Közös listát állít az ellenzék a választásokra, a miniszterelnök-jelöltet az MSZP nevezi meg, jelentette be Mesterházy Attila és Bajnai Gordon. A Demokratikus Koalíciót is felkérik az együttműködésre, a közös listán szereplő személyek névsorát közösen alakítják ki. Információink szerint a Demokratikus Koalíció azonnal megkezdi a tárgyalásokat az MSZP-vel az Együtt PM-mel.
A DK az elmúlt napokban nem nyilatkozott a MSZP és az Együtt-PM között megindult tárgyalásokról. A párt a szerdai Mesterházy-Bajnai bejelentést után sem akart nyilatkozni az Index megkeresésére. A DK délutánra ígért átfogó sajtónyilatkozatot. Annyi azonban kiderült, hogy azonnal megkezdik a tárgyalásokat az MSZP-vel és az Együtt-PM-mel.
hogy mi a baloldali pártok újbóli tárgyalásának üzenete:
annak érdekében, hogy azoknak a választóknak hitet adjunk, akiktől mi vettük el, most visszatérünk oda, ahonnan akár el is indulhattunk volna.
Gyurcsány Ferenc ma még nem kommentálta a baloldali tárgyalásokról szóló híreket, de tegnap posztolt a Facebookon. Ezt:
„nem ért váratlanul Gordon és Attila nyilatkozata... A mostani helyzetben nekünk nem szabad triumfálni és az a legjobb, ha visszafogottak vagyunk.”
Az MSZP elnöke szerint a javaslatuk megfelel annak, amit annak idején a DK akart: közös miniszterelnök-jelölt lesz és közös lista.
Nekik kell mérlegelni, hogy elfogadja-e a feltételeket és így erősíti az ellenzéki összefogást.
Sem Mesterházy. Csak a Demokratikus Koalícióról és a „harmadik legnagyobb ellenzéki erőről” beszéltek.
függetlenül attól, hogy ki melyik ellenzéki szervezetet támogatja.
Ilyen közös listára még nem volt példa a történelemben Bajnai szerint. Minden szervezet, amely részt vesz benne, megőrzi önállóságát.
- mondja Bajnai.
és ezután fordulnak csak a Demokratikus Koalícióhoz, hogy őket is bevegyék
A célok változatlanok: normális Magyarországot akarnak és leváltani Orbánt.
Jól áll neki és nem is olyan szokatlan.
Szerinte az emberek többsége változást akar, de a változásban hívő emberek még nincsenek többségben.
Nagyon gyorsan le kell zárni a tárgyalásokat, mert a választásokokig már alig van 90 nap
Három variáció van erre: vagy kölcsönösen visszalépnek egymás javára, vagy az Együtt-PM és az MSZP is bővíti a saját szövetségi körét, vagy közös listájuk lesz.
Kedden még úgy nézett ki, hogy ha Bajnai Gordon hátrébb lép, Mesterházy Attilától is azt várja, ne ő legyen a közös lista vezetője. Felmerült ezért olyan javaslat, hogy a közös lista élére új személyt jelöljenek. Meg is indult a rossz emlékű miniszterelnök-jelölt casting, Róna Péter közgazdász és Surányi Grögy neve is felmerült lehetséges közös listavezetőként.
Arról beszéltek az elmúlt három napban Bajnaival, hogy mi a baj Magyarországon. Ez:
válság van
Szerdára már az körvonalózódott, hogy közös listán indul a két ellenzéki szervezet, és harmadikként beveszik a megállapodásba Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalícióját is. Az továbra is kérdéses, hogy Gyurcsány Ferenc szerepelhet-e a közös listán, az ellenzéki szavazók egy része ugyanis az ő személyét elutsítja.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke néhány napjra arról beszélt, három lehetőséget lát arra, hogy az ellenzék egy jelöltet tudjon állítani a fideszesekkel szemben: vagy kölcsönösen visszalépnek egymás javára, vagy az Együtt-PM és az MSZP is bővíti a saját szövetségi körét, vagy közös listájuk lesz.
Az Együtt-PM január elején azonban ismét tárgyalni hívta az MSZP-t, hogy megvizsgálják a korábban kötött megállapodásuk „kiterjesztésének és továbbfejlesztésének” lehetőségeit. Bajnai Gordon január 6-án azt mondta: a lehető legszorosabb együttműködésre, akár közös listára van szükség az ellenzék érdemi támogatottsággal rendelkező erői között.
Az Együtt-PM és az MSZP hosszas egyeztetések után tavaly augusztus végén egyezett meg egymással a választási együttműködésről. Eszerint a két párt nem indít közös listát, viszont az egyéni választókerületeket előre egyeztetett módon (75-31 arányban) felosztják egymás között. A koordinált jelöltállítást rögzítő megállapodást a két párt októberben írta alá, a budapesti jelölteket novemberben mutatták be.