Medgyessy aláírta
További Belföld cikkek
- Egy tiltakozó tábla felmutatásáért vegzáltak órákon keresztül a TEK-esek egy férfit október 23-án
- Keddtől lezárják fél Budapestet Magyarország legnagyobb diplomáciai eseménye miatt
- 126 szúrással gyilkolta meg párját egy fiatal férfi Csornán
- Elégedettek a kormány árvízvédelmével, de érzik a klímaváltozást a magyarok
- Forgács Gábor lánya is megszólalt a színész haláláról
A kormányfő szerint "régi adósságát törleszti a sors" Magyarország felé. Az európai egységesedés folyamatában a magyarok döntő szerepet vállaltak a vasfüggöny elbontásával. Ezen felül sem érkezünk "üres kézzel" az unióba - derült ki Medgyessy beszédéből. Magyarország kultúrájával, történelmével, kutatási eredményeivel együtt "tér vissza" Európába.
Fotó: EPA/Virginia Mayo |
A miniszterelnök aláhúzta, hogy "érdekeink képviseletére minden eddiginél hatékonyabb eszközeink lesznek" az unióban. Magyarország hallatni fogja hangját minden fontos ügyben, s ezek közül kiemelkedik az európai kisebbségek ügye, a határon túli magyarok ügye. Magyaroszág mindent elkövet azért, hogy szomszédjai is mielőbb csatlakozhassanak az EU-hoz, és megkülönböztetett figyelmet fordít azokra a magyarokra, akik egyelőre még nem tartozhatnak szülőföldjük helyzetéből adódóan az európai közösséghez. Gondoskodik arról, hogy az anyaországgal való kapcsolattartásuk zavartalan legyen, hogy közösen részesülhessenek a tagság előnyeiből.
A szerződés aláírása gyakorlatilag a csatlakozó országok felvételét jelenti, bár a belépés dátuma 2004. május 1. Az addig hátralévő időben a csatlakozó országok népszavazásokon erősítik meg felvételi szándékukat. A szerződést az unió jelenlegi tizenöt tagállamának is ratifikálnia kell.
Az aláírási ceremónia helyszínén, a demokráciát jelképező ókori Agorán a kormányfő és a külügyminiszter mellett Mádl Ferenc államfő, a demokratikus Magyarország eddigi miniszterelnökei, Göncz Árpád és az Index információi szerint Juhász Endre főtárgyaló képviseli.
A ceremónia az Európai Parlament és az Európai Bizottság elnökének rövid beszédével ér véget. Este a görög köztársasági elnök, a miniszterelnök és a külügyminiszter díszvacsorát ad a jelen lévő állam- és kormányfők, valamint külügyminiszterek tiszteletére.
Az aláírási ceremóniával párhuzamosan béketüntetések is zajlanak a görög fővárosban. Az előre bejelentett demonstrációkra a szervezők százezres tömeget vártak, a nap folyamán több tízezren össze is gyültek a parlament közelében. A demonstrálók kommunista keménymagja fél kettő körül benzines palackokkal és vörös festékkel támadtak a rendőrökre. A rohamrendőrök könnygázt vetettek be, és szétverték a tüntetést. A szervezők öt órára újabb demonstrációt ígértek - jelentette az Index helyszíni tudósítója.
A BBC értesülései szerint a békepárti tüntetők harci kedvét csak fokozhatja, hogy az aláírási ceremónián az Irak elleni háború fő támogatói, Tony Blair, Silvio Berlusconi és José Maria Aznar is részt vesznek.
Orbán a nemzeti érdekekről
Az EU csatlakozási szerződés aláírási ceremóniája után Orbán Viktor volt miniszterelnök kijelentette, hogy az aláírással Magyarország nagy lehetőséghez jutott, de ahhoz, hogy a tagságot sikerre is vigye, még nagyon sokat kell dolgozni.
Orbán kifejtette, hogy az EU-ban újfajta, szokatlan helyzetben leszünk, mert a nemzeti érdeket egy nagyobb egységben kell érvényesíteni, amely nagyobb egységnek is megvannak a saját közös érdekei. Nagyon fontos tehát, hogy Brüsszelben és Strasbourgban európai megoldásokat kell találni, de mindig olyanokat, amelyek jók a magyaroknak.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!