Ennél már csak jobb jöhet?

2007.12.28. 10:28
A kis- és középkategóriás cégek, valamint a topvállalatok várakozásai is javultak decemberben a novemberi értékekhez képest. A top100-ba tartozó cégeknél a konjunktúraindex az elmúlt másfél év harmadik legjobb eredményét hozta. A kkv-k ennél visszafogottabban reménykednek.

Pénteken tette közzé kis- és középvállalati, valamint nagyvállalati konjunktúraindexét az Ecostat. A gazdaságkutató szerint mindkét vállalati szegmensben javultak a várakozások az elmúlt hónapban, és mindkettőnél magasabb szinten vannak, mint idén januárban voltak.

A kis- és középvállalati konjunktúraindex 89,4 százalék – ezt a 2004-es átlaghoz viszonyítják – a novemberi 87,6 százalék után (de még mindig alacsonyabb, mint június óta bármikor). Összességében az utolsó negyedév bizalmi felmérései a kis- és középvállalkozások körében a július és szeptember között tapasztalt stabilitás után mérsékeltebb üzleti bizalomról szólnak, olvasható az elemzésben.

Rosszabb lesz az országnak, mint nekem

A kis cégek többsége a saját vállalatuk helyzetét valamivel pozitívabban értékeli, mint a makrogazdaság esélyeit, ám így is csak a válaszadók 27 százaléka ítéli meg optimistán saját vállalkozása következő fél évre szóló kilátásait. A válaszadóknak csak 27 százaléka pesszimista, miközben a nemzetgazdaság gyengülését 46 százalékuk jósolta.

A kkv-k most inkább a hazai piacban reménykednek: hazai értékesítési lehetőségeikről 31 százalék válaszolt optimistán – egy hónapja még csak 16 százalék volt ez az arány –, míg a pesszimisták 34 százalékos aránya érdemben nem változott november óta. A külpiaci értékesítésről bizakodóan nyilatkozók aránya ugyanakkor 22-ről 18 százalékra csökkent, míg romló feltételeket 15 után most 25 százalékuk vár.

Az inflációs hangulat romlását jelzi, hogy a kkv-k erre az évre már 7,25 százalékos átlagos, míg decemberre 8,5 százalékos 12 hónapos inflációt jósoltak. Ez a mutató a nagyvállalatoknál kedvezőbb: a topcégek menedzserei 7,1 százalékos éves, és 6,9 százalékos decemberi, 12 havi fogyasztóiár-emelkedést várnak.

Korrigált a top100

A top100 konjunktúraindexe is kedvezőbb, 102,2 százaléka a 2004-es átlagnak, ami magasabb, mint augusztus óta bármikor volt, és magasabb, mint 2006. márciusa és idén június között bármikor volt (igaz, még így is 6 százalékponttal elmarad az elmúlt kétéves csúcsot jelentő 108,4 százalékos értéktől). Az Ecostat kiemeli: az év utolsó két hónapjában a cégek korrigálták üzleti várakozásaikat, két hónap alatt a bizalmi mutató értéke több mint tíz százalékponttal javult.

Ennek ellenére a hazai nagyvállalatok némi bizonytalansággal tekintenek a következő évre. A gazdálkodó szervezetek megítélése szerint jövőre a működési feltételeket meghatározó belső adottságok – bár az idei évhez képest valamelyest javulnak – a kiigazító intézkedések továbbgyűrűző hatása miatt elmaradnak az optimálistól. Az exportorientált szféra külpiaci lehetőségei sem fogják várhatóan elérni a korábbi évek szintjét, a globális lassulás negatívan hat a termékeik, szolgáltatásaik iránt megnyilvánuló keresletre, olvasható az elemzésben.

A válaszadók több mint egyharmada a hazai makrogazdaság rövid távú lehetőségeit javulónak, 31 százaléka pedig változatlannak értékeli. A pesszimista vállalkozások aránya október és november között majdnem a duplájára emelkedett. Saját vállalkozásuk hat hónapon belüli lehetőségeit javulónak értékeli nagyvállalatok 42 százaléka, stabilnak több mint egyharmaduk. A pesszimista álláspontot képviselő cégek aránya 21 százalék.