Fico a magyarokkal tér vissza?

K EPA20230912235
2023.09.18. 05:53

A szlovák választási rendszer elméletileg az egyik legdemokratikusabb Európában. Az egész ország egyetlen választási körzet, nincsenek egyéni jelöltek, csak lista, és az öt százalékot elérő pártok arányosan osztoznak a mandátumokon. Ráadásul a pártlisták nem zártak, a választók kedvenc jelöltjeiket előre szavazhatják. De ebből a rendszerből következően sok kis párt jut be a parlamentbe, ami instabil koalíciókat és gyakori kormányválságokat eredményez. A szeptember 30-ára kiírt voksolás immár a harmadik előrehozott választás az elmúlt harminc évben. Miközben az előrehozott választás Magyarországon már ötletként is megszűnt politikai termék lenni. Nyilván mindkét rendszernek vannak előnyei és hátrányai, a miénk túl merev, a szlovák pedig túl laza a kormányzóképességet illetően.

Más tekintetben azonban aligha mondhatjuk lazának a szlovákiai választási kampányt. Letartóztatott titkosszolgálati vezetők és verekedő miniszterek fokozták a választási lázat. Zuzana Čaputová elnök asszony pedig a találgatások szerint azért halogatta a választások kiírását, mert abban bízott, hogy a voksolás előtt sikerül börtönbe küldeni az ellenzék vezetőjét, Robert Ficót. A szlovák politikai élet is eljutott a hideg polgárháború állapotába, sőt, a magyarral szemben a letartóztatás és a börtön is része lett a politikai küzdelemnek. Azzal a különbséggel, hogy a szlovák kereszténydemokrácia meggyengülésével a liberálisok és a szociáldemokraták között folyik az öldöklő küzdelem. A szlovák társadalom – ez nem értékítélet  plebejusabb a magyarnál, ezért mind a liberálisok, mind a baloldaliak földközelibb, gyakorlatiasabb politikát folytatnak.

A mostani választásokon három pártnak van esélye tíz százalék fölött szerepelni, de rajtuk kívül még hat-hét párt reménykedhet az ötszázalékos küszöb elérésében.

Első helyen minden becslés szerint Robert Fico pártja, a Smer, hivatalos magyar nevén az Irány – Szlovák Szociáldemokrácia szerepel, de csak húsz százalék körüli „győzelemmel”. A média egy része szereti kétségbe vonni a Smer szocdem jellegét, populistának, oroszbarátnak nevezik, a The New York Times pedig a szélsőjobboldaliak szövetségesének címkézi. Szögezzük le, hogy a Smer tagja az Európai Szocialisták Pártjának, három képviselője van az EP-ben és a szlovák uniós biztost is ez a párt állította az immár negyedik ciklusát töltő Maroš Šefčovič személyében. A pártnak ráadásul szerencséje volt annyiban, hogy a szlovák jobbközép pártok fénykorukban kemény neoliberális politikát folytattak, így a Smer kormányra kerülése után valódi szociális intézkedéseket hozhatott szerényebb sorsú választói örömére. Ami kevés megvalósult Szlovákiában a jóléti államból, azt nagyobbrészt a Smer-kormányok alatt vezették be. Most is az áremelés kompenzálása, a kereskedők nyerészkedésének visszafogása és a jelzáloghitelek kamatemelésére válaszul a bankadó bevezetése szerepel a programjában.

Robert Ficónál biztos vannak rokonszenvesebb politikusok, de démonizálása mindenképp túlzás.

Nemrég még magyarellenességgel vádolták, most a liberális Rastislav Káčer azzal gyanúsította meg, hogy Magyarországnak juttatná Dunaszerdahelyt. Külpolitikájában a Smer leállítaná az Ukrajnába irányuló szlovák fegyverszállításokat és a békekötésre koncentrálna. Fontosnak tartaná Európa függetlenségének megerősítését és megvétózná Ukrajna NATO-tagságát. Ez utóbbi merész bejelentésnek számít, rá is harapott a nemzetközi média, de túl nagy jelentősége nincs, hiszen az ukrán NATO-tagság a bizonytalan jövőbe tolódott. Uniós ügyekben viszont kritikus szavai ellenére lojálisabb az EU-hoz, mint Orbán Viktor, és országa eurózóna-tagsága miatt nem is tehet mást. Bár régen, még a görög válság idején Robert Fico kisegítette a szigorú nyugati pénzügyi rendezést, ami akkor fontosnak számított. Személyét és pártját „oroszbarátként” a Nyugatra veszélyes fenyegetésnek nevezni aránytalan túlzás. 

Eleve tragikus, hogy a liberálisnak nevezett média tudatosan összemossa a baloldalt és a jobboldalt, a szocialistákat, szabadelvűeket, konzervatívokat, és kizárólag az Oroszországhoz való (vélt) viszonyon keresztül ítél meg minden politikai szereplőt. A parlamentáris demokrácia nagyon nem erről szól. A liberálisok vezérhajója a Progresszív Szlovákia párt, amely élvezi Zuzana Čaputová köztársasági elnök indirekt támogatását. A párt Nyugat- és Európa-barát, az Európai Parlamentben a liberális Renew frakcióban ül a magyar Momentummal együtt. Saját ideológusai szeretik újbaloldalinak nevezni az „óbaloldali” Smerrel szemben, elsősorban kulturális és identitáspolitikai kérdésekben. Mások szerint mégis a széthullott jobboldal híveitől remélhet szavazókat. Jelenleg tizenhat százalék körül becsülik az esélyeit, és egyelőre mereven elzárkózik a Smerrel való koalíció gondolatától. A tárgyilagosságnak tartozunk azzal, hogy a hosszú kormányválság prolongálásáért részben felelős Zuzana Čaputová elnökként az állam magyar polgárainak több szép gesztust tett.

Tizenhárom százalék körül áll a másik szocdem párt, a Hlas, azaz a Hang – Szociáldemokrácia, amelyet a Smerből kivált Peter Pellegrini vezet. A párt igazi soft Smer. Pellegrini Ficónál kevésbé erőszakos, a párt hangvétele is visszafogottabb, de határozottan elutasítja, hogy liberálisnak nevezzék. Programja színtelen, de a baloldalon belül marad. Ha a Smer túlteszi magát Pellegrini „árulásán”, akkor egy koalíció meghatározó elemei lehetnének együtt. 

A választásokon három magyar párt is elindul. Közülük a Szövetség áll a legközelebb, sajnos csak alulról közelítve, az öt százalékhoz. Indulása ismét felveti azt a kérdést, hogy érdemes-e etnikai pártokban politizálni Szlovákiában.

Jelenleg az ország miniszterelnöke, pénzügyminisztere és rendőrfőkapitánya is magyar. Tehetséges, szlovákul jól beszélő emberek előrejutását nyilván nem nehezíti etnikai megkülönböztetés. Az oktatásban ugyanakkor jogos igény a több és magasabb színvonalú magyar képzés. A szlovákiai magyar szavazók közel egyharmada szlovák pártokra szokott szavazni, és ez alighanem így lesz szeptember harmincadikán is. A magyar pártokra szavazókat leginkább az Orbán-féle magyarországi politikával való rokonszenv, illetve a liberális, nyugatos hozzáállás osztja meg. Sok ottani magyar visszariad a Dunaszerdahely környékén érezhető erős nemzeti indulatoktól, mások a szlovákiai magyar sajtó többségét kárhoztatják liberálisként.

Az etnikai pártok létezése amúgy nem magyar vagy kelet-európai sajátosság, Belgiumban például csak ilyenek működnek. Van azonban egy nagy különbség. Ott elképzelhetetlen, hogy a francia és holland nyelvű belga pártok politikájába a francia vagy holland kormány kívülről beleszóljon, egyáltalán, hogy egy belga párt elfogadjon bármilyen határon túli támogatást. A szlovákiai magyar közéletnek is jót tenne, ha függetlenedne Budapesttől, és nem osztaná meg az Orbán-kérdés. 

Ha a Szövetség meglepetésre bejut a pozsonyi parlamentbe, és még nagyobb meglepetésre a két szocdem párttal alkotna koalíciót, akkor érdekes helyzet alakulhatna ki, amely a magyar jobb- és baloldalnak is izgalmas kérdéseket vetne fel. 

A szerző volt európai parlamenti képviselő.

A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik az Index szerkesztőségének álláspontját.

(Borítókép: Robert Fico 2023. szeptember 12-én. Fotó: MTI / EPA / Martin Divisek)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Vélemény
Ezen a négy kérdésen áll vagy bukik Trump „gázai Riviéra” terve

Ezen a négy kérdésen áll vagy bukik Trump „gázai Riviéra” terve

Az amerikai elnök rendezési tervét mindenki elutasította – Nagy Dávid írása.

február 14., 07:35

  • Vélemény
Mindenki számol – az új Bajnokok Ligája mérlege

Mindenki számol – az új Bajnokok Ligája mérlege

Dénes Ferenc: Siker vagy veszélytelen Szuperliga?

február 6., 12:59

  • Vélemény
Ujhelyi István: Abszurditás vagy moszkvai kényszer magyarázza az AfD-hez való fideszes közeledést

Ujhelyi István: Abszurditás vagy moszkvai kényszer magyarázza az AfD-hez való fideszes közeledést

Orbán Viktor nemrég még Helmut Kohlt tartotta politikai mentorának.

február 7., 12:48

  • Címlapon
Gőzerővel zajlik a munka, hamarosan rá sem ismerünk Tokaj belvárosára

Gőzerővel zajlik a munka, hamarosan rá sem ismerünk Tokaj belvárosára

Több milliárd forint kormányzati támogatás érkezett a történelmi léptékű fejlesztésekhez.

1 órája

  • Vélemény
Krasznahorkai László válasza Kollár Árpádnak – és a viszontválasz

Krasznahorkai László válasza Kollár Árpádnak – és a viszontválasz

A két levelet az írók engedélyével közöljük.

február 9., 08:09

  • Vélemény
Ceglédi Zoltán: Mégiscsak föl kéne oszlatni ezt a parlamentet!

Ceglédi Zoltán: Mégiscsak föl kéne oszlatni ezt a parlamentet!

Olyan meggyőzően mondta Magyar a Partizánban, hogy kampányüzemmódban vannak, hogy elhiszem, őszintén követeli.

február 12., 08:16

  • Vélemény
Kóka János: Az egészségügy megújításának 10 pontos, 10 ezer milliárdos programja

Kóka János: Az egészségügy megújításának 10 pontos, 10 ezer milliárdos programja

A politika úgy vigyáz e korhadt rendszernek az érinthetetlenségére, mintha valamiféle kincs lenne. Vitairat.

február 7., 08:03

  • Vélemény
Mennyire píszí nyelvileg a metoo? – ideje lenne egy újabb nyelvújításnak!

Mennyire píszí nyelvileg a metoo? – ideje lenne egy újabb nyelvújításnak!

Ezért baj, hogy új szavaink már politikai filteren keresztül jutnak el hozzánk.

tegnap, 18:25

  • Vélemény
A Soros- és demokrata boszorkányok elleni harc helytelensége

A Soros- és demokrata boszorkányok elleni harc helytelensége

Olyan állami intézményrendszer kell, amely minden politikai, közéleti nézet terjesztését azonos feltételekkel támogatja.

február 10., 15:30

  • Vélemény
Bödőcs esete a pannon Frankensteinnel

Bödőcs esete a pannon Frankensteinnel

Remélem, a sztárhumorista közéleti térlátása nem szenvedett maradandó károsodást. Németh Róbert írása.

február 10., 08:00

  • Vélemény
Az éber ész két villanása közt

Az éber ész két villanása közt

A politikusoknak is jó érzékük van a szürreális performanszokhoz.

február 15., 08:59

  • Vélemény
Az egyetemi rangsorok megítélésének dilemmája

Az egyetemi rangsorok megítélésének dilemmája

A felsőoktatási ranglisták nem határozzák meg egyértelműen, melyik a legkiválóbb, mégis van értelme – Szakos Enikő írása.

február 16., 10:19

  • Címlapon
Gyurcsány Ferenc közveszélyes kiskakast és technácit emlegetve szállt bele Orbán Viktorba és Donald Trumpba

Gyurcsány Ferenc közveszélyes kiskakast és technácit emlegetve szállt bele Orbán Viktorba és Donald Trumpba

„A Titanic süllyed, a kapitány italt és zenét rendel” – a Demokratikus Koalíció elnöke is évet értékelt.

1 órája

  • Vélemény
Megadja Gábor: A korlátozó valóságról

Megadja Gábor: A korlátozó valóságról

Az emberi mindenhatóság gondolatából az a kellemetlenség fakad, hogy megszűnünk szabadnak lenni.

január 24., 12:53

  • Vélemény
Trianon az nem egy ház

Trianon az nem egy ház

Trianon az, amikor nem érted, mit jelent az, hogy határon túli, ha te mindig innen vagy.

február 5., 08:14

  • Vélemény
Magyar Péter és az ellenzéki sajtó viszonya bántalmazó kapcsolat

Magyar Péter és az ellenzéki sajtó viszonya bántalmazó kapcsolat

Ha a NER-t leváltani kívánó ellenzék végül a NER-ből választ egy NER módra működő figurát, abból nem tud más kijönni, csak a NER. Németh Róbert írása.

február 17., 07:31

  • Vélemény
Ceglédi Zoltán: Miért simogassunk mégis migránsokat?

Ceglédi Zoltán: Miért simogassunk mégis migránsokat?

Ahol rövidesen több lesz az idős, mint a fiatal, mi a rendszerszintű megoldás arra, ha nincs ember, aki a beteg édesanyádat a műtét után átemelje a kórházi ágyra?

február 3., 08:54

  • Vélemény
A konteó, ami már nem konteó

A konteó, ami már nem konteó

Járványok és összeesküvés-elméletek, avagy a CIA sem áll mindig erős lábakon.

január 27., 07:22

  • Címlapon
Orbán Viktor: Vannak dolgok, amikben nem engedhetünk, és nem is fogunk

Orbán Viktor: Vannak dolgok, amikben nem engedhetünk, és nem is fogunk

A miniszterelnök felsorolta az öt nagy csatát, amiben a kormány vitézkedik Brüsszellel szemben.

6 perce

  • Vélemény
A TikTok-tiltás és az algoritmikus soft power korszaka

A TikTok-tiltás és az algoritmikus soft power korszaka

Aki uralja az ország közösségi platformjait, az uralja az ország gondolkodását. Nefelejcs Gergő írása.

január 25., 12:27

  • Vélemény
Ki beszélheti el a magyar holokauszt történetét?

Ki beszélheti el a magyar holokauszt történetét?

A kormány Magyar Holokauszt Múzeum felállításából történt „kiszállása” legelkeserítőbb elemének a hangsúlyozott ürügyét látom. Kőbányai János írása.

január 27., 10:00

  • Vélemény
Csizmadia Ervin: A „forradalmi” és az „ellenforradalmi” demokráciáról

Csizmadia Ervin: A „forradalmi” és az „ellenforradalmi” demokráciáról

Kevesebb forradalmi hév kellett volna. Ennyi a recept.

január 29., 10:55

  • Címlapon
Nagy Márton elmondta, mikor érkeznek a hatósági árak

Nagy Márton elmondta, mikor érkeznek a hatósági árak

A nemzetgazdasági miniszter szerint az infláció a legrosszabb dolog a világon.

1 órája

  • Vélemény
Gyűlölet és együttműködés, Kossuthtól Dubajig

Gyűlölet és együttműködés, Kossuthtól Dubajig

2004 óta folyamatosan csúszunk le a sereghajtók közé. Fodor Gábor írása.

február 3., 06:04

  • Vélemény
Most éppen kit kell sajnálni?

Most éppen kit kell sajnálni?

A történelem tele van olyan bűnösökkel, akik áldozatok is egyben.

január 31., 07:13

  • Vélemény
Orbán Viktor uralma és a rendszere a politikai vezető karizmájának erején alapul

Orbán Viktor uralma és a rendszere a politikai vezető karizmájának erején alapul

Nem orbáni diktatúra van, hanem tévképzetek a falak létezéséről és veszélyéről. Kóczián Péter írása.

január 28., 06:19

  • Vélemény
A Gutenberg-galaxis lottóesélyei, avagy mi lesz a folyóiratokkal?

A Gutenberg-galaxis lottóesélyei, avagy mi lesz a folyóiratokkal?

A Hankó Balázs által elmondottak kizárnak minden lehetőséget a párbeszédre.

február 2., 09:04