A Néma Szektorban tárolták az atomtölteteket

2004.05.14. 12:10
Másfél évtizede vonhatták ki a szovjetek az utolsó atomtöltetet Magyarországról, de hogy honnan, azt pontosan máig sem tudni. Gálszécsy saját szemével látta kilengeni a Geiger-Müller-féle sugárzásmérőt több föld alatti raktár betonfalán, miután a szovjetek kivonultak. Berecz János szerint csak néhány magyar pártvezetővel konzultáltak a szovjetek. Az Index utánajárt annak, hogy hol tárolták a magyar atomot és mindjárt egy sugárzási szintet rögzítő cirill betűs űrlapba botlott.
A kunmadarasi szovjet reptér egyike lehetett azoknak a magyarországi bázisoknak, ahol a Varsói Szerződés idején atomfegyvert tároltak. A Néma Szektor a repülőtér északkeleti sarkán elkerített terület. Az itt szolgáló szovjet katonákat havonta váltották, más egységek katonáival szóba nem állhattak, a szektorukat el nem hagyhatták. Saját kantinjuk volt, és a november 7-i ünnepséget sem kellett kihagyniuk, mert a néma szektornak saját, szovjet címeres emelvénye volt, amely előtt ünnepi alkalmakkor elvonultak a katonák.

A szovjet légierő magyarországi és ausztriai történetét könyvben megíró Vándor Károlytól tudjuk mindezt, aki 1991 óta kutatja a magyarországi szovjet egységek történetét, és meggyőződésévé vált: a Néma Szektor katonái feleltek a különleges raktárban őrzött atomtöltetekért.

Sugárzás szintje

Az atomraktár bejárata a daru megmaradt állványzatával
A szektor laktanyáiból elhordták, amit lehetett. A fegyverraktárban állnak még a fából készült fakkok, az egyik irodában széf várja, hogy kinyissák végre. A falon felejtett cetli arról tudósít, hogy az esetleges tűz eloltásáért Guszarov felel. A törmelékkel borított padlón két papír. Az egyik kézzel írt, talán a politikai tiszt által diktált ideológiával átitatott szöveg arról, hogy a harci készültség milyen fontos. A másik egy névjegykártya formájú űrlap kitöltésre váró rubrikákkal: hónap, nap, idő, sugárzás szintje.

Atomtöltetet tároltak

A különleges raktárhoz a néma szektorból nyílik egy ötszáz méteres, fákkal szegélyezett út. A területet kettős szögesdrótkerítés védte, melybe áramot vezettek, a porcelánfoglalatokat ma is látni. A bunker belsejét három, másfél méter vastag, elektromosan nyitható kapu védte, a belsejében, egy harmincszor nyolc méteres teremben tárolták, Vándor Károly feltételezése szerint, az atomtölteteket.

A raktár előtti rámpán tizenhat számozott hely van, ahová a robbanófejeket hordozó teherautók álltak. Innen, szigorú biztosítás mellett, vitték az egy kilométerre lévő repülőgépállóhelyre, ahonnan Szu-17M2-es vadászbombázókkal juttatták volna célba. Atomtöltet szállítására alkalmas vadászbombázók 1963 és 1989 között állomásoztak Kunmadarason.

A Szovjetunió Magyarországon állomásozó Déli Hadseregcsoportjának 36. légi hadserege arra készült, hogy egy nyugati atomcsapás esetén Debrecenből olasz, Kunmadarasról osztrák célpontokat támadjanak. A vadászbombázóknak Linzre, Klagenfurtra és Bécsújhelyre kellett taktikai célzott atombombát dobniuk, ami lehet, hogy a Dunántúl jó részét is letarolta volna. Igaz, addigra már úgyis minden mindegy lett volna.

Berecz nem tudta

A raktár bejárata
"A legfelső pártvezetésnek 1985-ben lettem a tagja, de a Magyarországra telepített atomfegyverekről akkor semmit sem tudtam" - jelzi az Indexnek nyilatkozó Berecz János, az MSZMP KB egykori titkára, akit sokan Kádár egyik lehetséges utódjának tartottak, hogy még az ő pozíciója is kevés volt ahhoz, hogy feltáruljon előtte az atomtitok. A Varsói Szerződés idején a szovjetek természetesen titokban tartották, hogy tárolnak-e Magyarországon atomfegyvert. Erről Kádár János pártfőtitkáron, a miniszterelnökön és még néhány magas rangú politikuson kívül más nem tudott.

Berecz szerint Czinege Lajos honvédelmi miniszter utódai és maga Kádár János is keményen tárgyaltak a szovjetekkel és nem járultak hozzá Moszkva minden kéréséhez. Az azóta megszűnt Kurír 1998. szeptember 4-i száma például - dokumentumokra hivatkozva - állítja: miután az amerikaiak Nyugat-Európában megkezdték a Persing-I és a szárnyas rakéták telepítését, a szovjet hadvezetés megkérte Kádárt, hogy járuljon hozzá SS-12-es föld-föld rakéták telepítéséhez. Az első titkár tiltakozott, ezért a rakétákat Csehszlovákiában állították hadrendbe.

Szovjet hivatalos tájékoztatás szerint

Más atomtöltetek azonban - a források egybehangzó állítása szerint - 1990 márciusáig maradtak Magyarországon. Az Antall-kormány megalakulása után néhány hónappal egy brüsszeli MTI-forrásból származó cikk jelent meg a Népszabadság címlapján: Mihail Moiszejev szovjet vezérkari főnök szerint a Szovjetunió Magyarországról és Csehszlovákiából az összes odatelepített atomfegyvert kivonta.

A lap munkatársa megkérdezte Borsits László vezérkari főnököt, aki közölte, hogy Magyarország területén nem voltak atomtöltetetek, csak atomfegyver-hordozó eszközök. Legalábbis, tette hozzá sejtelmesen, "a szovjet hivatalos tájékoztatás szerint".

A csapatkivonást meggyorsítani

"Magyarország területén voltak rakétafejek" - mondja az Indexnek Gálszécsy András, Antall titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli minisztere, aki néhány rakétatároló silót maga is felkeresett. Az atomtölteteket addigra elszállították, a Geiger-Müller-féle sugárzásmérő azonban a föld alatti raktár betonfalán jelezte a hosszas tárolásból eredő sugárzást.

Szovjet beismerésről nem tud, ezt Magyarország sem követelte, mert az atomfegyvereket elszállították, így "nem volt miről beszélni". "Nem arról tárgyaltunk, hogy mi volt, hanem a csapatkivonást akartuk meggyorsítani".

Elsőszámú célpont voltunk

A Néma Szektorban ez az út vezet a raktárhoz
Gálszécsy nem árulja el azoknak a helyeknek a neveit, ahol maga is megfordult. A kilencvenes években több sajtóhír jelent meg arról, hogy egyes helyeken atomfegyver tárolhattak. Atomgyanúba tartósan három település keveredett: Császár, Tótvázsony, Tab. Az Antall-kormány Honvédelmi Minisztériumának (HM) tisztségviselői a korabeli lapokban csak annyit árultak el, hogy a NATO haditerveiben Magyarország elsőszámú célpont volt, és bizonyos raktárakban "sejteni lehet", hogy atomtöltetet tároltak.

Belovai István, a CIA-val való együttműködés miatt 1985-ben életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélt, majd a rendszerváltás után köztársasági elnöki kegyelemmel szabadult egykori katonatiszt írja: "Kádár nem akart kivédeni semmilyen szovjet követelést és már az 1960-as évek elején hozzájárult ahhoz, hogy a szovjetek atomfegyvereket és hozzájuk tartozó hordozóeszközöket telepítsenek hazánk területére. Ezzel hazánk a NATO Nukleáris Tervező Csoportja részére atomcélponttá vált, vagyis Kádár hazánkat atomcélponttá változtatta. A szovjetek az atomrobbanófejeket Császár, Tótvázsony és Tab térségében tárolták. A hordozórakéták Baj, Dombóvár és Szigetszentmiklós térségében voltak."

Megköti a kezét

Belovai verziója szerint a hírhedt Clyde Lee Conrad amerikai őrmester vezette kémbandától a magyar, majd a szovjet katonai hírszerzőkhöz kerültek "a kozmikus szigorúan titkos" amerikai és NATO anyagok. Ezek felfedték a nyugati atomtitkot, amelynek birtokában sikeresen át lehetett volna hatolni a NATO védelmi rendszerében telepített atomaknazáron. Egy ilyen háborúnál, Belovai szerint, két lehetősége maradt volna a NATO-nak: megadni magát vagy bevetni az atomfegyvert, ezért Conrad árulásáról tájékoztatta a CIA-t. Az 1985-ös genfi Gorbacsov-Reagen találkozón vált állítólag nyilvánvalóvá, hogy Conrad és Belovai árulása megköti a két ellenséges nagyhatalom kezét.

Néhány évnek kellett eltelnie, amíg a speciálisan kiképzett vasúti kocsik távoztak a Magyarországra telepített atomtöltetekkel. A bázisokat a kivonuló szovjetek nem semmisítették meg. Ez meglepő, hiszen a NATO szakértői ezek feltérképezésével pontos képet kaphattak arról, hogy az akkor még meglévő Szovjetunió területén milyen körülmények között tárolják a robbanófejeket. A kunmadarasi kivonulást követően például - a helyi legendárium szerint - egy amerikai tábornok az elsők között tekintette meg a Néma Szektort.

Nem vált be a jóslat

Szögesdrót a szektor határában
Az egykori feltételezett atomtárolóhelyek ma jórészt az enyészeté. Az üdítő kivételek közé tartozik a tótvázsonyi (Veszprém megye) rakétabázis, amely a Kincstári Vagyonigazgatóság tulajdonában van, és éjjel-nappal őrzik. Nyilván attól tartanak, hogy különben a tabi (Somogy megye), domboldalba épített rakétasiló és a kiszolgáló épületek sorsára jut, amelyet a fémtolvajok hordtak szét a kilencvenes években.

A császári raktárról és a laktanyáról kiderült, hogy az közigazgatásilag mindig is a szomszédos Szákszendhez (Komárom-Esztergom megye) tartozott - nem mintha a Varsói Szerződés idején lett volna ennek különösebb jelentősége. A három rakétasilót az önkormányzat egy vállalkozónak adta el, aki viszont azóta sem teljesíti szerződésben vállalt kötelezettségét, és nem indította el munkahelyteremtő vállalkozását.

Nem vált be a tatabányai 24 Órának 1991-ben éppen a császári atomtitkokról nyilatkozó Keleti György, akkori HM-szóvivő jóslata: "Az Állami Vagyonügynökség speciális szervezete mindegyik ingatlant az önkormányzatok részére biztosítja, ahol hamarosan polgári létesítményeket - kórházat, iskolát és más intézeteket - alakítanak ki."

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Belföld
Új rektora lett a Budapesti Metropolitan Egyetemnek

Új rektora lett a Budapesti Metropolitan Egyetemnek

Az új egyetemi vezető április 1-jétől tölti be a posztját.

április 1., 15:23

  • Belföld
Gáspár Győző elárulta, tényleg beszélt-e Magyar Péterrel

Gáspár Győző elárulta, tényleg beszélt-e Magyar Péterrel

Egy tavaly márciusi eset látott napvilágot a közelmúltban.

április 1., 15:08

  • Belföld
Menet közben is takarítani fogják az InterCity járatokat

Menet közben is takarítani fogják az InterCity járatokat

Április 1-től lép életbe a szolgáltatás.

április 1., 16:04

  • Belföld
Nem hátrál ki az IKEA a Pride mögül, továbbra is gyártják a szivárványos táskákat

Nem hátrál ki az IKEA a Pride mögül, továbbra is gyártják a szivárványos táskákat

Többen azt hitték, hogy kivonják a forgalomból a terméket, de mégsem.

1 órája

  • Belföld
Orbán Viktor bevetette a titkos fegyvert, és nem a poloskázás volt az

Orbán Viktor bevetette a titkos fegyvert, és nem a poloskázás volt az

Mérföldkövek kapujában.

április 1., 15:03

  • Belföld
Itt a kormány új drogtörvény-javaslata, akár az ingatlant is elkobozhatja a rendőrség

Itt a kormány új drogtörvény-javaslata, akár az ingatlant is elkobozhatja a rendőrség

Még a kábítószer fogalma is változik.

április 1., 15:04

  • Belföld
Minőségi húsvéti fogásokkal készül a Penny

Minőségi húsvéti fogásokkal készül a Penny

Húszféle sonkavariáció és friss hazai zöldségek is lesznek.

április 1., 17:07

  • Belföld
Újabb bejelentést tett Nyitrai Zsolt, van, aki már igénylés nélkül is kap gondosórát

Újabb bejelentést tett Nyitrai Zsolt, van, aki már igénylés nélkül is kap gondosórát

Hadházy Ákos ezzel szemben csalásnak nevezi a kormány programját.

április 1., 13:50

  • Belföld
Több hidat is elfoglaltak a tüntetők, 24 órás lezárás jöhet

Több hidat is elfoglaltak a tüntetők, 24 órás lezárás jöhet

A helyszínről jelentkezünk.

április 1., 17:11

  • Belföld
Több mint kétszáz perc vasúti késést okozott egy ittas nő

Több mint kétszáz perc vasúti késést okozott egy ittas nő

Pénzbüntetés lehet a jutalma.

április 1., 13:49

  • Belföld
Vérzéses lázat terjesztő kullancsok jelentek meg Magyarországon

Vérzéses lázat terjesztő kullancsok jelentek meg Magyarországon

A csípés fulladást okozhat.

április 1., 17:14

  • Belföld
Hat év után új korszak kezdődik a MÁV-nál

Hat év után új korszak kezdődik a MÁV-nál

Újabb vállalását pipálhatja ki a vasúttársaság.

április 1., 13:34

  • Belföld
Gulyás Gergely: Van remény a NER-es kullancsoknak

Gulyás Gergely: Van remény a NER-es kullancsoknak

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint még az ellenzék vezetői is lehetnek.

április 1., 08:47

  • Belföld
Április 1-jén közölte a Fővárosi Nagycirkusz, hogy bezárja kapuit

Április 1-jén közölte a Fővárosi Nagycirkusz, hogy bezárja kapuit

Sokak szerint viccnek is rossz a közlemény.

április 1., 08:57

  • Belföld
Lemondott a helyettes államtitkár, aki összeszólalkozott Magyar Péterrel

Lemondott a helyettes államtitkár, aki összeszólalkozott Magyar Péterrel

Csizi Péter a bicskei gyermekotthonnál találkozott tavaly a Tisza Párt elnökével.

április 1., 06:38

  • Belföld
Bezár az észak-zalai térség egyik legnagyobb foglalkoztatója

Bezár az észak-zalai térség egyik legnagyobb foglalkoztatója

Mintegy 170-180 ember marad munka nélkül.

április 1., 13:35

  • Belföld
Kicsit túltolták április elsejét, de végül kiderült, mi lesz a Fővárosi Nagycirkuszban

Kicsit túltolták április elsejét, de végül kiderült, mi lesz a Fővárosi Nagycirkuszban

Közleményben ismertette a részleteket az intézmény.

április 1., 17:16

  • Címlapon
Három hídig jutottak a tüntetők, de gyorsan kiszorították őket a rendőrök

Három hídig jutottak a tüntetők, de gyorsan kiszorították őket a rendőrök

Az Erzsébet hídon hajnalig tart a demonstráció. Helyszíni tudósításunk.

7 órája

  • Belföld
Májusig biztosan nem hallgatják meg Magyar Pétert a mentelmi jogának felfüggesztése miatt

Májusig biztosan nem hallgatják meg Magyar Pétert a mentelmi jogának felfüggesztése miatt

Deutsch Tamás szerint „ipari méretekben zajlik a pofátlan időhúzás”.

április 1., 12:18

  • Címlapon
Ki kellett menekíteni az utasokat a 2-es metróból, még nagyobb lehet a közlekedési káosz

Ki kellett menekíteni az utasokat a 2-es metróból, még nagyobb lehet a közlekedési káosz

A BKK szerint reggel állhat helyre a közlekedés.

4 órája

  • Címlapon
Donald Trump betartotta a fenyegetését, őrült magas vámot vetett ki Kínára

Donald Trump betartotta a fenyegetését, őrült magas vámot vetett ki Kínára

Szintet lépet a világ két legnagyobb gazdasága közötti háború.

3 órája

  • Címlapon
A világ leggazdagabb emberei közül csak egyvalaki nyert Donald Trump vámháborújában

A világ leggazdagabb emberei közül csak egyvalaki nyert Donald Trump vámháborújában

Összesen 536 milliárd dollárt veszítettek két nap alatt a többiek.

2 órája

  • Belföld
Eladó Szolnok leghíresebb szállodája, a Tisza Szálló

Eladó Szolnok leghíresebb szállodája, a Tisza Szálló

Mintegy egymilliárd forintot kérnek érte a tulajdonosok.

április 1., 10:23

  • Belföld
Ismét problémákba ütközött az országos kompetenciamérés

Ismét problémákba ütközött az országos kompetenciamérés

Végül mégsem kapnak tantárgyi jegyet a diákok a tesztekre ebben az évben.

április 1., 09:32

  • Belföld
Megvan az elsőfokú ítélet a migránsokat hűtőkocsiban szállító sofőr ügyében

Megvan az elsőfokú ítélet a migránsokat hűtőkocsiban szállító sofőr ügyében

A Szegedi Törvényszék ismertette a döntést.

április 1., 15:12

  • Belföld
Lecsapott a TEK Veszprémi Jimmyre, a balatoni alvilág ismert alakjára

Lecsapott a TEK Veszprémi Jimmyre, a balatoni alvilág ismert alakjára

Az otthonában ütöttek rajta.

április 1., 15:41

  • Belföld
Elfogták a Tisza-önkénteseket akasztással fenyegető férfit

Elfogták a Tisza-önkénteseket akasztással fenyegető férfit

A férfi ellen garázdaság miatt adott ki elfogatóparancsot a rendőrség a történtek után.

április 1., 10:56

  • Címlapon
Közbeszólt a járvány, nem tarthatják meg Magyarország legnépszerűbb túráját

Közbeszólt a járvány, nem tarthatják meg Magyarország legnépszerűbb túráját

Korábban a koronavírus okozott problémákat.

6 órája