Sokkal olcsóbb lehetne minden frankhitel

2011.09.05. 08:45
Az indokoltnál 1,5-2 százalékponttal magasabbak a svájcifrank-jelzálogkamatok. Ez a bankadó nagy részét fedezi, miközben a kormány és a pénzintézetek megállapodása szerint az extraadót tilos lenne az ügyfelekre terhelni. Van még néhány ok, amire a bankok joggal hivatkoznak, de a pluszbevétel és a pluszteher összege összecseng, a többi miatt pedig nem is kéne ennyire drágának lennie a hitelnek. Az állam is hibás: nem kéne bankadó, de bevezethetnék a referenciakamathoz kötött hiteleket.

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a jelzálogalapú svájcifrank-hitelek teljes hiteldíj mutatója átlagosan 7,6 százalék volt idén júniusban. Ez 2,2 százalékpontos növekedést jelent 2006 vége óta. Korábban elemzőkre és banktisztviselőkre hivatkozva megírtuk, a kamatnövekedés egy része indokolatlan, különösen annak tekintetében, hogy a svájci jegybank irányadó kamatrátája ebben az időszakban meredeken esett.

Created with Highcharts 4.0.1%Svájci alapkamat; hazai lakáshitel kamat; hazailakáshitel THM(Forrás: MNB, SNB)3,683,842,020,540,530,593,94,55,56,35,96,15,4677,87,47,62006dec.2007dec.2008dec.2009dec.2010dec.2011jún.0246810

A hazai frankkamatok más összehasonlításban is magasnak tűnnek. A régiós versenytársunkként emlegetett és a hozzánk sok vonatkozásban hasonlító lengyelek nálunk jóval alacsonyabb kamatokat fizetnek a hasonló paraméterekkel rendelkező frankhiteleik után, átlagosan 4 százalékot (lásd a lenti grafikonon). Kérdés, hogy az eltérés indokolt-e, vagy sem.

Okkal drágább

A svájci frank ára mindkét országban azonos (a lenti grafikonban kékkel jelölve az egyéves kockázatmentes svájci frank bankközi kamat kétéves átlagát vettük alapul), azonban ezt a tényezőt leszámítva a hitelek költségvonzata nem csak lengyel-magyar viszonylatban, hanem minden országban eltérő, aminek több oka van.

Az ügyfelekkel megfizettetett végső kamat nagysága a forrásköltségtől, a hitelre jutó banki kezelési költségtől, a banki tőkeköltségtől, az adott hiteltípushoz és felvevői körhöz tartozó vissza nem fizetési kockázat felárától és nem utolsó sorban az elvárt profittól is függ. A lényeg, hogy egy hitel annál olcsóbb, minél megbízhatóbb az ország, a közvetítő bank és a kölcsönért sorban álló ügyfél.

A felsorolt tényezőkből adódó előnyök és hátrányok egyesével beépülnek a hitelek árába, mi pedig lényegében minden szempontból hátrányban vagyunk a lengyelekkel szemben. Az ország csődkockázatát tükröző hazai kétéves átlagos CDS-felár (bordó sáv) jóval magasabb a lengyelnél, miközben a számszerűen megjelenő legnagyobb eltérés a kamatmarzsban van (zöld sáv).

Ez utóbbi kategória természetesen nemcsak a szűken vett banki profitot tartalmazza, hanem a hitelezéssel járó költségeket és az ügyfél fizetésképtelenségének kockázati felárát is. Ez a tényező is a lengyelek javára billenti a mérleget, nálunk ugyanis több a rossz, késedelemmel küzdő adós.

A lényeg, hogy valamekkora kamatkülönbözet a lengyelek javára több tényező alapján is indokolt. Ezt a bankok érvényesítik is, az első oszlop az átlagos hazai, a második az átlagos lengyel frankhitel költségszerkezetét mutatja.

Created with Highcharts 4.0.1%Banki kamatbevétel átlagos megoszlása a CHF-hitelekenMagyarország - Lengyelország0,380,381,930,685,292,94CHF-kamatlábCDS-felár Kamatmarzs02468

Okkal, de nem ennyivel

Az, hogy nem ok nélkül fizetünk többet, nem jelenti automatikusan azt, hogy pontosan annyit fizetünk, amennyi indokolt lenne. Az ügyfél- és partnerkockázat, illetve a nyereséget is tükröző 5,29 százalékos hazai marzs és a lengyel 2,94-es átlag között 235 bázispont a különbség.

Ha jóhiszeműen feltételezzük, hogy a bankok tulajdonosai mindkét piacon ugyanakkora profitot tesznek zsebre, az eltérés egyetlen indokolható oka az lehet, hogy nálunk ennyivel kockázatosabb hitelezni, mint a lengyeleknél.

Ennek a megítélése nem egyszerű. Több elemzőt is megkérdeztünk arról, hogyan lehet az ügyfélkockázat reális feláráról a valóshoz közelítő képet kapni. Válaszaik alapján azt tudjuk mondani, bár tény, hogy nálunk több ügyfél dőlt be az utóbbi években, de a magasabb kockázati költségeket érdemes (és etikus) a jó és a rossz idők között arányosan szétosztani, különösen olyan nagyvállalatok esetén, amelyek akár évtizedek óta a piacon vannak, és további tervekkel rendelkeznek. Ráadásul a bedőlések magas aránya nemcsak a felelőtlen eladósodásnak, hanem a felelőtlen hitelezési gyakorlatnak is köszönhető. Egy a lengyel bankrendszert is ismerő forrásunk szerint jövedelemigazolás nélkül ott soha nem lehetett kölcsönt kapni, miközben nálunk ilyen "túlkapásokra" az utolsó jó időkben, 2007-2008 környékén rengeteg példa volt.

Tizedével csökkenhetne

A dolog számszerűsítve így fest: az elmúlt három évben évente mintegy 2 százalékkal, tehát 200 bázisponttal nagyobb volt a magyar bankok hitelezésen elszenvedett vesztesége, mint Lengyelországban. Ebből összesen 600 bázispontos többletveszteség adódik, amit a megkérdezettek szerint korrektebb lenne nem azonnal bevasalni a magas kamatmarzzsal, hanem hosszabb távra leosztva visszaszedni, tekintettel arra, hogy az utóbbi rosszul sikerült éveket egy 10-15 éves profitábilis időszak előzte meg. Ebben a periódusban a hazai hitelezési veszteségek a lengyelekhez képest is hasonlóak, időnként alacsonyabbak is voltak.

Tízéves periódusra vetítve ez a 3 évnyi extra költség, illetve veszteség pusztán 60 bázispontos eltérést indokolna évente a mostani 235-ből. Ezzel számolva a nehezen indokolható kamatfelár 175 bázispont, ami azt jelenti, hogy a bankok akár ennyivel csökkenthetnék átlagos kamataikat, hogy árazási gyakorlatuk hosszabb távon is reálisabb, a múlt sikereire tekintettel valamivel kiegyensúlyozottabb és nem utolsó sorban az ügyfeleknek kedvezőbb legyen, fogalmazott az egyik megkérdezett.

Ha a bankok ezt megtennék, egy "normális" svájci frank alapú jelzálogkamat durván 5,8 százalék lehetne a jelenlegi 7,6 százalék helyett, úgy, hogy még így is maradna nyereség a hitelezésen, mint alább látszik, nem is olyan kevés. (Természetesen a lengyelnél magasabb országkockázati felárral is számotunk.)

Created with Highcharts 4.0.1%Képzelt példa a CHF-jelzáloghitelek reálisabbárazására0,381,931,525,81CHF-kamatlábCDS-felárKockázati felárKöltségek,nyereségÖsszesen01234567

Ez forintra fordítva azt jelenti: egy átlagos, durván 15 éves hátralévő futamidejű, 27 ezer svájci frankos, tehát 6,5 millió forintos tőketartozás havi részlete 257 frankról 228 frankra csökkenne, ami bő 7 ezer forintos megtakarítást jelentene az adósnak a pénteki árfolyam mellett. Ez havonta 10 százalék fölötti részletcsökkenést eredményezne.

A bankadót fizetjük

Az árképzéssel kapcsolatban a Bankszövetség főtitkárának, Kovács Leventének is tettünk fel kérdéseket, kíváncsiak voltunk a fentiekkel kapcsolatos véleményére, esetleges ellenvetéseire.

A túlzó kamatokkal kapcsolatos kritikára - a számok részletezése nélkül - három dolgot mondott. Itthon magasabb a hitelbedőlések aránya, és az országkockázati felár is jócskán a lengyel szint fölött van, ráadásul évente több mint 120 milliárd forintot szív el a bankadó, ami a lengyel pénzintézeteket ilyen mértékben távolról sem terheli. A Bankszövetség álláspontja az, hogy "az árképzés a törvényi feltételeknek megfelel".

A gond ezzel az, hogy az átlagosnak mondható kockázati árakat föntebb számszerűsítve is megmutattuk, ezekből pedig nem adódik ekkora eltérés, a kormány és a Bankszövetség közötti hivatalos megállapodás értelmében pedig a bankadót tilos az ügyfelekre terhelni. A bankok ezek szerint mégis ezt teszik.

Mint korábbi cikkünkben rámutattunk: az indokolatlan kamatfelár a frankban nyilvántartott, 5000 milliárd forintot közelítő teljes, fogyasztási hitelekkel együtt számolt hazai hitelállományra vetítve durván 75-100 milliárd forint körüli extraprofitot jelent a bankrendszernek (csak a jelzáloghitelekre vetítve kevesebbet), magyarán, ennyivel több pluszkiadás jelentkezik az amúgy is nehéz helyzetben lévő adósoknál. Ez az összeg ugyan elmarad a bankadó 120 milliárdjától, de nem kis részét mégis fedezi.

Végső soron az állam is hibás

Egy névtelenül megszólaló szakértő szerint az extraprofitot a bankadó bőségesen elszívja, mégis, pont azokat rövidíti meg, akiknek a legnagyobb szüksége lenne a pénzre. Ilyen extraprofit ráadásul a bankadó előtt is létezett már, tehát lényegében az is mondhatjuk, hogy az állam döntött úgy, a korrekt szabályozás bevezetése helyett ezt a pénzt finanszírozási szükségletei miatt elveszi a bankoktól. Végső soron az ügyfelek fizetnek, anélkül, hogy átláthatnák az összefüggéseket.

A megoldás a bankadó eltörlése lenne - mondja a szakértő -, a jelenlegi devizahitelek kamatrátájának referenciakamathoz kötésével párhuzamosan, és a bankok közötti versenyt is erősíteni kellene a hitelcserék (refinanszírozás) és devizacserék megkönnyítésével. De úgy tűnik, a követendő irány nem ez. A napokban a kormányfő a svájci frankban eladósodottak védelmében "veszteségmegosztásról" beszélt, ami a pénzintézetek különadóztatásának kibővítését is jelentheti.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
A nukleáris ipar területén kötött együttműködést Magyarország Nagy-Britanniával

A nukleáris ipar területén kötött együttműködést Magyarország Nagy-Britanniával

Kis méretű atomreaktorok fejlesztéséről született megállapodás.

január 28., 13:25

  • Gazdaság
Rekordot hirdetett a kormány, beindították Orbán Viktor fantasztikus évének motorját

Rekordot hirdetett a kormány, beindították Orbán Viktor fantasztikus évének motorját

Soha ennyien nem voltak kíváncsiak Magyarországra.

január 28., 09:42

  • Gazdaság
Donald Trump felfedte terveit, így véreztetné ki Oroszországot

Donald Trump felfedte terveit, így véreztetné ki Oroszországot

Ezzel még Magyarország is jól járhat.

január 28., 17:31

  • Gazdaság
A „dupla pofon” hatásai még sajognak, de vonzó célpont Magyarország

A „dupla pofon” hatásai még sajognak, de vonzó célpont Magyarország

Hogyan küzd meg egy irodaház a globális felmelegedés jelentette kihívásokkal?

8 órája

  • Gazdaság
Navracsics Tibor: 175 járásból csak 12 van országos átlag felett fejlettség tekintetében

Navracsics Tibor: 175 járásból csak 12 van országos átlag felett fejlettség tekintetében

A miniszter elmondta, miért van szükség a Versenyképes Járások Programra.

január 28., 11:11

  • Gazdaság
Folytatta egyeztetéseit az iparkamara a kormányzattal

Folytatta egyeztetéseit az iparkamara a kormányzattal

Hatékonyabb támogatná a szervezet a vállakozói tevékenységet.

január 28., 18:37

  • Címlapon
Ahol luxuslakások tornyosulnak a termelői piac fölé

Ahol luxuslakások tornyosulnak a termelői piac fölé

Különös kontraszt alakul ki a két világ között.

3 órája

  • Gazdaság
Vegyi anyag került az üdítőkbe, visszahívja egyes termékeit a Coca-Cola Európában

Vegyi anyag került az üdítőkbe, visszahívja egyes termékeit a Coca-Cola Európában

A klorát nagy mennyiségben fogyasztva hányást, hasmenést okozhat.

január 28., 07:02

  • Gazdaság
Emelkedik a személyi okmányok kiállításának díja

Emelkedik a személyi okmányok kiállításának díja

A személyi igazolvány után többe kerül a jogosítvány és az útlevél is.

január 28., 15:07

  • Gazdaság
Rég nem látott üzemanyagár-csökkenés várható csütörtöktől

Rég nem látott üzemanyagár-csökkenés várható csütörtöktől

Fordulat jön a kutakon.

január 29., 10:52

  • Gazdaság
Bejelentést tett a kormány, a munkavállalók után milliókhoz juthatnak a vállalatok

Bejelentést tett a kormány, a munkavállalók után milliókhoz juthatnak a vállalatok

Az egy főre jutó támogatás mértéke nagyjából 2,5 millió forint lehet új munkavállalónként.

január 27., 09:30

  • Címlapon
Brüsszelbe utazott Orbán Viktor, elárulta, mi a célja

Brüsszelbe utazott Orbán Viktor, elárulta, mi a célja

Az Egmont-palotában gyűlnek össze a politikusok.

46 perce

  • Gazdaság
Új korszak kezdődik Debrecenben: csúcstechnológiával őrzik a város levegőminőségét

Új korszak kezdődik Debrecenben: csúcstechnológiával őrzik a város levegőminőségét

Több száz milliós csúcstechnológiás felszerelésekkel erősít Debrecen.

január 29., 10:22

  • Gazdaság
Nehézkes hétfő, már most lejtőre kerülhetett a forint

Nehézkes hétfő, már most lejtőre kerülhetett a forint

Az eurót reggel hét órakor 408,37 forinton jegyezték.

január 27., 07:57

  • Gazdaság
Elképesztő számok a MOHU-tól: másodpercenként száz palackot váltanak vissza a magyarok

Elképesztő számok a MOHU-tól: másodpercenként száz palackot váltanak vissza a magyarok

A kötelező visszaváltási rendszer fél éve élesedett.

január 27., 20:17

  • Gazdaság
Hivatalosan is 18 millió forintra nőtt az áfa alanyi adómentesség értékhatára

Hivatalosan is 18 millió forintra nőtt az áfa alanyi adómentesség értékhatára

Az adóalany február 28-ig nyilatkozhat az alanyi áfamentesség választásáról.

január 26., 08:40

  • Gazdaság
Donald Trump berúgta az ajtót, azonnal nyomás alá kerültek a magyar gazdasági döntéshozók

Donald Trump berúgta az ajtót, azonnal nyomás alá kerültek a magyar gazdasági döntéshozók

Hamarosan fontos döntést hoz a jegybank.

január 28., 06:01

  • Gazdaság
Kutatás: a magyarok könnyebbnek érzik az elhelyezkedést, és nőttek a tartalékaik

Kutatás: a magyarok könnyebbnek érzik az elhelyezkedést, és nőttek a tartalékaik

Többen vannak, akik egy évet is kihúznának fizetés nélkül.

január 29., 12:24

  • Címlapon
A leggazdagabb volt a világon, most a legkövérebbek országa, és senki sem kíváncsi rá

A leggazdagabb volt a világon, most a legkövérebbek országa, és senki sem kíváncsi rá

Évtizedek óta senki sem dolgozik a tízezer (ex)milliomos szigetén.

7 órája

  • Gazdaság
Erőre kaphat az orosz olajüzlet, Moszkva kibújhat a nyugati szankciók alól

Erőre kaphat az orosz olajüzlet, Moszkva kibújhat a nyugati szankciók alól

Berobbant a finomítói forgalom, miután a szankciók a nyersolajexportot célozzák.

január 27., 20:50

  • Gazdaság
Lengyelország óva int az orosz gázszállítások újraindításától

Lengyelország óva int az orosz gázszállítások újraindításától

Andrzej Duda szerint Oroszország nem nyerheti meg a háborút.

január 27., 16:46

  • Gazdaság
Orbán Viktor megszólalt az euró bevezetéséről

Orbán Viktor megszólalt az euró bevezetéséről

Azt is elárulta, mi lesz Matolcsy György mandátumának lejártával.

január 27., 10:48

  • Gazdaság
Ezermilliárdok forognak kockán, sorban állnak a magyarok pénzéért

Ezermilliárdok forognak kockán, sorban állnak a magyarok pénzéért

Sokan bírálják a kormányt, amiért ezt kegyként tálalja.

január 27., 17:30

  • Gazdaság
Jó hír az autósoknak: keddtől csökkenhet a benzin és a gázolaj ára is

Jó hír az autósoknak: keddtől csökkenhet a benzin és a gázolaj ára is

Egyes kutak árai ettől eltérőek lehetnek.

január 27., 12:20

  • Gazdaság
Új mozdonyokat állított forgalomba a MÁV a pécsi vonalon

Új mozdonyokat állított forgalomba a MÁV a pécsi vonalon

Korábban Franciaország és Belgium között használták ezt a típust.

január 27., 11:44

  • Gazdaság
Vétózott a győri polgármester, nem jár fizetésemelés a fideszeseknek

Vétózott a győri polgármester, nem jár fizetésemelés a fideszeseknek

Szerinte a párt folyamatosan akadályozza a felelős gazdálkodást.

január 27., 18:52

  • Gazdaság
A Mol döntött, ismét belenyúlnak az árazásba

A Mol döntött, ismét belenyúlnak az árazásba

Éjféltől a benzint 3, a dízelt pedig 4 forinttal olcsóbban tankolhatjuk.

január 27., 17:46

  • Gazdaság
OTP: itt a repülőrajt a lakáspiacon

OTP: itt a repülőrajt a lakáspiacon

Tarolt a XIII. kerület.

január 27., 15:00

Neked ajánlott


Bezárás