Visszaadatnák a hajléktalanoktól elvett 11400 forintot
További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Jövő hétfőn, március 23-án ülésezik a Fővárosi Közgyűlés, és az ülésen újra napirenden lesz a Budapesten élő hajléktalanok segélyezéséről szóló rendelet. Ezt - lényegében a segélyezési rendszer alakítását - az előző ülésen szavazták meg, a 19 igennel elfogadott új rendszer azt is magával hozta, hogy március elsejével megszűnt két régi, megszokott segélyfajta: az egyik ilyen a rendszeres ellátást kérelmező hajléktalanok önkormányzati segélye volt.
Amíg létezett, ez a segély azt az időszakot segített átvészelni a hajléktalanoknak, amikor már be volt adva kérelem valamilyen állami ellátásra (mondjuk nyugdíjra), de a pénzt még nem kezdték folyósítani. Összege havi 11 400 forint volt, és addig járt, amíg meg nem érkezett az első rendszeres pénz, de legfeljebb tíz hónapig.
Az új segélyezési rendszerben hiába vannak olyan újdonságok, mint például a temetési segély vagy várandós nőknek járó segély, ez azokon nem segít, akik pont olyan élethelyzetben vannak, hogy pénz nélkül próbálják kihúzni a rendszeres ellátás megérkezését.
A februári közgyűlésre benyújtott előterjesztés a segély megszüntetésénél arra hivatkozott, hogy erre lényegében törvény kötelezi az önkormányzatot, de mint megírtuk: az Index megkérdezte erről az illetékes minisztériumot, az Emmit, és az ő válaszuk alapján egyáltalán nem volt kényszerhelyzetben a főváros.
Most a jövő hétfői ülésen az LMP-s Csárdi Antal viszi újra a közgyűlés elé az ügyet. Azt javasolja, hogy vezessék be újra a rendszeres ellátást kérelmező hajléktalanok önkormányzati segélye típusú támogatást. "Megvizsgálva az elmúlt években igénybe vett - a hajléktalanokat segítő - támogatások igénybevételét látható, hogy ez a támogatási forma az, ami egyszerre biztosítja az elérhetőséget, valamint erre a támogatási formára van a legnagyobb igény" - írja Csárdi az előterjesztésében.
A képviselő szerint az elmúlt évek gyakorlata alapján a segélyfajta visszahozásának költsége 20 millió forint lenne, amit akár az általános tartalék terhére is lehetne biztosítani.