A Kemény-éra leggyengébb négy éve

2012.01.29. 18:01

A Kemény-korszak leggyengébb négy évével fordulunk az olimpiára, mindössze egy Európa-bajnoki bronzot szereztünk ebben a ciklusban, most Eindhovenben.

A Pekingben megszerzett harmadik olimpiai bajnoki cím óta két világbajnokságot és két Európa-bajnokságot rendeztek (ami a vízilabdában ugye lényegében azonos erősségű), az ezek alapján összeállított éremtáblán mindössze hatodikok vagyunk.

A friss Európa-bajnok Szerbia mind a négy versenyen nyert érmet: világbajnoki arany és ezüst, Eb-arany és bronz. Horvátország háromszor volt dobogón (Eb-arany otthon, két világbajnoki harmadik hely), Olaszország két érmet nyert (vb-arany, Eb-ezüst), Montenegró most egy Eb-ezüstöt szerzett, és még a spanyoloknak is jutott egy vb-ezüst 2009-ben. Mi az egyetlen Eb-bronzérmünkkel csak utánuk következünk. Az egyetlen harmadik hely a legsoványabb eredmény két olimpia között Kemény vezetésével.

Kemény 1997-ben vette át a válogatottat, a 2000-es olimpiáig mindkét Eb-t megnyerte, a 98-as vébén másodikak lettünk. Három tornán három érem, két győzelem. Aztán jött az olimpiai arany.

2001 és 2004 között a kettőből egy vébét megnyert a csapat (2003-ban), a másikon érem nélkül maradt (2001). A két Eb-n két bronz jutott, az egyik Budapesten (2001), ami akkor csalódást keltett, utólag már becsülhetjük. Négy tornán három érem, egy győzelem. Aztán jött Kemény második olimpiai aranya.

2004 és 2008 között világbajnokságon és Eb-n már nem tudtunk győzni, de legalább mindenhol érmet szereztünk. A két vb-n két ezüstöt, a két Eb-n egy ezüstöt és egy bronzot. Négy torna, négy érem, győzelem nélkül. Aztán jött Kemény harmadik olimpiai aranya.

Peking óta viszont nemhogy a győzelem nem jött össze, négy próbálkozásból még dobogóig is csak egyszer jutottunk, a most zárult Európa-bajnokságon. Összesen 14 érem 1997 óta. Legutóbbi arany: pekingi olimpia, 2008.

 

1997 óta Szerbia, hol még Jugoszláviaként, hol Montenegróval közösen, hol már teljesen egyedül Európa-bajnokságon négy aranyat, két ezüstöt és egy bronzot nyert, csak 99-ben nem voltak dobogón. És nem gyengítette őket az sem, hogy Montenegró külön vált. Világbajnokságon a szerb éremtábla (különböző felállásokban): két arany, két ezüst, két bronz. Csak 2007-ben maradtak érem nélkül. Olimpián aranyat nem nyertek ugyan, de mindig dobogón voltak az elmúlt három alkalommal: egy ezüst, két bronz. Összesen 16 érmet nyertek 1997 óta. Legutóbb győzelmük: 2012, Európa-bajnokság, Eindhoven.

Peking óta: egy vb-arany és egy ezüst, egy Eb-arany és bronz. Négy érem.

 

Horvátország közel sem ennyire volt stabil tagja a dobogónak az elmúlt 15 évben, de azért nyertek aranyat a hazai rendezésű Eb-n, 2010-ben, kontinenstornákról is van két bronzuk. 2007-ben nyertek vb-t is, aztán két bronzot. (Magyarország a két utolsó vb-n nem volt dobogón sem.) Olimpián viszont nem jutottak semmire sem. 1997 óta összesen hat érem.

Legutóbbi aranya: 2010, Európa-bajnokság, Zágráb. A pekingi olimpia óta Eb-arany, két vb-bronz. Három érem.

 

Olaszország: az elmúlt 15 évben hol eltűnt, hol a dobogóig jutott, 1997 óta öt érmet nyertek. Legutóbb győzelmük: 2011-es világbajnokság, Sanghaj. Peking óta egy vb-arany, egy Eb-ezüst. Két érem.

Spanyolország: az egyik legerősebb csapat volt a Kemény-korszak elején, két vb-t is behúztak, 98-ban és 2001-ben, aztán három érmet is nyertek vb-n és Eb-n 2006 és 2009 között. Legutóbbi győzelmük: világbajnokság, 2001. Peking óta: egy vb-ezüst (2009). Egy érem.

Montenegró: Szerbiával közösen két Eb-arany és egy ezüst, egy vb-arany és egy bronz. 2006 óta külön neveznek, azóta egy Eb-arany és egy ezüst. Peking óta: egy Eb-ezüst. Egy érem.

Oroszország: teljesen eltűntek, pedig komoly riválisok voltak a 90-es évek végén, a 2000-es évek elején. 1997 és 2004 között nyertek olimpiai ezüstöt és bronzot is, Eb- és vb-bronzot, azóta semmi.