Mintha a Szent Jobbot fújták volna meg a Bazilikából, akkora szentségtörés. Ma már egy csontig lepusztított hitelkártya adatait sem bíznák rá az interneten, a világ kriptográfusai mégis kétségbeesetten keresik az angliai Bletchley Park egykori kódtörő-fellegvárából eltűnt muzeális német titkosító-szerkezetet. Az Enigma jelentősége csak az atombombáéhoz mérhető: nem kis részben ezen a kimustrált táskaírógép küllemű hordozható betűdarálón múlt, ki nyeri meg a második világháborút.
|
Az ellopott Enigma G-312
|
Az RSA-algoritmussal védett internetes hitelkártya-tranzakciók korában az Enigma mítikus homályba burkolt műemlék abból az időből, amikor a távközlés és a kriptográfia az állam monopóliuma volt - bár a titkosítást nehezebben engedték szabadon a bürokraták, az Egyesült Államok kormánya csak a közelmúltban hátrált le az efféle technológiákat sújtó exportkorlátozásokról. A régebben internetezők még szabadsághősnek érezhették magukat csupán az akár 1024 bites kulcshosszúságot is megengedő e-mail titkosítóprogram, a PGP használata által. Az Enigma-sztorit is mély hallgatás övezte egészen a hetvenes évekig: volt olyan Enigma-kódtörő, aki húsz évvel a háború után sem adhatta ki emlékiratait államtitoksértés alapos gyanúja miatt, és az idén április elsején az őrizetlen, riasztóberendezés nélküli tárlóból ellopott készüléket is csak 1998-ban ajándékozta az angol titkosszolgálat a múzeummá alakított világháborús kódtörő központnak.
Az Enigma különösen értékes G-szériás modelljéről van szó, amelyet a német titkosszolgálat, az Abwehr kommunikációjának sifrírozására használtak a második világháború során - ebből a ritka szériából mindössze egy nyilvánosan hozzáférhető darab maradt, na hol, az amerikai nemzetbiztonsági szolgálat, az NSA múzeumában. Az Enigma "márkanév" egyébként majdnem olyan széles típusválasztékot takar, mint mondjuk az Apple - a sajtóban csak "náci titkosítógépként" emlegetett Enigmát valójában jóval Hitler hatalomra jutása előtt, 1923-ban találta fel egy Arthur Scherbius nevű német vállalkozó, és hamarosan be is vezette a "biztonságos megoldásokra áhítozó üzleti kommunikációs piacra" - amely levéltári dokumentumok tanúsága szerint (az internethez hasonlóan) már jóval azelőtt létezett, mielőtt a Microsoft feltalálta volna a spanyolviaszt. A felhasználóbarát elektro-mechanikus szerkezet még szakkiállításokon is szerepelt egy darabig, ahol felfigyelt rá, és nemzetbiztonsági okokra hivatkozva gyorsan kivonta a forgalomból a hadsereg: lásd a PGP esetét, talán annyi különbséggel, hogy a két világháború közti Németországban az eset nem provokált a "kibernetikus szabadságjogokról" és az "elektronikus privátszféráról" szóló nyilvános vitát.
|
IQ-teszt rohamosztagosoknak Forrás: Cserháti András / Csatolna.hu
|
A kommerciális változat a kor technológiai színvonalán igen erős titkosítása arra a valahányszor tíz a sokadikon variációs lehetőségre alapult, amelyet a tetszőleges sorrendben beilleszthető, változtatható induló pozíciójú három léptetőtárcsa, és a rajtuk lévő változtatható pozíciójú betűtárcsa kombinációja biztosított egy átlagos hosszúságú üzenet kódolására. Ezt a katonák egy jumper-szerű kiegészítő (németül stecker, ábránkon dugótáblára magyarosítva szerepel) hozzáadásával biztos ami zicher alapon még tovább fokozták. A szerkezet Achilles-sarkának a felhasználóbarát "fordító" bizonyult, amely lehetővé tette, hogy ugyanaz a készülék kódolásra és dekódolásra is alkalmas legyen anélkül, hogy minden alkalommal újra kelljen drótozni. Ez a korabeli rendszergazdák által is kifogásolt kényelmi funkció ugyanis kizárja, hogy bármely betű önmagát adja sifrírozás után, ilymódon egy egész sor lehetséges megoldást eleve kizár a kódfejtők vizsgálódásának köréből.
|
Marian Rejewski, lengyel kriptográfus
|
A második világháború kitörésekor a német hadsereg legtöbb fegyverneme már használta az Enigmát, amelynek kulcsszerepet szántak a szárazföldi és a légi haderő kommunikációjában csakúgy, mint az Atlanti-óceánon portyázó, a szövetségesek zászlai alatt hajózókat válogatás nélkül, megatonnaszám süllyesztgető tengeralattjárók kapcsolattartása terén. Az Enigma-törések a villámháborúnak elsőként áldozatul eső lengyelek, és az atlanti helyzet alakulásának kiszolgáltatott angolok nevéhez fűződnek - a németek feltörhetetlennek hitték az Enigmával kódolt üzeneteket. Nem sejtették, hogy a joggal parázó lengyelek több mint egy évtizeden át foglalkoztak Enigma-töréssel, és eredményeiket még időben le tudták passzolni a szövetségeseknek. A lengyel titkosszolgálat ugyanis idejekorán beszerezte a kereskedelmi verziót, és amikor 1928-ban egy teljes hétvégén keresztül tanulmányozhattak egy német küldöttség által postán felejtett harci modellt, klónokat is építettek belőle.
|
Alan Turing, angol kriptográfus
|
Ez azonban még nem volt elég, hiszen az Enigma indulóbeállításaira - a forgótárcsák sorrendje, az első betűk és a stecker konfigurációja - is szükség van a megfejtéshez. A kütyüre állított lengyel matematikusok Marian Rejewski vezetésével rájöttek arra, hogy a német üzenetek első három betűje a betűtárcsák első betűit takarja - ez volt az indikátor sztring, amelyet a biztonság kedvéért kétszer megismételtek az üzenet elején. Ezután a forgótárcsák permutációit tesztelő eszközt fejlesztettek ki - bár az angol szerzők néha elfelejtik megemlíteni, Alan Turing, a Bletchley Park zsenije nem feltalálta, csak továbbfejlesztette a lengyelek által "bombának" keresztelt kódtörő szerkezetet. A további beállításokat a napokra lebontott kódkönyvek tartalmazták - ilyesmit csak az angoloknak sikerült szerezniük. A James Bond regények szerzőjeként később világhírűvé vált Ian Fleming kommandója is zsákmányolt egyet egy elfoglalt német hajón, de elfogott tengeralattjárókról is előkerült - csakúgy mint a korabeli biztosítótársaságok tengerhajózási katalógusai, amelyekből az egymással versengő elvetemült U-Boat kapitányok vastag piros filctollal huzigálták ki az elsüllyesztett bárkák nevét.
|
Turing-bomba ketchupos dobozban
|
Amíg csupán három forgótárcsa volt az Enigmában, hat "bomba" kellett a megfejtéshez, de amikor 1938-ban két további (természetesen eltérő huzalozású) tárcsát rendszeresítettek a németek (az ötből három szerepelt az aktuális konfigurációban), a permutációk száma hatvanra nőtt - erre a lengyel titkosszolgálatnak már nem volt kapacitása, így egy 1939-ben, Párizsban tartott konspirált kriptográfus-konferencián eredményeiket megosztották a francia és az angol kollégákkal. A Station X kódnevű angol hírszerzőgyárban (Bletchley Park, Londontól 70 kilométerre északra, főépülete ma rosszul őrzött múzeum) Turing által továbbfejlesztett, a keresést gyakran ismétlődő német kulcsszavakkal szűkítő "bomba" kapacitásban messze felülmúlta a lengyel eredetit, de még így is tízezer ember sziszifuszi munkájára volt szükség napi három műszakban ahhoz, hogy az angol titkosszolgálat többé-kevésbé képben legyen, mire készülnek a németek. A többi már történelem.
Mivel a gyorsan fejlődő e-commerce ipar, valamint az egyre szofisztikáltabban kódolt globális kommunikációt figyelő titkosszolgálatok által nagy számban foglalkoztatott kriptográfusok a mai napig Enigma-feladványokkal szórakoztatják egymást az interneten, a tolvajt az összes webszájtjukon üldözik: ha nem megrendelésre dolgozott, aligha talál jóhiszemű vásárlót a kétszázezer font eszmei értékű holmira. A bolondok napi betörés (amely ráadásul a múzeum saját bevallása szerint a hivatalos nyitvatartási idő alatt történhetett) kapcsán az angol rendőrségen még az is felmerült, hogy tréfás hacker-stikliről van szó, és a gép majd jól előkerül - addig próbálgassuk az internetről letölthető Enigma-szimulátorokat.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!