Szijjártó: Az EU nem vesz rólunk tudomást
- Varga Mihálynak augusztus 1-jéig pénzt kell szereznie a déli kerítéshez
- Szerintem már alig várták odaát, hogy felhúzzák közénk ezt a kerítést
- Van, aki elhiszi ezt a négy méteres szerb-magyar kerítést?
- Egy szimpla kerítés? Á, sokkal jobbat mondunk!
- Ferenc pápa: Ne zárják be az ajtót a menekültek előtt!
- Kerítést építenek a magyarok, miközben ők maguk tízezrével hagyják el az országot
- Nagyon nem mindegy, hogy milyen kerítést veszünk a déli záráshoz
- Hiába a fal, az nem állítja meg a menekülteket
- A jobbikos polgármester örül a határzárnak
- A Bizottság utánanéz, építhetünk-e kerítést a határon
- A négyméteres kerítés után már csak egy kérdés maradt
- Határzár: a Jobbik nem elégedett, fokozná
- 4 méter magas kerítéssel zárjuk le a magyar–szerb határt
- Kétszer kigyulladt, és egyre csak nő az illegális szeméttelep a város közepén
További Belföld cikkek
- Népszerű fehérjét hívott vissza a Nébih, fémdarabot tartalmazhat
- Megszólalt a bebörtönzött óbudai polgármester jobbkeze, szerinte Kiss László politikai fogoly lehet
- Két kamion ütközött Gesztelynél, teljes útzár van érvényben
- Több mint 57 millió forintot csaltak ki áldozataiktól az online térben
- A közlekedési hírektől a baleseti helyszínelésig – egy teljes nap a BKK-nál
Magyarországra nehezedik a legsúlyosabb és legjelentősebb nyomás menekültügyben, az adatok szerint több bevándorlót regisztrálnak nálunk, mint Olaszországban vagy Görögországban - mondta a külgazdasági és külügyminiszter az M1 csütörtök reggeli műsorában.
Szijjártó Péter emlékeztetett arra, hogy az év első 5 hónapjában Magyarországra 50 430 bevándorló érkezett, míg Görögországban 48 ezer, Olaszországban pedig 47 ezer bevándorlót regisztráltak. A magyar-szerb határon felállítandó biztonsági kerítésre utalva azt mondta, az unió keresi a konszenzuson alapuló közös megoldást, de Magyarország nem ér rá. (A Külügyminisztérium az Index kérdésére korábban azt írta, hogy ezek a számok az illegális határátlépésekre vonatkoznak.)
Az unió nem vesz tudomást rólunk
Szijjártó arról beszélt, hogy a nemzetközi médiában inkább csak a Földközi-tengeren érkező bevándorlókat látni, de arról már kevesebbet beszélnek, hogy Magyarország még nagyobb nyomást kénytelen elviselni.
Úgy tűnik, az unió nem akar tudomást venni arról, hogy a nyugat-balkáni útvonalon is tízezrével érkeznek Európába bevándorlók
- mondta.
A miniszter szerint ebben a helyzetben evidens, hogy a kormány lépéseket tesz Magyarország, a magyar emberek megvédésére a bevándorlási nyomástól, ezért döntöttek a biztonsági kerítés felállításának előkészítéséről. Arra hívta fel a figyelmet, a kerítést a zöldhatáron állítják fel, hogy megfékezzék az illegális határátlépést, vagyis legálisan továbbra is be lehet majd lépni a határátkelőhelyeken.
Szijjártó Péter elmondta, szerdán telefonon beszélt a szerb külügyminiszterrel, és jövő szerdán, a belügyminiszter előterjesztésének ismeretében újra tájékoztatni fogja őt a fejleményekről. A bevándorlás kérdése várhatóan az uniós külügyminiszterek hétfői luxembourgi tanácskozásán is szóba kerül majd - mondta. Hozzátette: nagyon hangsúlyosan újra fel fogja hívni a figyelmet arra, hogy Európába két útvonalon érkeznek bevándorlók nagy számban.
Légyszi ne legyetek szegények
Szijjártó Péter a TV2 Mokka című műsorában azt is mondta, hogy a magyar kormány szerint az unión kívül kell kezelni a kérdést. Példaként említette, hogy amikor az unió tárgyalásokat folytat - kereskedelmi kedvezményről, pénzügyi támogatásról, fejlesztési programokról azokkal az országokkal, ahonnan a bevándorlók nagy számban érkeznek, akkor világossá kell tenni: a pénzt úgy költsék el, hogy ne kényszerítsenek senkit arra, hogy politikai vagy gazdasági okokból el kelljen hagynia az országot.
Arra a kérésre, kommentálja Ferenc pápa mondatát, azt mondta: teljes mértékben egyetért azzal, hogy azokat segíteni kell, akiket otthonuk elhagyására kényszerítenek. Azt is hozzátette viszont, hogy
Az emberi méltóság megsértését kell megakadályozni, ezeket az országokat segíteni kell abban, hogy egyetlen család se legyen, amelynek gazdasági okból el kell hagynia az otthonát.
Az azonban más kérdés, ha politikai menekültekről van szó, hiszen Magyarország mindig is befogadta őket, mindig menedéket adott azoknak, akiket a diktatúrák elüldöztek - jelentette ki Szijjártó Péter.