A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium emlékeztet arra, hogy az Európai Bizottság 2002-ben Görögországnak ítélte a feta sajt elnevezés használatát a származási hely elve alapján.
A feta sajt bejegyzésekor hatályos EGK-rendelet úgy rendelkezett, hogy a tagállamok fenntarthatják, folytathatják a más tagállamok által regisztrált elnevezések használatát, azokban az esetekben, ha a vállalkozások a rendelet kihirdetésének időpontja előtt legalább öt évig jogszerűen forgalmazták a bejegyzett terméket, és ezalatt az elnevezést folyamatosan használták, illetve ha a jelölés világosan jelzi a termék tényleges származását.
Ez a rendelkezés a bejegyzett elnevezések más tagállamok általi használatát legfeljebb ötéves időtartamra teszi lehetővé. Így mivel a feta elnevezés Görögország mint kizárólagos előállító számára történő bejegyzéséről intézkedő rendelet az Európai Közösségek hivatalos lapjában 2002. október 15-én jelent meg, nem görög eredetű sajtokon az elnevezést 2007. október 15-ig lehet használni.
Zobor Enikő, az FVM élelmiszer-ipari osztályának tanácsosa elmondta: a kereskedelmi egységeknek kell gondoskodniuk arról, hogy a polcokon a határidő után csak görög eredetű feta sajt maradjon. A gyártókat és kereskedőket nem éri váratlanul a szabályozás, mivel a tárca a rendelet megszületését követően tájékoztatta az érintetteket.
Az eredetvédelmi szabály betartását a mezőgazdasági szakigazgatási hivatal egységei, illetve a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség ellenőrizheti, mivel a határidő lejártát követően a fogyasztók megtévesztésének minősülhet a nem görög eredetű feta árusítása.
Magyarországon mintegy öt-hat jelentősebb gyártó állít elő feta elnevezésű sajtot.