Egy kis azbesztet rejt az Emmi
További Belföld cikkek
-
A DK szerint Pintér Sándornak, Rétvári Bencének és Takács Péternek is le kellene mondani a kórházi VIP-szolgáltatásokról
- Dömötör Csaba szerint a Tisza Párt kongresszusát Manfred Weberék finanszírozták
- Lesöpörte az asztalról a NOlimpia 2.0 népszavazás ügyét a Kúria
- Kislányokat futtatott egy hajdúsági férfi, aki képviselőként és ismert zenészként dolgozott
- Halálra gázolt a vonat egy embert Győr és Sopron között
Bizonytalanságot és aggodalmat keltett információink szerint az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) dolgozói között, amikor híre ment, hogy a munkahelyükön azbeszt van. Az azbesztet, amelyről ma már tudni, hogy súlyosan rákkeltő anyag, pár évtizede – főleg a hetvenes-nyolcvanas években – még különösebb aggodalom nélkül használták Magyarországon. Például az Emmi műemléki jelentőségűnek számító, Arany János utca 6–8. szám alatti épületében, ami 1966–68-ban épült Hóka László tervei alapján.
A minisztérium otthonának üzemeltetője és vagyonkezelője a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF). A KEF-től megtudtuk, hogy 2013 elején, belső átalakítási munkálatok során merült fel, hogy azbeszttartalmú építőanyagok találhatóak az épületben. Ennek ellenőrzésére a KEF 2013 márciusában végeztetett el először a teljes épületre vonatkozóan azbesztfeltáró vizsgálatot. Abban maradtak, hogy amíg az azbesztmentesítés nem történik meg, 1-3 éven belül indokolt egy felülvizsgálat.
![Az Emberi Erőforrások Minisztériumának Egészségügyért felelős államtitkársága a főváros V. kerületében, az Arany János utca 6-8-ban.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1452/14524/145245/14524530_a675ae98c26b081421287688b33746a7_wm.jpg)
Így készült 2016. január 19-én az a teljes épületet érintő levegőtisztasági mérés, amelynek az eredményeiről szóló részinformációk elterjedtek és aggodalmat okoztak a minisztériumban.
A megkapott válasz szerint
- az egészségügyi határértéket, ami 0,1 rost/köbcenti, sehol nem lépte át az azbesztkoncentráció,
- az úgynevezett tisztasági szint határértékét (0,01 rost/köbcenti) viszont, ha kevéssel is, de túllépte a koncentráció az üzemi területeken, ahol 0,010-0,012 rost/köbcentit mértek.
Az egészségügyi határérték a magyar rendeletben annak az uniós irányelvnek megfelelően szerepel, amely szerint egyetlen munkavállaló sem lehet 0,1 rost/köbcentinél nagyobb, levegőben lévő azbesztkoncentrációnak kitéve. Az irányelv azt mondja ki, hogy az egészségügyi határérték túllépése esetén a munkálatokat le kell állítani, amíg meg nem hozzá a szükséges intézkedéseket az érintett munkavállalók védelmére.
Az Emmi a válaszában hangsúlyozta, hogy a minisztérium dolgozói által használt területen nemhogy az egészségügyi, hanem még a tisztasági szint határértékét sem lépte át az azbesztrost koncentráció. Ilyen kizárólag üzemi területeken fordult elő, ahol ők nem végeznek munkát. Úgy tudjuk, üzemi területnek az épületnek az a földszinti, alagsori része számít, ahol a kazánház és a fűtésrendszer van.
„A mérési eredményekből látható, hogy az épület légterében az azbesztrost-koncentráció a tisztasági szint határértéket nem közelíti meg, továbbá az egészségügyi határérték tekintetében jelentéktelen, tehát
az Emmi-dolgozók napi irodai munkavégzésük során nincsenek kitéve azbesztszennyezés egészségkárosító hatásának
– írta a minisztérium.
Azokon a helyeken, ahol a tisztasági szint feletti koncentrációt mértek, az üzemeltetőnek évente meg kell ismételnie a mérést. A következő mérés lassan aktuális, a KEF szerint 2017 első negyedévében el is végzik majd.
Megkérdeztük az üzemeltetőtől, tervben van-e az épület felújítása, az azbesztrost-koncentráció tisztasági határérték alá szorítása az épület valamennyi területén. A KEF azt válaszolta: „Az épület átfogó energiahatékonysági felújítása során kerül sor a teljes azbesztmentesítésre. Hangsúlyozandó, hogy nincs egészségügyi kockázat, mivel az azbeszt az épületben kötött állapotban van.”