Hegyi Gyula: Német tank a moszkvai utcán

GettyImages-465584249
2024.05.06. 05:59

Az elmúlt hét talán legtöbbet fotózott eseménye az ukrán fronton zsákmányolt, Leopard 2 A6 típusú német tank bevontatása volt az orosz fővárosba. Nem egyedül érkezett Moszkvába, tizenkét nyugati ország összesen harminckét tankját és harci járművét állították ki a Győzelmi Parkban. Van köztük amerikai Bradley és M1Abrams, francia, brit, svéd harci eszköz, és még egy ausztrál Bushmaster is, amelyet az ötödik kontinens szélsőséges időjárására és terepviszonyaira terveztek. A nyugati szövetség e csodafegyvereit az oroszok feltehetően gondosan megvizsgálták a nyilvános kiállításuk előtt, bár az Abramsból az ukránok eleve egy alaposan lecsupaszított, „titokmentes” változatot kaptak az előrelátó amerikaiaktól.

De katonai szempontból akármilyen érdekesek is ezek a „nagy macskák”, az oroszok számára mégis a német tank a legértékesebb trófea. A hírek szerint

a Leopard 2 a mostani bemutató utáni végleges helyét egy második világháborús német tank mellett nyeri el. Az üzenet egyértelmű: ami az ukrán fronton történik, az a Nagy Honvédő Háború szerves folytatása,

ugyanazzal az ellenséggel harcol Oroszország most, mint nyolcvan esztendővel ezelőtt. Mindez tudatosan rímel arra az 1944-es eseményre, amikor Sztálin több tízezer német hadifoglyot vonultatott keresztül az orosz főváros utcáin, így fordítva ki Hitler terveit egy győzedelmes német díszszemléről Moszkvában.

Mondjuk ki világosan, hogy a párhuzam természetesen nem igaz. A mai Németország nem azonos a hitleri birodalommal, és a mai Németország nem támadta meg Oroszországot. A mostani német kormány, amúgy nem túl lelkesen, az oroszok által megtámadott Ukrajna katonai megsegítésére küldte többek között a híres Leopárdjait is. Két esztendővel ezelőtt, az úgynevezett „különleges katonai művelet” kezdetén az orosz propaganda nem is emlegette még a Nagy Honvédő Háború emlékét. Némi mesterséges nosztalgiát csak a korabeli ukrán nácik ellen harcoló szovjet elhárítók, így az emlékirataival világhírűvé lett Pavel Szudoplatov körül ébresztettek.

A második világháborús hasonlat csak az elmúlt hónapokban erősödött fel Oroszországban. Németországot egyelőre nem emelik ki név szerint, csak utalásképp kapcsolják össze a két háborút. A Leopard 2 ilyen értelemben egyfajta vizuális „no comment” a Győzelmi Parkban. De mindenképp válasz a háború nyugati részről történő eszkalációjára. A nyugati hatalmak az egyre intenzívebb fegyverszállításokkal és az orosz törzsterületek elleni támadások ösztönzésével folyamatosan átlépik az egykor maguk meghúzta vörös vonalakat. Az oroszok minden alkalommal figyelmeztetnek a „vörös vonalak” átlépésének veszélyére, de igazán drasztikus ellenlépést mindmáig nem tettek. Az igazi és rettegett válasz a vörös vonalak nyugati átlépésére a taktikai nukleáris fegyverek bevetése lenne Ukrajna ellen, amit Putyin elnök szerencsére nem akar meglépni. Részben e helyett, egyféle lélektani válaszként építi fel a Nagy Honvédő Háború folytatásának mítoszát, hőstörténetének újraírását.

Nagy ostobaságot követ el, aki nyugati ésszel kineveti ezt a mítoszépítést. A haza fogalma az oroszok számára sokkal többet jelent a politikai pártállásnál. II. Miklós cár és Sztálin, a cári és szovjet hadvezérek mára ugyanannak a nemzeti Pantheonnak a hősei lettek. Az elmúlt évszázadokban Oroszországot nyugat felől több véres támadás érte, és a nyugati seregek jórészt az ukrán és belorusz síkság felől érkeztek meg orosz földre. Ennek az emlékét könnyű felébreszteni az orosz nemzetben. Ami persze nagyon is gyakorlati célt szolgál.

Ha a Nyugat katonailag közel kerülne Oroszország legyőzéséhez és mondjuk a Krím elfoglalásához, akkor a Kreml a Nagy Honvédő Háború mítoszával mozgósíthatja az orosz népet a totális hadviselésre, a háborús áldozatok elviselésére.

Oroszország az első világháború és azt követő polgárháború, a kezdeti náci sikerek, majd a Szovjetunió megszűnése után is az összeomlás kezdeti jeleit mutatta, de végül mind a háromszor erősebb és dinamikusabb hatalomként támadt fel. Ehhez nem volt elég a politikai elnyomás, ehhez a néplélek megnyerése is fontos volt. Persze nem lehet százszázalékos biztonsággal állítani, hogy ez megint sikerülni fog, és ilyen értelemben Putyin elnök is kockázatot vállal a háború folytatásával.

A Nyugatnak természetesen nem kell túl sokat foglalkoznia az orosz néplélekkel, éppen elég, ha saját stratégiai érdekeit és az európai polgárok békevágyát követi. Elemi érdekünk a NATO védelmi képességeinek megerősítése, hiszen a béke fenntartásához erőt kell felmutatni. Az 1945 és 2022 közti évtizedek azt is megmutatták, hogy a tartós békéhez a katonai erő mellett diplomáciai párbeszédre, a politikai, gazdasági és kulturális kapcsolatok fenntartására is szükség van. Mára olyan elemi kapcsolatok is megszakadtak a Nyugat és Oroszország között, amelyek a hidegháború legnehezebb éveiben is természetesnek számítottak. Ez egyre veszélyesebb helyzetet teremt, hiszen a párbeszéd hiányában egyetlen szikra is katasztrófát okozhat. Amikor az Egyesült Államok lelkesedése alábbhagyott az ukrán háború parttalan támogatása iránt, azt gondolhatta az ember, hogy az európai vezetők a békekötés előkészítésére használják ki az alkalmat. Józan ésszel érthetetlen is, hogy a hosszú békekorszak legnagyobb haszonélvezői, a nyugat-európai jóléti államok miért erőltetik a háború eszkalációját, miért masíroznak befelé egy olyan veszélyes kalandba, amelyet elkerülhetnénk.

Minél többet tudunk meg a két éve megszakadt orosz–ukrán tárgyalásokról, annál világosabb, hogy Oroszország – legalábbis a jelenlegi vezetése – nem akarja elfoglalni teljes Ukrajnát, és még kevésbé megtámadni a NATO tagállamait. Oroszország szerencsére nem arathat totális győzelmet, és a Nyugat sem tudja totálisan legyőzni Oroszországot. Ebből felelős politikusok számára csak a tárgyalásos béke és egy új biztonsági rendszer kiépítése következhetne. Ez Ukrajna érdeke is, hiszen újabb háborús évekhez alig marad embere és infrastruktúrája.

Az ukrán fronton zsákmányolt fegyverek szemléjéről szóló videók békésen nézelődő, civil embereket mutatnak, akiknek az orosz katonák iskolai mutatópálcával magyarázzák az egyes tankok és harci járművek jellegzetességeit. Ez a nagyon nem militáns moszkvai tömeg ugyanúgy nem akar háborút, mint az uniós polgárok nagy többsége. A háborús pszichózist még le lehet győzni, múzeumba küldve a tankokat.

A szerző volt európai parlamenti képviselő.

A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik az Index szerkesztőségének álláspontját.

(Borítókép: Egy Leopard 2 A6-os harckocsi hadgyakorlaton vesz részt a Bundeswehr harci kiképzőközpontjában, Letzlingenben 2014. január 28-án. Fotó: Sean Gallup / Getty Images)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Vélemény
Krasznahorkai László válasza Kollár Árpádnak – és a viszontválasz

Krasznahorkai László válasza Kollár Árpádnak – és a viszontválasz

A két levelet az írók engedélyével közöljük.

február 9., 08:09

  • Vélemény
Bödőcs esete a pannon Frankensteinnel

Bödőcs esete a pannon Frankensteinnel

Remélem, a sztárhumorista közéleti térlátása nem szenvedett maradandó károsodást. Németh Róbert írása.

február 10., 08:00

  • Vélemény
A Soros- és demokrata boszorkányok elleni harc helytelensége

A Soros- és demokrata boszorkányok elleni harc helytelensége

Olyan állami intézményrendszer kell, amely minden politikai, közéleti nézet terjesztését azonos feltételekkel támogatja.

február 10., 15:30

  • Vélemény
Ceglédi Zoltán: Orbán, Putyin, Trump: ideje elhinni

Ceglédi Zoltán: Orbán, Putyin, Trump: ideje elhinni

Orbán másfél évtizede lóbálja a pallost, mégis meglepődünk, mikor néha tényleg lecsap vele.

2 órája

  • Vélemény
Az éber ész két villanása közt

Az éber ész két villanása közt

A politikusoknak is jó érzékük van a szürreális performanszokhoz.

február 15., 08:59

  • Vélemény
Torban az igazság

Torban az igazság

Szidják a „kommunista” szomszédot, „Brüsszelt”, ezzel pedig még otthonosabb lesz számunkra ez a világ. Otthonosan elcseszett. Szarka Károly írása.

február 13., 09:37

  • Vélemény
Ceglédi Zoltán: Mégiscsak föl kéne oszlatni ezt a parlamentet!

Ceglédi Zoltán: Mégiscsak föl kéne oszlatni ezt a parlamentet!

Olyan meggyőzően mondta Magyar a Partizánban, hogy kampányüzemmódban vannak, hogy elhiszem, őszintén követeli.

február 12., 08:16

  • Vélemény
Ezen a négy kérdésen áll vagy bukik Trump „gázai Riviéra” terve

Ezen a négy kérdésen áll vagy bukik Trump „gázai Riviéra” terve

Az amerikai elnök rendezési tervét mindenki elutasította – Nagy Dávid írása.

február 14., 07:35

  • Vélemény
A házasság pokol vagy kovácsműhely?

A házasság pokol vagy kovácsműhely?

A feleség vagy férj által okozott fájdalom egyfajta tükörré válik.

február 15., 17:30

  • Vélemény
Ujhelyi István: Abszurditás vagy moszkvai kényszer magyarázza az AfD-hez való fideszes közeledést

Ujhelyi István: Abszurditás vagy moszkvai kényszer magyarázza az AfD-hez való fideszes közeledést

Orbán Viktor nemrég még Helmut Kohlt tartotta politikai mentorának.

február 7., 12:48

  • Vélemény
Az egyetemi rangsorok megítélésének dilemmája

Az egyetemi rangsorok megítélésének dilemmája

A felsőoktatási ranglisták nem határozzák meg egyértelműen, melyik a legkiválóbb, mégis van értelme – Szakos Enikő írása.

február 16., 10:19

  • Vélemény
Kóka János: Az egészségügy megújításának 10 pontos, 10 ezer milliárdos programja

Kóka János: Az egészségügy megújításának 10 pontos, 10 ezer milliárdos programja

A politika úgy vigyáz e korhadt rendszernek az érinthetetlenségére, mintha valamiféle kincs lenne. Vitairat.

február 7., 08:03

  • Vélemény
Orbán Viktor uralma és a rendszere a politikai vezető karizmájának erején alapul

Orbán Viktor uralma és a rendszere a politikai vezető karizmájának erején alapul

Nem orbáni diktatúra van, hanem tévképzetek a falak létezéséről és veszélyéről. Kóczián Péter írása.

január 28., 06:19

  • Vélemény
Kigúnyolták a doppingellenes küzdelmet a világ legjobbjának látszatbüntetésével?

Kigúnyolták a doppingellenes küzdelmet a világ legjobbjának látszatbüntetésével?

Megtörtént az a kivételezés, aminek soha nem kellett volna megtörténnie.

február 17., 15:10

  • Vélemény
Trianon az nem egy ház

Trianon az nem egy ház

Trianon az, amikor nem érted, mit jelent az, hogy határon túli, ha te mindig innen vagy.

február 5., 08:14

  • Vélemény
Magyar Péter és az ellenzéki sajtó viszonya bántalmazó kapcsolat

Magyar Péter és az ellenzéki sajtó viszonya bántalmazó kapcsolat

Ha a NER-t leváltani kívánó ellenzék végül a NER-ből választ egy NER módra működő figurát, abból nem tud más kijönni, csak a NER. Németh Róbert írása.

február 17., 07:31

  • Vélemény
A konteó, ami már nem konteó

A konteó, ami már nem konteó

Járványok és összeesküvés-elméletek, avagy a CIA sem áll mindig erős lábakon.

január 27., 07:22

  • Címlapon
Nagy Márton elmondta a nyugdíjasok áfa-visszaigénylésének és az anyák adómentességének részleteit

Nagy Márton elmondta a nyugdíjasok áfa-visszaigénylésének és az anyák adómentességének részleteit

Akár októbernél is hamarabb indulhat a nyugdíjasok áfa-visszatérítése – jelezte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.

3 órája

  • Vélemény
Németország nem vész el, csak átalakul

Németország nem vész el, csak átalakul

Weidel fogadásával kemény üzenetet küldött a magyar miniszterelnök Európának.

február 17., 11:08

  • Vélemény
Gyűlölet és együttműködés, Kossuthtól Dubajig

Gyűlölet és együttműködés, Kossuthtól Dubajig

2004 óta folyamatosan csúszunk le a sereghajtók közé. Fodor Gábor írása.

február 3., 06:04

  • Vélemény
A véglények melankóliája

A véglények melankóliája

A svéd lapnak adott Krasznahorkai-interjúból kiderül: a világhírű magyar író már nem tesz fel kérdéseket.

február 2., 17:30

  • Vélemény
A Gutenberg-galaxis lottóesélyei, avagy mi lesz a folyóiratokkal?

A Gutenberg-galaxis lottóesélyei, avagy mi lesz a folyóiratokkal?

A Hankó Balázs által elmondottak kizárnak minden lehetőséget a párbeszédre.

február 2., 09:04

  • Vélemény
Csizmadia Ervin: A „forradalmi” és az „ellenforradalmi” demokráciáról

Csizmadia Ervin: A „forradalmi” és az „ellenforradalmi” demokráciáról

Kevesebb forradalmi hév kellett volna. Ennyi a recept.

január 29., 10:55

  • Vélemény
Nyugdíjazza-e Trump a párizsi klímaegyezményt?

Nyugdíjazza-e Trump a párizsi klímaegyezményt?

Mi, európaiak, mi, magyarok hiába vállalunk áldozatot, ha a többiek nem köteleződnek el jobban.

január 31., 15:50

  • Címlapon
Lesújtott a német népharag, de még kérdés, hogy most mi jön

Lesújtott a német népharag, de még kérdés, hogy most mi jön

A politikai elemző a nyertes CDU/CSU és a bukott szociáldemokraták házasságát tartja valószínűnek.

2 órája

  • Vélemény
Ceglédi Zoltán: Miért simogassunk mégis migránsokat?

Ceglédi Zoltán: Miért simogassunk mégis migránsokat?

Ahol rövidesen több lesz az idős, mint a fiatal, mi a rendszerszintű megoldás arra, ha nincs ember, aki a beteg édesanyádat a műtét után átemelje a kórházi ágyra?

február 3., 08:54

  • Vélemény
Demeter Szilárd: Krasznahorkai és a magyarok

Demeter Szilárd: Krasznahorkai és a magyarok

Mink, mucsai magyarok azon dolgozunk, hogy Krasznahorkait is túléljük – az ő érdekében.

február 3., 15:44

  • Vélemény
Most éppen kit kell sajnálni?

Most éppen kit kell sajnálni?

A történelem tele van olyan bűnösökkel, akik áldozatok is egyben.

január 31., 07:13

  • Vélemény
Donald Trump végleg beírná magát a történelembe

Donald Trump végleg beírná magát a történelembe

Az amerikai elnök máris ledobta az „AI-atombombát” – Virág Zsolt írása.

január 28., 17:03