További Magyar cikkek
Bár 2008. január 1-én a lakásszerzési kedvezmény megszűnt, azért vannak bizonyos átmeneti rendelkezések. Ha a magánszemély a lakás eladásából származó jövedelmet ezen időpont előtt szerezte meg, akkor még alkalmazhatja a tavaly december 31-én érvényben levő szabályokat – írja a Pénzcentrum.
Nem mindegy, mikor adtuk el
Ezek alapján ha valaki még tavaly adta el a lakását, és idén azt vagy annak egy részét saját vagy valamelyik közeli hozzátartozó részére lakásvásárlásra fordítja, adott időn belül, akkor ez után az összeg után nem kell adót fizetnie. Ha a vétel nem a jövedelem szerzést megelőző 12 hónapban, vagy utána az adóbevallás benyújtásáig valósult meg, akkor viszont az adót be kell fizetni, ami azonban visszajár, ha hatvan hónapon belül költi el a pénzt lakásvételre.
A hatvan hónap nem hosszabbítható meg, lakótelek vásárlása pedig csak abban az esetben minősül lakáscélú felhasználásnak, ha az illető arra öt éven belül lakást épít.
A lakáscélú felhasználásnak azonban több dolog is minősül a lakásvételen kívül. Ide tartozik a belföldön levő lakás alapterületének bővítése, egy öt éves időtartamra szóló lakás haszonélvezetének, bérleti jogának megszerzése is. Minden esetben meg kell őrizni a vonatkozó dokumentumokat, ha pedig rokonnak veszünk lakást, akkor a rokonsági fokot igazoló papírokra is szükség lehet. Közeli hozzátartozónak minősül a házastárs, az egyenes ágbeli rokon, az örökbefogadott gyerek, az örökbefogadó szülő, de a testvér is.
Azokra a lakásokra vonatkozóan, amelyek 2008-ban eladott lakás árából finanszíroztak, már nem vonatkozik a korábbi kedvezmény, így az eladott lakás árát le kell adózni, ha az eladási ára magasabb, mint a korábbi vételi ára, vagyis drágábban adtuk el, mint vettük. A személyi jövedelemadót érintő változások következtében viszont a lakások eladásából származó jövedelem (a vételár és az eladási ár közötti különbözet) viszont 15 év helyett csak öt évig adóköteles, a hatodik évben az eddigiekkel ellentétben úgy adhatjuk el a lakást, hogy nem kell utána adózni.
A lakás eladásából származó összeget azonban nem csak egy másik lakás vételére lehet fordítani, hanem arra is, hogy saját magunknak, illetve a fent említett közeli hozzátartozóknak idősek otthonában, fogyatékos személyek ápolási otthonában vagy hasonlóan ellátást nyújtó intézményben levő férőhely megszerzésére használjuk fel. Itt viszont nem csak belföldi intézmények jöhetnek szóba, hanem bármely EGT-tagállambeli is.
Termőföld vásárlása
Speciális szabályok vonatkoznak a kárpótlással szerzett termőföld átruházásából származó jövedelem esetére, ha azt szintén termőföld megszerzésére fordítja az adózó. A törvény szerint ha egy kárpótlással szerzett telek eladási árából egy magyarországi, szintén mezőgazdasági termelésre alkalmas területet veszünk egy éven belül, akkor az erre a jövedelemre jutó adó visszajár, vagy nem kell megfizetni.
Ezt a kedvezményt a magánszemély az igazolt tulajdonszerzés adóhatóságnak történő bejelentésével együtt, adóvisszaigényléssel vagy ha a vásárlás az adófizetés előtt történt, akkor annak előzetes igazolása alapján az adóbevallásban érvényesítheti.
Adómentesnek minősül a termőföld átruházásából származó jövedelemből évente kétszázezer forint, ha a magánszemély bevallott jövedelme a 3,4 millió forintot nem haladja meg és a földet regisztrációs számmal rendelkező egyéni vállalkozónak adja el, aki öt évig hasznosítja, vagy olyan társas vállalkozás alkalmazottjának adja el, aki azt a saját cégének tíz évre bérbe adja.
Jövedelemkorlát nélkül adómentesnek minősül a termőföld eladása, ha azt a fenti feltételekkel öt illetve tíz évre hasznosítja a vevő, csak ebben az esetben állattenyésztésre, ha a vevő ilyen célra használt területe nem éri el a külön jogszabály által meghatározott mértéket. Ez háromszáz hektár, vagy hatezer aranykorona értékű termőföld (egy hektár átlagos minőségű termőföld húsz aranykorona értékű).
Az adómentesség vizsgálatakor azonban nem csak az állattenyésztő tulajdonában levő területeket kell megvizsgálni, hanem azokat is, amelyek használatára jogosult, például haszonbérlet keretein belül. Szintén adómentes az átruházás, ha az birtok összevonási céllal történik. Ilyen például ha három közvetlenül egymás mellett fekvő helyrajzi számú telek közül a két szélső tulajdonosa megveszi a középen levő termőterületet.
Az eladónak azonban érdemes nagyon odafigyelnie, mivel a vevő által teljesítendő feltételekhez kötött kedvezmények igénybe vételéhez szükséges annak írásbeli nyilatkozata a pontos adataival, hogy a kedvezmény feltételeinek megfelel. Amennyiben ez a nyilatkozat hamis, vagyis nem valós adatokat állít, akkor az APEH a keletkező adóhiányt és annak következményeit a vevő terhére állapítja meg.
Bár 2008-ra jelentősen leépítették a lakáscélú ingatlanok után kapható kedvezményeket, érdemes azért végiggondolni néhány dolgot. Ha például 4,5 éves a lakásunk, és el szeretnénk, adni, érdemes lehet még kivárni azt a kis időt, ameddig az értékesítés adómentessé nem válik.