További Magyar cikkek
Visszaszereztük a Molt, jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök kedd délutáni sajtótájékoztatóján. Orbán úgy fogalmazott, a magyar kormánynak ki kell állnia a magyar emberek érdekeiért, a kormány most ezt tette, a Mol stratégiai energiavállalat újra magyar kézben van.
Fellegi Tamás fejlesztési miniszter az elmúlt évek egyik legfontosabb gazdaságtörténeti eseményének nevezte részvényvásárlást. Az állam a Szurgutnyeftegaz kezében levő teljes részvénycsomagot megvásárolja, aminek 1,88 milliárd eurós vételárát (ez nagyjából 500 milliárd forintot jelent) az IMF pénzéből fizetjük ki.
A 2008 végi hitelcsomagból egy 3,3 milliárd eurós részt lehívott, de nem használt fel hazánk, hanem az MNB-nél van devizabetétben. Ez azt jelenti, hogy a mostani tranzakció nem növeli az államadósságot, hiszen az a 3,3 milliárd euró már része annak. Az üzletet augusztusra zárják le, a vételárat az elmúlt három havi piaci átlagárból számolták ki. A részvénycsomag egy később megnevezni ígért állami vállalathoz kerül majd, Fellegi ezzel kapcsolatban nem árult el részleteket: szóba jöhet a Magyar Fejlesztési Bank, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő, de jó eséllyel az amúgy is állami energiamamut, és további terjeszkedésre ítélt Magyar Villamosművek is.
A miniszter kérdésre elmondta, a Szurgut pakettjét nem nagyobb csomag részeként adták oda az oroszok, tiszta piaci tranzakció történt.
Ahhoz, hogy kötelező erejűvé váljon a Szurguttal kötött szerződés, a költségvetési törvényt is módosítani kell, és külön országgyűlési jóváhagyásra is szükség van. Fellegi szerint a magyar állam jó üzletet kötött, mivel a megállapodás megkötésekor többet ért a pakett, piaci értéken nagyjából 2,3 milliárd eurót.
Az Index által megkérdezett elemzők korábban kevéssé tartották valószínűnek, hogy az állam egyedül veszi meg a részvényeket. Valószínűbb forgatókönyvnek mondták a közös tulajdont, azt, hogy vagy magával a Mollal, vagy egy harmadik szereplővel összefogva vásárolja meg az állam a részvénycsomagot.
Felfüggesztették a kereskedést
Délután negyed kettőkor felfüggesztették a Mol papírjaival való kereskedést, a részvények akkor 4,06 százalékos pluszban voltak nyitáshoz képest, 23 310 forintot értek. Vagyis a részvénycsomag a felfüggesztéskori áron megközelítőleg 517 milliárd forintba kerül.
Tiltakoznak a szocialisták
A bejelentésre az MSZP közleményt adott ki, szerintük a tranzakció elfogadhatatlan, hiszen az ügylet eredményeként nem csökken Magyarország importfüggősége, nem növekszik Magyarország energiával történő biztonságos ellátása, ugyanakkor nem csökken, hanem nő a GDP arányos államadósság mintegy 1,9 százalékponttal. Ettől az ügylettől nem lesz olcsóbb sem a gáz, sem az üzemanyag.
Az elemzők egyetértenek abban, hogy a bejelentésnek rövid távon pozitív hatása lesz a Mol-papírok kereskedésére. A jelentős állami tulajdon megjelenése – a 30 százalékos közkézhányadot nem számítva az állam lesz a legnagyobb Mol-tulaj, az MFB Invest 1,2 százalékát és a most megvett 21,2 százalékot még növelhetik az államosított nyugdíjpénztárak birtokából átkerülő Mol-részvények –, azonban hosszabb távon biztosan lefelé hajthatja a részvényárakat.
Hernádi örül
"A Mol örül az új befektetőnek, a magyar államot baráti, stratégiai befektetőként értékeljük" - mondta a sajtótájékoztatón Hernádi Zsolt, a Mol vezére. Szerinte Európában bevett gyakorlat, hogy az állam tulajdonrésszel rendelkezik a stratégiailag fontos energetikai vállalatokban. Hernádi ugyanakkor hozzátette, a Mol mára a közép-európai régió egyik legfontosabb vállalatává nőtte ki magát, identitása is megváltozott.
Piaci körökben a nyár végén merültek fel az első hírek arról, hogy az állam kivásárolná a Molból annak orosz tulajdonosát.

Ezeket a találgatásokat az energetikát is felügyelő Fellegi-minisztérium rendre cáfolta, és szeptember elején a Szurgutnyeftyegaz is úgy nyilatkozott: nem tud arról, hogy a magyar kormány tárgyalásokat kezdett volna Mol-pakett kivásárlásáról.
Orbán-kormány vs. Mol, 1998-2002
Az ezredfordulón az első Orbán-kormány jelentős veszteségeket okozott az akkor még gázüzletággal is rendelkező Molnak azzal, hogy a piaci folyamatok által indokoltnál kisebb gázáremeléseket engedett. 2000 nyarán például 12 százalékos éves gázáremelést hagyott jóvá a kabinet, ami akkor komoly vitát váltott ki a Mol és a kormány között. A Mol bejelentette, hogy a veszteségei miatt eladná a gázüzletágat, amire Orbán azt mondta, hogy azt az állam szívesen megvásárolja. Végül mégsem ez történt, a gázüzletágat az E.On vette meg 2006-ban. Az üzlet részeként a Földgáztároló és a Földgázellátó 100, illetve a Panrusgáz részvényei 50 százalékát adta el a Mol.Pletykák már voltak
Szeptember közepén ismét pletykahullám terjedt el a piacon az állami szerepvállalásról. Az akkori hírek úgy szóltak, hogy az állam papíronként 27 000 forintért veszi meg a pakettet. A fejlesztési minisztérium még egy szeptember 21-i közleményében is úgy fogalmazott: "Magyarország nem folytatott tárgyalásokat a Szurgutnyeftegazzal a Mol-részesedés megvásárlásáról" Fellegi ugyanakkor elismerte, a magyar kormány nem szívesen lát külföldi befektetőt stratégiailag fontos, meghatározó magyar vállalatban. Október második felében viszont már nyíltan vállalták, hogy "jobb lenne állami kézben" az orosz Mol-csomag.
Azért a benzin nem lesz olcsóbb
Fellegi Tamás újságírói kérdésre elmondta, az állami tulajdonon keresztül sem tudnak majd hatni a benzinárra, míg ugyanis a gáz, villany, távhő esetében van mozgástere a kormánynak, addig a benzinében nincs, az teljes egészében a világpiaci áraktól függ.A Reuters később arról adott hírt, hogy az orosz cég valóban tárgyal a részvények eladásáról, de nem a magyar állammal, hanem a Mollal. A magyar állam hangsúlyos megjelenését állítólag a Mol menedzsmentje sem látta volna szívesen a társaságban, információink szerint a cég és a kormány között a tárgyalások előrehaladtával egyre hűvösebb lett a viszony.
Időközben az orosz fél is ellentmondásosan kommunikált, miközben arról is felröppentek hírek, hogy a Szurgut - megfelelő kompenzációért cserébe -szívesen túladna a részvényein, addig Vlagyimir Putyin Berlinben úgy nyilatkozott: az uniós szabályozás megsértésének tekinti, hogy a Szurgut nem gyakorolhatja tulajdonosi jogait a Molban. Mindeddig úgy tűnt, hogy az álláspontok nem közelednek egymáshoz, decemberben Fellegi azt mondta lapunknak: ebben a kérdésben álltak a legtávolabb az álláspontok a tárgyalások megindulásnál, és "még mindig elég nagy a távolság a két fél elképzelései között".
Magyar, osztrák, orosz
A számos egykori állami vállalat összeolvadásával 1991 októberében létrejött Mol Magyar Olaj- és Gázipari Rt. részvényeit 1995. november 28-án vezették be a Budapesti Értéktőzsdére. A papírokat néhány évvel később nagy tételben kezdte megvásárolni az osztrák OMV, amely 2000-ben egy közép-európai olajóriás létrehozását tervezte a Mol és az INA bevonásával. Az osztrákok ekkor egy tíz százalékos csomagra tettek szert, amit 2007-ben növeltek 21 százalékra Mehmet Rahimkulov részesedésének megvásárlásával.
Ekkor a Mol-menedzsment, hogy elkerülje az osztrák irányítást, baráti cégek bevonásával megkezdte a Mol-papírok vételét, az árfolyamot 30 000 forintos szint fölé hajtva. Az OMV végül 2009-ben, látva, hogy nem veheti át a Molt, a teljes 21,2 százalékos pakkott eladta a Szurgutnyeftegaznak, amiért 1,4 milliárd eurót kapott. Az oroszok a mostani részvényeladással tehát nagyjából félmilliárd eurót nyernek.
Az üzlet jóváhagyásában illetékes magyar hatóságok a Szurguttól kérték egyebek között a tulajdonosi struktúra feltárását. Ám a Szurgut erre nem volt hajlandó, ma csak annyit lehet tudni róla, hogy hatalmas készpénztartalékokkal rendelkezik és kitartóan elzárkózik a sajtótól.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Óriási összeget kaptak vissza a fogyasztók, akik visszaváltották az üvegeket
A fogyasztók átlagosan alkalmanként 25 palackot váltanak vissza, ennek összege 1250 forint.
április 1., 13:46
- Gazdaság
Gyógyszergyártók az Indexnek: bízunk Orbán Viktor szavában, nem számítunk újabb extra sarcra
Pénzt nem kér a magyar stratégiai pillér a kormánytól, de van, amit igen.
április 1., 13:24
- Gazdaság
Elkezdődött, amire mindenki várt a lakáshitelekkel kapcsolatban
A 5-ös szám bűvköréből lőnek a bankok a fiatalokra.
április 1., 15:35
- Mindeközben
40 év különbséggel lett szépségkirálynő anya és lánya, már-már megtévesztő a hasonlóság közöttük
2 órája
- Mindeközben
Schumacher Vanda is belekeveredett Nemazalány és Fenyvesi Barna megcsalási botrányába, kiborult a bili
tegnap, 21:50
- Gazdaság
Több száz millió eurós bírságot kaptak az autógyártók kartellezésért
A gyártók 15 évig működtek együtt az autók újrahasznosításával kapcsolatban.
április 1., 21:26
- Gazdaság
Érkeznek az olcsóbb használt termékek, erről mindenkinek érdemes tudnia
Szilágyi Gábor, a MediaMarkt ügyvezető igazgatója szerint jók a szektor kilátásai.
április 1., 11:50
- Gazdaság
Fehér Ház: Közeleg a modern amerikai történelem egyik legfontosabb napja
Az új szabályozásról már korábban kiderültek különböző részletek.
április 1., 21:07
- Gazdaság
40 milliárd dolláros befektetéssel fejlesztené az OpenAI mesterséges intelligenciáját
A befektetéssel megduplázná értékelését a cég.
április 1., 17:13
- Mindeközben
Belecsapott a villám egy 30 éves nőbe, a lehető legbizarrabb módon változott meg az élete
tegnap, 20:04
- Gazdaság
Márciusban is folytatódott az ingatlanpiac felívelése
Februárhoz képest 7 százalékos növekedés történt.
április 1., 15:09
- Gazdaság
Szauron szemeként vetül a NAV figyelme a leggazdagabbakra, ám egy gyűrűnél többet keresnek
A szakma szerint nem baj, ha tisztul a piac, és csak a profi szolgáltatók maradnak
49 perce
- Gazdaság
Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam
Az emelt hiánycélt sem sikerült tartani.
április 1., 08:37
- Címlapon
Nyolcan költöztek be egy plázába, négy évig észre sem vették őket
Befalaztak egy részt és oda jártak PlayStationnel játszani.
3 órája
- Mindeközben
Keanu Reevest egy budapesti étteremben kapták lencsevégre, de alig lehet ráismerni
tegnap, 18:18
- Címlapon
Sokkoló, ami a világ egyik legnagyobb tavával történik
Közel 50 millió ember élete függ tőle.
4 órája
- Gazdaság
Több frissen elkészülő út is fizetőssé válhat a jövőben
Összesen 81 kilométernyi út lenne díjköteles.
április 1., 21:42
- Gazdaság
Nyilvánosságra hozta a Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogyan érkeztek a külföldi hatalmak pénzei Magyarországra
Legalább 23 milliárd forintról van szó.
március 31., 17:06
- Mindeközben
Egy nő 100 napig ugyanazt a ruhát hordta, ki sem mosta, és rájött egy fontos dologra
tegnap, 16:00
- Gazdaság
Benyújtották az ATM-ekről szóló törvényjavaslatot, az önkormányzatokra is nagy feladat hárul
Össze is foghatnak egymással a bankok.
április 2., 08:20
- Gazdaság
Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025
Sok izgalmas autót, rengeteg tesztet és szoros küzdelmet hozott a verseny.
április 2., 09:23
- Gazdaság
Most Orbán Viktor álmáról szavazhatnak az országgyűlési képviselők
A kormányfő már korábban bejelentette, hogy hamarosan érkezik ez a javaslat.
március 31., 16:40
- Gazdaság
Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek
A volt jegybankelnök szerint az alapítványi vagyon értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.
március 31., 08:00
- Mindeközben
Letettük a hajunkat, amikor megláttuk, milyen méregdrágán adják a pezsgőt ezen a zenei fesztiválon
tegnap, 13:13
- Gazdaság
A Ferrari megkezdte az áremelést az amerikai autóvámok hatására
Mindössze három modellcsalád ára marad változatlan.
március 31., 10:40
- Gazdaság
Megújulhat az egyedi kormánydöntés alapján megítélt támogatások rendszere
A kutatás-fejlesztés kapja a legnagyobb hangsúlyt.
március 31., 16:15
- Gazdaság
Fontos határidőről figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Legegyszerűbb online elintézni ezt a feladatot.
március 31., 15:26
- Címlapon
Szijjártó Péter váratlan lépésre szánta el magát a magyarok elleni támadás miatt
A hatóságok mindent megtesznek az elkövetők kézre kerítése és megbüntetése érdekében.
tegnap, 17:18
- Gazdaság
Megjött a legfrissebb adat: az átlagkereset több mint 10 százalékkal nőtt
A bruttó mediánkereset 539 500 forint volt, 9,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
március 31., 09:08
- Gazdaság
Bevallotta a kormány, rengeteg pénzt akarnak elkölteni
Módosítják a gazdasági növekedéssel kapcsolatos kilátásokat.
március 31., 11:48
- Gazdaság
Elindult a matek, hány száz milliárdot érhet az állam MBH-részesedése
A régióban 2023-ig komoly konszolidáció zajlott le, jelentősen csökkent a piaci szereplők száma.
március 31., 13:25
- Mindeközben
Csak egy pillanatra vette le a szemét totyogós kisgyermekéről, de addigra elszabadult a pokol
tegnap, 10:20
- Címlapon
Felfoghatatlan sportszerűség: Ovecskin nem akarta üres kapus góllal megdönteni Gretzky rekordját
Majd vasárnap, az Islanders ellen.
3 órája
- Gazdaság
Kiderült, mennyivel nőtt a vagyona az ukrán elnöknek a háború alatt
Több mint a négyszeresére növekedett két év alatt.
március 31., 08:42
- Gazdaság
A benzin ára emelkedik, a gázolajé csökken a kutakon
A változások már kedden életbe léphetnek.
március 31., 10:31