Zacher: Devecser élhető település
További Belföld cikkek
- Az interneten árulta a munkáltatója szerszámait egy karbantartó
- Fékhibát észleltek egy Budapestre érkező repülőnél, azonnal a helyszínre vonultak az illetékes szolgálatok
- Brutális katonai gépjárművek érkeznek Budapestre
- Toroczkai László: A Fidesz önmagát fogja elpusztítani
- „Álljon a görcs a lábába és a kezébe, aki ilyet csinál” – Gyurcsány Ferencet kidobták Debrecenben
Szaló Péter, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára a hétfői devecseri lakossági fórumon elmondta: a bontásra ítélt ingatlanok listájára 225 ház került. A lista nem végleges, az építési igények ismeretében és városszerkezeti okokból módosulhat.
A mérnöki kamara szakembereiből és a közigazgatási hivatal szakértőiből álló húszfős bizottság már a katasztrófa hetén, október 9-én megkezdte az ingatlanok felmérését. Négy kategóriába sorolták az ingatlanokat: bontandó, felújítható, tisztítás után lakható és további vizsgálat szükséges.
Pénzt szeretnének látni
A fórumon néhányan azt kifogásolták, hogy miért nem kaphatnak pénzt a tönkrement lakásuk helyett az államtól, mások a személyi szabadságuk korlátozását látják abban, hogy más kijelölt településén kellene élniük.
Szaló Péter kitért arra, hogy az állam közpénzből áll helyt a károkozó helyett. A Mal Zrt. kormánybiztos általi teljes körű vizsgálat még tart, emellett az NNI is nyomoz az ügyben. Az ügyben a bíróság fog ítéletet hozni, de amíg megállapítják a cég felelősségét, a kormány méltányos lehetőséget ajánlott a családoknak. Az államtitkár elmondta, hogy így döntöttek a beregi és a felsőzsolcai árvíz esetében is, amelyek hasonló katasztrófahelyzetek voltak.
Három lehetőségből választhatnak az érintettek: új lakást kérnek Devecserben, használt lakásba költöznek Devecserben, vagy használt lakást vásárolnak az ország más területén. Szaló Péter tájékoztatása szerint százötvenen még nem döntöttek, 81 család költözne új lakásba, 69 kér használt lakást és 91 család költözik az ország más településére a hétfői állapot szerint. Október 27-én tárgyalnak a kárpótlásról és a lakhatásról szóló kormányjavaslatról, a teljes helyreállítás és kártalanítás határideje 2011. május 31.
Zacher igaz szívvel nyilatkozott
A vörösiszap egészségügyi hatásaira és a szervezetében zajló változásokra kért választ Horváth Károly, aki másod-, és harmadfokú égési sérüléseivel 17 napot töltött a veszprémi kórházban. Az egészségügy és a toxikológus hozzáállását bírálta több helyi lakossal együtt, mert egy hete még azt nyilatkozta a szakember, hogy a város és húsz kilométeres körzete élhetetlen.
Zacher Gábor toxikológus elmondta, hogy igaz szívvel nyilatkozott egy hete is, és most is. Az akkori mérési eredmények ismeretében nyilatkozott korábban, de a jelenlegi eredmények nagyon biztatóak. Hozzátette: "engem nem lehet megvenni vagy megfenyegetni." Biztonsággal élhető település Devecser és a vörösiszap-katasztrófával érintett térség - mondta.
Jót tett az eső
A szakértő hozzátette: a helyzet nagymértékben javult és a kezdeti borús képet mutató porterhelési eredmények minden mért ponton jóval az egészségügyi határérték alatt maradnak. A veszélyes anyag 80 százalékát elhordták, illetve az időjárás és az eső is segíti a javulást.
Zacher Gábor a következő időszakban gyakori szűrővizsgálatokon való részvételt javasolt a lakosságnak, hangsúlyozva, hogy inkább többször feleslegesen menjenek el a vizsgálatokra. A toxikológus szerint sehol a világon nem történt még ilyen katasztrófa, erre kellett a magyar egészségügynek reagálnia, és kiválóan teljesített.
Az egészségügyi kockázatokra Göndöcs Zsigmond válaszolt, aki a kormánybiztos megbízásából felelős a térség egészségügyi ellátásáért. Elmondta: a kármentesítésben dolgozók szervezetéből vett vér-, és vizeletmintákkal tudják igazolni, hogy nem mutatható ki nehézfém-terhelés. A vörösiszapban szilikátkötésben találhatóak nehézfémek, amely kötésfajta sajátosságából adódóan nem engedi azok kioldódását.