Olcsóbb lakások a belvárosban

2007.12.12. 13:42
A külföldi befektetők megjelenése a hatodik kerület presztízsterületein jelentős emelkedést hozott az ingatlanárakban. A 2002 táján megjelenő második ír hullám már a tágabb belvárost és a nagyobb alapterülettel rendelkező, jó elhelyezkedésű, ezáltal drágább nagypolgári lakásokat célozta.

A hatodik kerületi ingatlanárak növekedési üteme 2006-ban lelassult, és bár az elmúlt évben is enyhe emelkedést tapasztalhattak az itt található ingatlanok tulajdonosai, az elérhető hozam már meg sem közelíti az ezredforduló környékén jellemző mértéket, sőt egyes részek, utcák esetében a használt lakásárak csökkenésével kell számolnia az ott lakóknak.

Murányi Ákos, a Duna House vezető elemzője kérdésünkre elmondta, a legnagyobb kereslet jelenleg a 1,5 szobás, világos, emeleti lakások iránt van, amelyek méretüknél fogva a kerület presztízsterületeit is elérhetővé teszik a nyüzsgést kedvelő magyarok számára. A nagyobb, 2-3 szobás lakások iránt leginkább a külföldiek érdeklődnek.

A használt lakások négyzetméterárai elhelyezkedéstől függően 270 ezer és 360 ezer forint között változnak. Persze ennél olcsóbban is vásárolhatunk. A sokat ismételt közmondás azonban ez esetben is igaz, az alacsonyabb ár rosszabb minőséget jelent, amely földszinti, belső udvari, sötét lakásokban ölt testet.

A frekventált területek magasabb árai ellenére a kerület korántsem mondható olyan megosztottnak, mint a szomszédos VII. kerület. Az árak az Andrássy úton, az Opera környékén és a Bajza utcánál található diplomatanegyedben magasabbak az átlagosnál, de ez nem jelenti azt, hogy a kerület kisebb utcáinak lakásai presztízsükben jelentősen elmaradnának az előbbiekben említett részektől.

Új fejlesztésekből is akad bőven, ezek többsége tetőtér-beépítés. A belvárosban széles körben elterjedt fejlesztési mód elsőként a hatodik kerületben jelent meg. A fejlesztések többsége jelenleg a körúton kívül zajlik, tudhattuk meg Valkó Dávidtól, az Otthon Centrum vezető elemzőjétől. Általában 6-10 lakást alakítanak ki ilyen formában.

Míg a körúton kívül található tetőtér-beépítések négyzetméterárai 310-350 ezer forint körül alakulnak, addig az Opera közelében található Ó utcai fejlesztésnél már 620-680 ezer forintot, az Andrássy úton zajló beruházásnál 700-750 ezer forintot kérnek egy négyzetméterért.

Az Andrássy úti fejlesztések esetében egyébként is felkúszhatnak az árak, több most épülő, illetve átadásra váró beruházás esetében az egymillió forintot is meghaladják. A luxuslakások a legtöbb esetben nem a magyar, hanem az ír és brit befektetőket célozzák.