A bevonulás lenne a legfontosabb - magyarázta a főszervező, hogy miért is várunk az egyetlen tévéstáb érkezésére. A sajtótájékoztató egyik látványossága volt, amikor a két Sisi-ruhába öltözött modell, a tavalyi turizmus szépeként is ismert Magony Szilvia és Gyurik Andrea a Monarchia Szimfonikus Zenekar aláfestésével végigvonult a tíznél kevesebb vendég közt.
Osztrák romantikus film
Augusztus 10-én Sisi Bált (a hagyományos Sissi elnevezéstől eltérően itt egy s-sel írják) rendeznek a Stefánia Palotában. Az estély szervezője Rakszegi Zita saját bevallása szerint tizenkét éves korában megnézte az 1955-ben készült, Ernst Marischka-féle Sissi című filmet Romy Schneiderrel a főszerepben. Ez az élmény olyan hatással volt rá, hogy elhatározta, egyszer szervez majd egy bált Erzsébet királyné emléke előtt tisztelegve. Aki a filmből tájékozódott a Kiegyezés idején magyar királynévá koronázott Erzsébetről, egyoldalú információi lehetnek a személyiségéről, de erre a keretes szövegben térünk ki.
Amíg az osztrák romantikus filmet egy óriási kivetítőn láthattuk hang nélkül, Rakszegi Zita ismertette a bál lényegét: „a nagyestélyiken át kel életre az időutazás.” A meghívott vendégek közt szerepel majd Árpa Attila feleségével, Tomán Szabinával, és Bíró Ica is, aki Sisi egyik kései, sötét ruhakölteményét viseli majd. „Először mutatjuk be a bálon Sisi gyémántcsillagos toalettjét is”- lelkendezett a rendezvényszervező.
Ritka alkalom
|
A ruhakollekciót Czédly Mónika esküvői ruhatervező állítja össze a bál számára, aki korabeli dagerrotípiák és újságok alapján tájékozódott a viseletekről, és ő maga is láthatóan Sisi-fétis hatása alatt áll. Mint arról beszámolt, öt éves korában már a királyné toalettjeihez hasonló terveket rajzolt, de csak jóval később, a Grassalkovics kastélyban tett látogatásakor jött rá, hogy azok valójában Erzsébet királyné ruhái.
Kutatásai során Czédly Mónika meggyőződött arról is, hogy a férfiak a nőkhöz hasonlóan szeretik a korabeli öltözékeket. Néhány ismerőse ugyanis arról számolt be, tart otthon korhű ruhát, de sajnos nincs alkalma viselni. „Ezúttal mindenkinek lesz lehetősége szép ruhában pompázni” – csillant meg a ruhatervező szeme Rakszegi Zitához hasonlóan.
Dr Habsburg Otto és a viaszpecsét
A lelkes beszámolók sora a Monarchia Szimfonikus Zenekar vezetőjének, Schuster Andreának a gondolataival folytatódott, aki a sajtótájékoztató végén arról a büszkeségéről számolt be a Velvetnek, hogy zenekarának fővédnöke maga Dr. Habsburg Ottó, akit egy viaszpecséttel ellátott levélben kért fel a feladatra. Dr. Habsburg postafordultával azt válaszolta Andreának, hogy örömmel vállalja a felkérést, és jól emlékszik, hogy fia, György esküvőjén a szimfonikusok szórakozatták a násznépet.
Visszatérve a sajtótájékoztatóra, a zenész arról beszélt, a Kiegyezés idején a klasszikus zenészek az úri társaság népszerű szórakoztatói voltak. Az arisztokratát a valcerokat ugyanúgy kedvelték, mint a népi ihletésű polgárgaloppot, valamint parasztpolkát. „Ezek a zeneművek tele vannak humorral, játékossággal” – mondta Schuster Andrea, és kvartettjével a Sisi bál ízelítőjéül előadta ifjabb Johann Strauss Pizzicato Polkáját.
Gyümölccsel töltött korhű hús
A bál menüjét egy antropológus segítségével állították össze, hogy majd a nyolc fogásos vacsora a lehető legjobban hasonlítson arra, amit a Monarcia arisztokratái fogyasztottak. A korabeli ételekből a sajtó számára is ízelítőt állítottak össze, bár nem hozzáértő módon elsőként a pestós saláta felé nyúltunk.
„A gyümölccsel töltött hús ugyanolyan, mint amilyet Sisi is fogyasztott, már amikor nem fogyókúrázott” – segített a tájékozódásban Rakszegi Zita, akit ezután arról kérdeztünk, vajon kiket vár a bálra. A szervező elmondta, elegánsabb éttermekben teszik majd közzé azt a magazint, amelyik részletesen ismerteti a bált.
Ruhaszépségverseny
|