Verseny a betegekért vagy a pénzért

2007.11.20. 14:08
Az ellenzék szerint elfogadhatatlan az üzleti biztosítók bevonása az egészségügybe, a verseny nem a betegekért, hanem a pénzért folyik majd. Az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényjavaslat általános vitáján a kormánypárti képviselők azzal érveltek, hogy a társadalombiztosítás rendszere nem bomlik meg, az üzleti befektetők viszont menedzsmentszemléletet és új irányítási kultúrát hoznak. Felszólalások röviden.

Keller László (MSZP): az átalakítás magját a Fidesz vetette el, hiszen a most ellenzékben lévő párt kormányzása idején lépéseket tett az üzleti biztosítók létrehozása érdekében.

Horváth Zsolt (Fidesz): Erkölcsi és morális kérdés, hogy a kormánykoalíció nem kért és nem kapott felhatalmazást a társadalomtól a társadalombiztosítás rendszerének átalakítására. A bevezetendő rendszer drága, ugyanannyi forrásból alacsonyabb szintű ellátás biztosítható.

Kökény Mihály (MSZP): Az ellenzék olyan dolgokat próbál sulykolni az emberekbe, amelyek nem szerepelnek a törvényjavaslatban, így például azt, hogy nem lesz egységes társadalombiztosítás, a gyógyítás az üzleti biztosítók "kénye-kedve" szerint fog működni. Képtelenség, hogy a szakszervezetek olyan dolgok ellen tüntetnek, amelyek nincsenek benne a törvényben.

Puskás Tivadar (KDNP): Az új pénztárak egy részének semmit nem kell majd tennie, és mégis nyereséges lesz.

Béki Gabriella (SZDSZ): Olyan garanciákat építenek be a törvényjavaslatba, amely optimalizálásra kényszeríti a pénztárakat, hogy pont annyit költsenek, amennyi szükséges a beteg meggyógyítására.

Spiák Ibolya (Fidesz): A pénztárak abban lesznek érdekeltek, hogy a minél olcsóbb ellátás felé tereljék az orvost.

Aszódi Pál (Fidesz): A kötelező magánnyugdíjpénztári tagság kapcsán 150 ezer embert vezettek félre, most pedig majd több millió ember lesz félrevezetve.

Horváth Ágnes egészségügyi miniszter: A nyugdíj és az egészségbiztosítás rendszere teljesen különbözik egymástól, ezért olyan ezt a kettőt összehasonlítani, mintha a kutyát és a papagájt hasonlítanánk össze.

Pál Tibor (MSZP) hangsúlyozta: Ha a biztosítási rendszerbe belép a magántőke, akkor az eredményeket hoz a rendszerbe. Nincs jobb-, és baloldali rászorultság, ahogyan nincs jobb-, és baloldali beteg sem.

Pesti Imre (Fidesz): A magánbiztosítók profitérdekeltsége mindig szemben fog állni a társadalombiztosítás szolidaritási alapelvével.

Csáky András (MDF): Meg kell nézni, hogy a törvényjavaslat önmagában alkotmányos-e. Meg kell nézni, hogy egy elvileg kötelező állami feladat, az egészségbiztosítás működtetetése piaci alapokra helyezhető-e.

Perjési Klára (MSZP): A parlament előtt lévő törvényjavaslat megőrzi az egységes biztosítást, szolidáris és biztosítja az esetleges betegség szerinti igénybevételt. Azért kell beengedni a gazdasági szemléletet a biztosítás területére, mert jelenleg nincs meg az a menedzsment és szervezetirányítási kultúra, amellyel a XXI. században az új szituációkat kezelni kell, és hiányzik az a tőke, amely a pályára állításhoz szükséges.

Nagy Kálmán (KDNP): Nem a betegekért lesz verseny, hanem a pénzért, a járulékot pedig emelni fogják, hiszen a jelenlegi összegből nem lehet az ellátásokat megfelelő színvonalon nyújtani.

Juhászné Lévai Katalin (MSZP): A törvénynek az ágazatban dolgozók számára is garantálnia kell teljesítményarányos, megfelelő jövedelmet és munkakörülményeket.