Idén összesen 95 237-en adtak le jelentkezési lapot. A jelentkezők 55 százaléka nő, 45 százaléka férfi. A legfiatalabb, 18-19 éves korcsoport az összes jelentkező harmadát teszi ki. A felvételizők további 23 százaléka 1992-ben és 1993-ban született. Az idei eljárás legidősebb jelentkezője 1938-as születésű.
Szerdán este nyolc órától nyilvánosak a felsőoktatási felvételi ponthatárok. A ponthatárok este nyolctól a www.felvi.hu-n jelennek meg, de böngészhetők lesznek okostelefonokon és a Facebookon is. Aki megadta a telefonszámát, az sms-t is kap arról, hogy sikerült-e a dolog. Az Index is folyamatosan közli a legnépszerűbb szakok ponthatárait.
Idén összesen 95 237-en adtak le jelentkezési lapot. A jelentkezők 55 százaléka nő, 45 százaléka férfi. A legfiatalabb, 18-19 éves korcsoport az összes jelentkező harmadát teszi ki. A felvételizők további 23 százaléka 1992-ben és 1993-ban született. Az idei eljárás legidősebb jelentkezője 1938-as születésű.
Az érettségiken és a felvételiken összesen 500 pontot lehet elérni. A harc azért megy, hogy a diákok tandíjmentes, azaz az állam által fizetett képzésekre juthassanak be. Azokra a szakokra, ahol kevesebb a jelentkező, mint a helyek száma, mindenki bekerülhet legalább 240 ponttal. Ahol túljelentkezés van, ott lehet magasabb a ponthatár. A 240-es rendkívül alacsony ponthatárt maga Orbán Viktor jelentette be a téli diáktüntetések lecsendesítésére. A legnépszerűbb és legkeresettebb tizenhat szakra azonban külön bejutási küszöböt határoztak meg a maximumhoz közeli pontszámokkal. Ezeken a képzéseken tehát csak a legjobbak tanulhatnak majd ingyen: a gazdálkodási és menedzsment szakra így legalább 460, a jogász szakra 465, a kommunikáció szakra pedig 470 pontot kell elérni az 500-ból.
Az 500 felvételi pont a következőképpen szerezhető meg: 200-200 pontot a középiskolai teljesítmény és a felvételi vizsgának megfelelő érettségi eredmények összeadásával, vagy az érettségi pontok kétszerezésével lehet elérni. További 100 pluszpont szerezhető az emelt szintű érettségivel, nyelvvizsgával, tanulmányi versenyen elért eredménnyel. Egy középfokú nyelvvizsgáért például 28 pont, egy felsőfokúért 40 pont szerezhető, de aki több nyelvvizsgát tesz le, összesen az sem kaphat 100-nál több többletpontot.
Ezt abból lehet tudni, melyik képzésre adták be a jelentkezési lapokat első helyen nappali, állami ösztöndíjas képzésre. Íme:
a pontváró bulijukra, ami a Fogas Házban lesz este.
A tavaly téli diáktüntetések azért törtek ki, mert az akkor bejelentett szabályozás drasztikusan csökkentette volna a tandíjmentes helyek számát a felsőoktatásban. A diákok kitartó demonstrációinak hatására a kormány ígéretet tett arra, hogy az egyetemekre 2013-ban államilag támogatott képzésre felvett hallgatók száma nem lehet kevesebb a tavalyinál, azaz 55 ezernél. A ponthatárok megállapításánál így ezt is figyelembe kell majd venni. Ma így nagyobb az esély az állami képzésre való bekerüléshez mint tavaly: tavaly ugyanis 110 ezren, idén csak 95 ezren jelentkeztek.
Idén a felvételiket szervező Educatio Kht. nem tart eredményváó bulit, de több helyen is lesznek partik a ponthatárok kihirdetése miatt.
Ponthatárok ide vagy oda, mindehol akciósan mérik a piát, úgyhogy mindenkinek hasznos felkészülést kívánunk az egyetemi éveire.
Ennyit már tudunk. Az ELTE ma 20 óráig embargós közleményéből kiderül, hogy az egyetem szakjainak döntő többségére 300 pont alatti eredménnyel nem lehetett bekerülni. Húsz olyan képzésük van, amelyekre 430 pont vagy jóval több kellett idén.Ilyen például a pszichológia, a germanisztika, a jogász, a nemzetközi tanulmányok területén, olvasható az egyetem sajtóközleményében. Az új típusú, osztatlan tanárszakok átlagpontszáma 354 pont.
A felvi.hu-n este 8 előtt néhány perccel már meg is jelentek az idei ponthatárok.
Tavaly a Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakán volt a legmagasabb a ponthatár (482). Most 460 pont kellett a bejutáshoz.
...ha meg nem, akkor majd később - mondta éppen most egy bölcs soproni művészsulis lány a HaHa eredményváró partiján a Fogasházban.
A Corvinus Egyetem kommunikáció és médiatudomány szakára 455 pont kell. Ebből kiderül, hogy hiába határoztak meg itt előzetesen 470 pontos küszöböt, a rosszabb felvételi eredmények miatt lejjebb kellett vinni a ponthatárt, hogy bejusson a keret az államilag finanszírozott helyekre.
Ordibálnak a fiuk és mindenki ölelgeti egymást, jelenti tudósítónk a HaHa partijáról. Van, aki meg nem látja a kivetitőt, "most 464 vagy 454"? Nem mindegy.
A Semmelweis Egyetem általános orvosi szakára 423 pont kellett idén. A másik három orvoskaron 400 alatt van a határ: Debrecen 395, Pécs és Szeged 383.
A jogász szakokra az előre meghirdetett 465 helyett 464-gyel is be lehet kerülni tandjímentes helyre.
A Fogasháznál kirontott egy srác az ajtón az utcára és azt ordítja: Felvettek. Mindenki kurjongatni kezdett. Jó a hangulat.
Tavaly csak költségtérítéses formában indulhatott az egyik legnépszerűbb szak, a turizmus-vendéglátás. Most itt is meghirdettek újra tandíjmentes helyeket. A Budapesti Gazdasági Főiskolán így most 428 pont kell annak, aki nem akar fizetni.
A 16 népszerű szak közül végül kilencnél vitték lejjebb az előre meghatározott magas ponthatárt:
Három szakon kell ennyi ahhoz, hogy valaki állami támogatással tanulhasson. Mivel ezek központilag meghatározott határok, minden intézményben ennyi kell a bekerüléshez
A Fogasházban az egyik srácot a vállukra vették a többiek, mert sikerült visszakerülnie az ELTE Társadalomtudományi Karára. Állítólag részegen ment be az utolsó lehetőségre a filozófia vizsgáján, úgyhogy kirúgták
A Fogasházba szervezett HaHá-s buli konyhája az Akácfa utca: mindenki itt üldögél, iszik és cigizik. Bent még mindig a ponthatárokat olvassák. Egy lány, aki az ELTE TTK-rajelentkezett, még mindig nem tudja, hogy felvettek-e, mert a szervezők egyszer sem vetítették ki ennek a karnak a ponthatárait. Szegeny halálra izgulja magat, de azt legalább tudja, hogy egy masik szakra már felvették környezetmérnöknek.
A Fogasházban vége a pontolvasasnak, beindul a parti, írta tudósítónk G. Szabó Dani. Egy szegény részeg sráctól elvette a pincér a sörét, mert nem ott vette, hanem kintről hozta be, pedig felvették "fősulira és egyetemre". Még szerencse, hogy nem hangzott el az, hogy "ti lesztek a jövő értelmisége, mi?"
Erősen szórnak az új rendszerű, osztatlan tanárképzés pontszámai:
A Fogasháznál kezd mindenki berúgni. Olyanokat ordibálnak a bömbibe, hogy "utállak Hoffmann Rózsa és Klinghammer István", meg random részeg bullshitek is elhangzanak. Valaki azt mondja, "elégtételt fogunk venni a minket ért sérelmekért". Egy darab rendőr és közteres sincs az utcán.
A biztonsági őrök teremtenek rendet az utcán a Fogasháznál és még keményen be is szolnak hahásoknak, akik meg vitatkoznak velük, például így: "leszarom a hallgatói szerződést, forradalmat csinalok". Tudósítónk G. Szabó Dani ezzel búcsúzik is Fogasházból.
Az egyetem már a ponthatárok kihirdetésekor azzal büszkélkedett, hogy a szakok döntő többségére 300 pont alatti eredménnyel nem lehetett bekerülni és húsz olyan képzésük van, amelyekre 430 pont vagy annál több kellett. Nos, nézzük: