Újra él az ELTE BTK HÖK

2013.05.02. 15:21 Módosítva: 2013.05.02. 15:23
Visszavonta az ELTE rektora a HÖK-lista miatt vizsgált hallgatói képviselet felfüggesztését, így a szervezet újra működhet. Az egyetem belső vizsgálata érdemi eredmény nélkül fejeződött be, szerintük a felelősök megtalálása a rendőrség feladata. A visszavonásnak az is oka lehet, hogy a szociális támogatást a HÖK nélkül az egyetem nem tudja kiutalni.

Mezey Barna, az ELTE rektora újra engedélyezte a bölcsészkar hallgatói önkormányzatának működését, írja az Átlátszó Oktatás. A BTK HÖK-öt azután függesztették fel, hogy kiderült: az elsőévesekről néhány szavas jellemzések mellett politikai hovatartozásukra, vallásukra, származásukra vagy szexuális irányultságukra vonatkozó adatokat is nyilvántartottak.

Az egyetem belső vizsgálatot indított az ügyben és feljelentést is tett. A felfüggesztés keddi visszavonásának oka a rektor indoklása szerint az, hogy a belső vizsgálat lezárult, a megfelelő intézkedéseket megtették, a rendőrségi eljárás viszont beláthatatlanul elhúzódik.

Mivel a bizottságnak nem volt nyomozati jogköre, nem vizsgálta, hogy a lista valódi-e, vagy hogyan került nyilvánosságra, ez ügyben a rektor rendőrségi bejelentést tett. A bizottság adatvédelmi szabályozási módosításokat is javasolt.

„A felfüggesztésének további fenntartása a BTK hallgatói számára a HÖK által ellátott érdekvédelmi és szolgáltatási funkciók megfelelő színvonalú nyújtását veszélyezteti” – indokol a rektor. Arra utalhat, hogy a felfüggesztés miatt a HÖK számos feladatát mások kénytelenek ellátni, ilyen például a szociális alapú támogatások odaítélése. Egyetemi hírek szerint a szoctám-eljárással problémák voltak, mivel a BTK HÖK-öt helyettesítő más karokról érkező HÖK-ösök nem ismerik a helyi szabályzatokat és a megfelelő szakértelemmel sem rendelkeznek.

Intézményesült agitáció az nincs

A belső vizsgálat, amire a rektor is hivatkozik, érdemi eredmény nélkül zárult le. A jelentés szerint akár százan is hozzáférhettek a gólyákról vezetett listához, és bár több vezető kötődött a Jobbikhoz, intézményesült pártagitációra nincs bizonyíték. A vizsgálat nem talált összefüggést a publikált listán olvasható megjegyzések és a HÖK-ön keresztül osztott szociális ösztöndíjak és kollégiumi helyek között.

A listán olyan megjegyzések kerültek a hallgatók neve mellé mint „jó segg”, „óriási ribanc”, "kis liberó buzigyerek", "rendes, katholikus lányka", "elempés libernyák" „szerintem cigó", „leplezetlenül buzeráns" vagy "belpesti zsidó picsa". A lista szerint a gólyák iwiw- és Facebook-profiljairól is adatokat gyűjtöttek, és azt is megnézték, vannak-e közös ismerőseik az aktuális HÖK-tagokkal. A nevek mellett betűjelekkel (A, B, C, D, E) jelölték a vélt szocialista, SZDSZ-es vagy LMP-s, fideszes és jobbikos pártszimpátiát.

A megbízható jobbikosnak minősített tíz „E-listás” közül ketten képviselők, egy diák pedig egyenesen a HÖK elnöke lett. A bizottság nem talált arra utaló jelet, hogy a gólyatáborokban jobbikos agitáció lett volna, ennek azonban ellentmond több hallgatói beszámoló is.