Újmohácsi révtragédia: elítélték az apát

2008.02.14. 10:58
Egy év, három évre felfüggesztett fogházbüntetésre ítélte a Pécsi Városi Bíróság nem jogerős ítéletében azt az édesapát, akinek két gyermeke az újmohácsi révnél az autóval a Dunába gurult és megfulladt.

Makkai Zsolt bíró G. Tamást halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétségében mondta ki bűnösnek, és mellékbüntetésként két évre eltiltotta a járművezetéstől. Egyúttal előzetes mentesítésben részesítette, hogy ne legyen büntetett előéletű, és ne érje hátrány a munkavállalásban.

Az eset 2007. január 3-án történt. A család késve érkezett a révhez autójával. A kocsit vezető apa úgy futott el jegyet váltani, hogy a járművet nem rögzítette megfelelően, az anya pedig a csomagtartóhoz ment.

Az autó ekkor elindult és a benne ülő két gyermekükkel együtt a Dunába gurult, majd elsüllyedt. A gyerekek életüket vesztették.

A bíró az ítélet indoklásában rámutatott: szakértők és tanúvallomások alapján bebizonyosodott, hogy a vádlott többszörösen megszegte a KRESZ rendelkezéseit. A révnél a megállást kötelező jelzés után másfél méterrel állította meg az autót, kézifékét nem húzta be, de az egyébként is alkalmatlan volt a kocsi rögzítésére, s erről G. Tamásnak és feleségének tudomása kellett, hogy legyen.

Emellett fiaik szabálytalanul, gyerekülés nélkül ültek az autóban, s minden bizonnyal az ő mozgásuk indította el a kocsit a lejtőn. A bíróság így nem fogadta el azt a védői indítványt, hogy a vádlottat mentse fel, mert gondosan, a szabályokat betartva járt el. A védelem szerint a balesetet az okozta, hogy a gyerekek álló motor mellett véletlenül üres állapotba billentették a sebváltót, s meglazították a kéziféket, melyet valószínű, hogy később a mentésben résztvevő tűzoltó engedett ki teljesen.

A bíró azonosult az ügyész azon álláspontjával is, hogy mivel a vádlott gondatlansága két gyereke életébe került, a fő cél nem az ő megbüntetése, hanem a hasonló esetek megelőzése, a figyelemfelkeltés a társadalom számára. Az ügyész tudomásul vette az ítéletet, vádlott és védője felmentésért fellebbezett, így az ügy másodfokon a Baranya Megyei Bíróságon folytatódik.

G. Tamás védője, Olt György az ítélethirdetést követően újságíróknak azt mondta: a tényállásban rögzítettekkel szemben továbbra is az az álláspontjuk, hogy az édesapa behúzta a kéziféket, leállította a motort, a váltót pedig sebességbe tette, így nem felelős gyermekei haláláért. Az ő elvesztésük fájdalma amúgy is végigkíséri egész életében.