányításával?

Az irányt vesztett óriás: merre tart Amerika Donald Trump irányításával?

A Trump-féle külpolitikai felfogásban, úgy tűnik, Amerika saját, külön autósztrádáján halad egy meg nem nevezett irányba.

március 13., 07:59

  • Vélemény
A doppingellenes küzdelem ma már a bohócok sportja

A doppingellenes küzdelem ma már a bohócok sportja

A súlyos elvi kifogások mellett a doppingüldözés gyakorlata is több mint visszatetsző.

március 14., 08:02

  • Vélemény
Tévedések végjátéka – a Pride jóemberkedés, vagy a jogegyenlőség kiterjesztése?

Tévedések végjátéka – a Pride jóemberkedés, vagy a jogegyenlőség kiterjesztése?

Barkóczi Balázs válasza Schiffer Andrásnak.

március 6., 09:27

  • Címlapon
Az ukrajnai háború titkos története

Az ukrajnai háború titkos története

Sokkal nagyobb szerepe volt Amerikának a katonai műveletekben, mint ezt eddig bárki is gondolta volna.

25 perce

  • Vélemény
Nagy Feró belépett a kocsmába, és ott olyat talált, amire nem számított

Nagy Feró belépett a kocsmába, és ott olyat talált, amire nem számított

Kikérték a véleményét, de nem sokra mentek vele. Szarka Károly írása.

március 7., 10:33

  • Vélemény
Mi kell ahhoz, hogy ne egye meg az országot a herbál és a bűnözés?

Mi kell ahhoz, hogy ne egye meg az országot a herbál és a bűnözés?

Ceglédi Zoltán írása.

március 10., 07:25

  • Vélemény
Ukrajna ma néma csend, szenvedés és félelem

Ukrajna ma néma csend, szenvedés és félelem

Mindenki tudja, hogy az európai csatlakozás csak mese habbal – Kiss Noémi írása.

március 11., 07:00

  • Vélemény
A Trump–Putyin-szövetségnek a „gyenge Európa” terv is része

A Trump–Putyin-szövetségnek a „gyenge Európa” terv is része

A Baltikum és Lengyelország fenyegetése orosz „történelmi misszió”.

március 13., 14:57

  • Vélemény
Képes-e közös ejtőernyős ugrásra Macron, Merz és Starmer?

Képes-e közös ejtőernyős ugrásra Macron, Merz és Starmer?

Utoljára a Szovjetunió európai visszavonulása idézett elő olyan változást az európai térségben, mint a mostani.

március 10., 13:34

  • Vélemény
Ujhelyi István: Mikor kiáltjuk hangosan végre: not in my name; az én nevemben ne?!

Ujhelyi István: Mikor kiáltjuk hangosan végre: not in my name; az én nevemben ne?!

A Fidesz 2009-es EP választási programjában olvasható téziseit ma már hazaárulásnak és háborúpártiságnak nevezik.

március 7., 06:14