Hét évet kapott a Baumag-ügy elsőrendű vádlottja

2012.03.12. 10:29
Az elsőrendű vádlottat hét évre ítélték a Baumag-ügyben, a többi vádlott felfüggesztett szabadságvesztést, megrovást, illetve pénzbüntetést kapott az ítélethirdetésen.

Az úgynevezett Baumag ügyben B. László és társai ellen hűtlen kezelés miatt folyt, megismételt eljárásban az első rendű vádlottat 7 év börtönre, 7 év közügyektől eltiltásra és 5 év, gazdasági szervezetben vezető tisztségviseléstől való eltiltásra ítélte Tóth Erzsébet, a Fővárosi Törvényszék tanácselnöke első fokon.

Az indoklásban a tanácselnök kiemelte, hogy a károsultak száma 13 ezer, a ki nem fizetett tőke és kamattartozás pedig 40 milliárd forint. Az elsőrendű vádlott terhére a bíróság – egyebek mellett – hűtlen kezelést, csődbűntettet, jogosulatlan pénzügyi tevékenységet, tőkebefektetési csalást és a számvitel rendjének megsértését állapította meg.

A másodrendű vádlott P. Istvánné bűnsegédként egyebek mellett csődbüntettért, tőkebefektetési csalásért, és a számvitel rendjének a megsértéséért 1 év és 10 hónap börtönbüntetést kapott, amit a bíróság 4 év próbaidőre felfüggesztett. A harmadrendű vádlott H. Béla büntetése 1 év és 4 hónap börtön, 3 év próbaidőre felfüggesztve.

A negyedrendű vádlott B-né M. Éva büntetése 8 hónap börtön, 2 év próbaidőre felfüggesztve. Az ötödrendű vádlott B. Pétert a bíróság 2 évre próbára bocsátotta. A hatod rendű vádlott Á. László büntetése 2 év börtön, 5 év próbaidőre felfüggesztve. A nyolcad rendű S-né, T. Judit és a kilencedrendű S. Bertalan egyaránt megrovásban részesült. A tizenegyedik rendű vádlott E. István 270 ezer forint pénzbüntetést kapott.

Az elítélteknek 350 ezertől 3 millió forintig terjedő bűnügyi költséget is kell fizetniük. Az 1810 magánfél polgári jogi igényét a bíróság egyéb törvényes útra utasította. A cégcsoport társaságainak vagyonát továbbra is zár alatt tartja a bíróság a polgári jogi igények miatt.

A tanácselnök az egész napos indoklás elején kiemelte, az ügynek nincs politikai jellege. Hangsúlyozta azt is, hogy mind a befektetési szövetkezet alapítói, mind pedig az abba befektetők nem mérték fel reálisan a kockázatokat. Az állami felügyelet részéről pedig hiányzott a következetes fellépés.